19 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıKızdırma Bujisi Nedir? Kızdırma Bujisi Arızaları Nelerdir?

Kızdırma Bujisi Nedir? Kızdırma Bujisi Arızaları Nelerdir?

Kızdırma Bujisi Nedir, Arızaları Nelerdir ?

Kızdırma bujisi diğer adıyla ısıtma bujisi yalnızca dizel araçlarda bulunan marş (ilk çalıştırma) sistemi elemanıdır. Aktif kullanılan bir sistem olmaması, her koşulda sabit bir iş yapması sebebiyle arıza ihtimali düşük sistemler arasındadır. Arıza sebeplerinden önce ısıtma bujisini daha yakından inceleyelim…


Kızdırma Bujisi Nedir ?

Kızdırma bujisi yalnızca marş öncesinde çalışan yüksek akımlı ısıtıcıdır. Marş öncesinde yanma odasını 1.5 – 3 saniye gibi kısa bir sürede ısıtmakla görevlidir. Yalnızca dizel araçlarda kullanılmasının sebebi dizel motorlarda ateşleyici bir buji bulunmamasıdır. Yanma işlemi sıkıştırılarak ısınan havanın üzerine yakıt püskürtülmesi prensibiyle çalışmaktadır.

Yakıtın püskürtülmesiyle yanma işleminin gerçekleşe bilmesi için 700 – 900 °C sıcaklığa ihtiyaç duyulmaktadır. Ilk marş esnasında soğuk olan motorun bu sıcaklığı sağlayamaması sebebiyle kızdırma bujisine ihtiyaç durulmaktadır. Kızdırma bujisi kontağın yarım tur çevrilmesi ve tam tur çevrilmesi arasında çalışmaktadır.

Bu sebeple aracı çalıştırmadan önce yarım kontak pozisyonunda gösterge panelindeki ışıkların sönmesini beklemek oldukça önemlidir.


Kızdırma Bujisi Arıza Belirtileri Nelerdir ?

Sabah Geç Çalışma : Kızdırma bujisinin en yaygın arıza belirtisi motorun soğukken geç çalışmasıdır. Bujinin yetersiz çalışması sebebiyle yanma odası minimum sıcaklığa ulaşamadan motor çalıştırılmaya zorlanır.  Tutuşma sıcaklığı sağlanana dek araç çalışmaz.

Geç çalışma probleminin kızdırma bujisinden kaynaklandığına emin olmak kontağı yarım tur çevirip gösterge ışıklarının sönmesini bekleyin ardından kontağı kapatıp ayni işlemi 2-3 kez tekrarlayın. İlk marşta problem yaşayan motor bu işlem ardında sorunsuz çalışıyor ise problemin kızdırma bujisinden kaynaklandığına emin olabilirsiniz.

Soğuk Havalarda Çalışmama : Sıcak havalarda veya garajda sorunsuz çalışan araç soğukta çalışmıyor ise muhtemel arıza yine kızdırma bujisindedir. Isıtıcının gücü aşırı soğuk havayı dengeleyemiyor olabilir.


Kızdırma Bujisi Arıza Sebepleri Nelerdir ?

Beklemeden Marşa Basmak : Kontak takıldıktan sonra gösterge panelinde kırmızı yay şeklinde bulunan kızdırma bujisi ışığı sönmeden marşa basılmaması gerekmektedir. Aksi halde yeterince ısınmadan ateşlemeye maruz kalan yanma odasının ve kızdırma bujilerinin çalışmasında aksaklıklar başlayacaktır.

Uzun Süre Marş : Günümüz araçlarının çoğunda motor çalıştıktan sonra marş devresi kapatılsa uzun süre marşa basmak kızdırma bujilerinin, akünün ve marş motorunun ömrünü azaltmaktadır.

Kontağı Açık Bırakmak : Bazı araçlarda kontak açık kaldığı sürece kızdırma bujileri aktif edilmekte ve deforme olma hızları artmaktadır. Her ihtimale karşı kabin içerisinde beklerken kontağı ‘1’ konumunda tutmanızı öneririz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -