30.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaMuayeneKış Lastiği Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Kış Lastiği Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Kış Lastiği Olursa / Olmadan Muayeneden Geçer mi?

Muayene sırasında en ayrıntılı incelenen ekipmanlardan biri lastiklerdir. Aracın kullanım alanına uygun lastik seçilmemesi TÜVTÜRK tarafından ağır kusur olarak değerlendirilip, aracın muayeneden geçememesine sebep olmaktadır.

Lastiklerin mevsim şartlarına uyumluluğu ise muayene sırasında şart koşulan unsurlar arasında bulunmamaktadır. Dolayısıyla yazın kış lastiğiyle, kışın dört mevsim lastikle muayeneye girmek ağır kusur sayılmamaktadır.

Özellikle kış lastiği kullanımlarında dikkat edilmesi gereken husus diş derinliğidir. Tüm lastik çeşitlerinde diş derinliği ve deformasyon miktarı incelenmesine karşın kış lastiklerinin en çabuk aşınan lastik çeşidi olması sebebiyle diş derinliği tahmin edilen tarihten önce onaylanan ölçünün altına inebilmektedir.

Yazın kış lastiği kullanımı deformasyon oranını oldukça fazla arttıracağından diş derinliği limitinin altına inilmesi muhtemeldir. Lastik incelemesinde dikkat edilen diğer husus ise yük parametresidir.

Lastiğin üzerinde yer alan tek harf ile sembolize edilen yük değerinin, ruhsatta belirtilen skalanın dışında olması durumunda aracınız ağır kusurlu olarak muayeneden reddedilecektir.

Kışın Yaz Lastiği Muayeneden Geçer mi? 


Kış Lastiği Olmamasının Cezası Var mı?

2021 yılının mevcut yasalarına göre 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri aralığında dört aylık süre zarfında ticari araçlar için kış lastiği kullanımı zorunludur. Bu dört aylık zaman dilimi dışında ise her hangi bir lastik seçimi kısıtlaması bulunmamaktadır. Kış lastiği zorunluluğu hususi araçları kapsamamaktadır.

Ceza kapsamındaki araç sınıfları  minibüs, otobüs, kamyon, kamyonet, çekici ve tanker olarak sıralanmaktadır. Ceza miktarı 2021 yönetmeliğine göre  776 TL, ceza puanı ise 10′ dur. Hususi araçlar için cezai yaptırım söz konusu olmasa da güvenli sürüş için kış lastiği kullanımı şiddetle tavsiye edilmektedir.


Kış Lastiği Nedir?

Normal lastiklere göre her hava koşulunda yumuşaklığını koruyabilen lastik hamurundan imal edilmiş lastiklerdir. Hava sıcaklığının düşmesiyle beraber sertleşen normal lastikler, yol tutuşunun azalmasına, direksiyon hakimiyetinin kaybolmasına sebep olmaktadır.

Kış lastikleri soğuk havalarda yumuşaklığını koruyabileceği için yol tutuşunun optimum seviyede tutulmasına olanak sağlamaktadır.

Bilinenin aksine yalnızca yağmur, kar, buzlanma koşullarında değil, hava sıcaklığının 7°C’nin altına düştüğü her hava koşulunda kış lastiği kullanılmalıdır.

Yumuşak hamurda imal edilen kış lastikleri, sıcak havalarda normal lastiklerden çok daha fazla genleşmekte, yumuşamaktadır. Dolayısıyla kış lastiklerini soğuk hava koşulları dışında kullanmak lastiklerin çok hızlı deforme olmasına sebep olacaktır.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -