29.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaMuayeneKilometresi Düşürülmüş Araç Muayeneden Geçer mi? |2021|

Kilometresi Düşürülmüş Araç Muayeneden Geçer mi? |2021|

Kilometresi Düşürülmüş Araba Muayeneden Geçer mi?

Araç kilometresinin düşürülmesi işlemi genelde dolandırıcılık maksadıyla yapılıyor olsa da eski tip araçlarda farklı bir durum söz konusudur. Eski tip araçlarda kilometrenin 100.000’e ulaşması durumunda kilometre sayacı panel tarafından otomatik olarak sıfırlanmaktadır.

Bununla beraber hasar / arıza sebebiyle gösterge panelinin değişmesi durumunda da kilometre sayacı sıfırlanmaktadır. Bu sebeple kilometre düşürülmesi durumu TÜVTÜRK istasyonlarında sanılanın aksine ağır kusur olarak nitelendirilmemektedir.

Araç kilometresi bir önceki muayenede kayıt edilen kilometreden düşük olsa dahi araç yalnızca hafif kusurlu olarak muayeneden geçmektedir. Bu durum dolandırıcılığın önünü açıyor gibi görünse de eski tip araçların ve mecburiyetten değiştirilen panellerin varlığı hesaba katıldığında mecburiyetten göz yumulan bir kusurdur. Muayene istasyonunda araç sahibi yalnızca ilgili konuda uyarılmaktadır.


Kilometresi Düşürülmüş Aracın Cezası Var mı?

Araç kilometresinin kasıtlı olarak düşürüldüğü ve ilgili durumun bildirilmediği tespit edildiği taktirde ağır yaptırımlar uygulanmaktadır. Şahıs TCK’nın 153. Maddesi gereğince dolandırıcılık suçuyla yargılanmaktadır. 1 – 5 yıl arası hapis ve ağır para cezası uygulanabilmektedir. Fakat araç kilometresinin düşürülmüş olduğu her durumda kolayca anlaşılamayabilir.

İlgili durumu fark etmenin en kolay yolu servis ve muayene raporlarını incelemek, araç plakasından tramer kaydı sorgulaması yapmaktır. Amatörce değiştirilmiş ve değişim miktarı yüksek kilometrelerin bu şekilde fark edilmesi mümkündür. Bir diğer yöntem ise ekspertiz işlemidir.

Kilometre sayacı üzerinde yapılan 100.000 üzerindeki değişimler aracın ayrıntılı incelenmesiyle fark edilebilmektedir.

Tespit işleminde kabin deformasyonu, aktarma organları ve motor parçalarının aşınma miktarı incelenmektedir. Eski tip araçların 100.000 kilometreye ulaşmaları durumunda kilometre sayaçlarının otomatik olarak sıfırlandığını olası yanlış anlaşılmaların önüne geçmek adına hatırlatmak isteriz.


Kilometresi Düşürülmüş Araç Nedir?

Panel arızası ve otomatik sıfırlanma durumu dışında araç kilometresinin kasıtlı ve dolandırıcılık maksadıyla düşürülmesidir. Neredeyse tüm araçlarda kilometre düşürme işleminin yapılması mümkündür. Yeni nesil araçlarda fiziksel müdahale yapılmadan tamamen elektronik olarak dahi düşürme işlemi yapılabilmektedir.

50.000 – 100.000 kilometre arası ve üzerindeki değişimleri tespit etmek mümkünken, düşürme işlemi 50.000 kilometrenin altındaysa inceleme yoluyla tespit etmenin oldukça zor olduğu unutulmamalıdır.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -