19.3 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiKızdırma Bujisi Nedir? Ne Zaman Değişir?

Kızdırma Bujisi Nedir? Ne Zaman Değişir?

Dizel motorlarla benzinli motorlar arasında bazı farklılıklar vardır. Bu noktada en büyük farklıklardan birisi de hava yakıt karışımının yanması için geçerli olan sistemdir. Dizel araçlarda genelde hava yakıt karışımının yanması için bujiler kullanılmaz.

Sıkıştırılan ve ısınan havanın üzerine enjektörler ile yakıt pompalanması durumunda yanma gerçekleşiyor. Burada yakıt, sıkıştırılmış olan hava üzerine püskürtülmesi sırasında yüksek bir sıcaklık değerine sahip olmalıdır.

Burada Kızdırma Bujisi devreye giriyor. İlk çalıştırma sırasında yanma odasının yeteri kadar sıcaklığa ulaşması gerekir. 800-900 derece arasındaki bu sıcaklığa ulaşmak için Kızdırma Bujisi kullanılır.

Kızdırma Bujisi Arızaları Nelerdir?


Kızdırma Bujisi Ne İşe Yarar?

Genel olarak yukarıda ele aldık ancak “kızdırma bujisi ne işe yarar” sorusuna bira daha detaylı bir açıklama yapalım. Kızdırma bujisi; aracın ilk çalışması esnasında yanma odasının yeterli sıcaklığa ulaşmasını sağlar.

Yanma odasının yeterli sıcaklığa ulaşması için 700 ile 950 santigrat derece arasında değişen bir sıcaklık değerine sahip olması gerekir. İşte Kızdırma Bujisi tam olarak bunu sağlamak adına kullanılır. Motorun ilk etapta çalışması sağlanmış olur.

Kızdırma Bujisi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Her parçada olduğu gibi, kızdırma bujisi için de arıza meydana gelebilir. Oluşan arızaların nedeni konusunda birçok şey sayabiliriz ancak önce arızanın nasıl anlaşılacağını bilmek gerekiyor. Genelde sistemin kullanıldığı araçlarda bir uyarı lambası bulunur.

Eğer arıza lambası yanıyor ve sönmüyorsa, arıza meydana gelmiş demektir. Bunun dışında sorunlar için şöyle bir sıralama yapabiliriz;

  • Aracınız marş almıyorsa
  • Araç kışın zor çalışıyorsa
  • Aracın marşı geç alması durumunda

Kızdırma Bujisi Neden Bozulur?

Kızdırma bujisinin bozulmasının belli başlı nedenleri vardır. Bu nedenler arasında sürücü hataları öne çıkıyor. Özellikler soruna neden olan sürücü hataları ve nedenlerden söz etmek gerekiyor.

Bu noktada soruna neden olan ilk kısım ikaz ışıkları sönmeden marşa basmak olacaktır. Aşırı ısınma bir anda parçanın zarar görmesine neden olabilir.

Bunun dışında zayıf akü kullanımına başlı olarak uzun süre marşa basmanın da yine olumsuz bir sonucu olacak ve parçanın bozulması söz konusu olacaktır. Çok fazla neden olarak gösterilmiyor ancak kontağınızı açık bıraktığınız zaman da sorun yaşayabiliyorsunuz.

Özellikle çok uzun süre kontağın açık kalmasının ardından birden çalıştırma, soruna neden olacaktır.


Kızdırma Bujisi Bozulursa Ne Olur?

Bujinin bozulması durumunda aracın marş alma sorunları yaşadığı görülecektir. Araç bir türlü marş alıp çalışmayabilir. Bunun yanında aracın geç çalışması sorununun da yaşandığını görmek mümkün olabilir.

Bir yandan aracın geç çalışması bir yandan ise hiç çalışmaması sıkıntıları yaşanabilir. Özellikle soğuk havalarda bu durum daha net bir şekilde karşınıza çıkacaktır. Kışın aracınızın çalışmamasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumda mutlaka parçanın değişmesi ya da arızanın giderilmesi gerekmektedir.


Kızdırma Bujisi Ne Zaman Değişir?

Kızdırma bujisinin değiştirilmesinin nedeni, parçanın bozulması ya da aşırı ısınmadan dolayı olarak parçanın zamanla zarar görmesidir. Bu gibi durumlarda parça mutlaka değiştirilmelidir. Bu şekilde kullanım soruna neden olabilir.


Kızdırma Bujisi Nasıl Değiştirilir?

Kızdırma Bujisi değiştirme, çok dikkat edilmesi gereken bir işlem olarak sınıflandırılabilir. Bu işlem sırasında öncelikle motor kapağının sökülmesi gerekecektir. Motor kapağının sökülmesinden sonra kolayca parçaya ulaşabilirsiniz.

Burada hangi parçanın arızalı olduğunu tespit etmek gerekiyor. Parçanın arızalarının ortaya çıkmasından sonra, dikkatli bir şekilde parçanın açılması gerekiyor.

Parçanın çıkarılması sırasında çok dikkatli olunması lazım. Eğer parça çıkarılırken kırılırsa, içeri parçalar gidebilir ve bu durumda da daha büyük zararlarla karşı karşıya kalınabilir. Ayrıca parçaların çok düzenli bir şekilde takılması gerekiyor.


Kızdırma Bujisi Maliyeti Ne Kadar?

Parçanın maliyeti, cinsine göre değişiklik göstermektedir. Seramik ya da metal olarak seçilen parça cinsine göre 150 – 500 TL arasında fiyatlarla değişiklik göstermektedir. Fiyatların modele göre belirlenmesi gerekiyor.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -