13.9 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaLastikKış Lastiği Takmamanın Cezası Nedir? Hangi Araçlar Takmalıdır?

Kış Lastiği Takmamanın Cezası Nedir? Hangi Araçlar Takmalıdır?

Havaların soğuması ile yollarda buzlanma ve karlanma görülmeye başlanmıştır. İşte tam da bu noktada kış lastiği hayat kurtaran bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde her sene güncellenen kış lastiği zorunluluğu kararı, kaza oranını minimuma indirmek için tasarlanmış ve yürürlüğe koyulmuş bir uygulamadır.

Kış Lastiği Takmama Cezası Nedir?

Kış lastiği uygulaması 2021 yılı içerisinde 1 Aralık tarihinde başlayıp, 1 Nisan 2022 de bitecek olan bir uygulamadır. Söz konusu kar lastiği takmamanın cezası ise bu dönem içerisinde 835 TL olarak belirlenmiştir. Bütün trafik cezalarında olduğu gibi eğer kesilen ceza 15 gün içerisinde ödenirse %25 lik bir indirime tabii tutulmaktadır. Bu rakam da 626,75 TL olarak belirlenmiştir. Ceza puanı ise 10’dur.

Kış Lastiği Hangi Araçlarda Zorunludur?

Ticari araçların tamamında kış lastiği takma zorunluluğu vardır. Hususi araçlarda ise kar lastiği takma zorunluluğu yoktur. Fakat yoğun kar yağışı ve buzlanma görülen yollarda, Emniyet Genel Müdürlüğünce zorunlu hale getirilebilmektedir.

Kış Lastiği Hangi İllerde Zorunludur?

Kış lastiği kullanımı 54 ilde uygulanmaktadır. (Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Artvin, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, İstanbul, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sakarya, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır, Karabük ve Düzce)

Kış Lastiğinin Farkı Nedir?

Kış lastiği, 4 mevsim lastik veya yaz lastiğine göre kış şartlarında daha konforlu bir yolculuk sunar. Özellikle kış şartlarında yol tutuş konusunda hayati önem arz etmektedir. Kış lastiklerinde bulunan su tahliye bölümleri, diğer lastiklere göre daha çok su tahliyesine izin vermektedir. Bu durum da kızaklanma riskini en aza indirip güvenli bir yolculuk sunar. Yağmurlu ve karlı havalarda kış lastiği fren mesafesi ve yol tutuşu etkisi, diğer lastiklere göre çok daha hissedilir etkilere sahiptir. Ekstra olarak yoğun kar yağışı olan bölgelerde zincir ile kullanım, potansiyel riskleri minimuma indirmektedir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -