29.6 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaMuayeneKorna Çalışmıyor Muayeneden Geçer mi?

Korna Çalışmıyor Muayeneden Geçer mi?

Otomobillerde güvenliği arttırmak noktasında bazı ikaz sistemleri kullanılıyor. Bunlardan ilki ise korna. Genelde direksiyon simidinin ortasında yer alan korna sistemi, emniyet ve ikaz sistemlerinden biri olarak değerlendirilir ve her araçta standart olarak yer alması beklenir. Bu noktada en çok merak edilen konulardan birisi de “ Korna Çalışmıyor Muayeneden Geçer mi ? ” sorusu.

Sürücüler bu konuda çok fazla bilgiye ulaşamıyor. Hemen merak edilen soru hakkında detaylara geçelim. TÜVTÜRK tarafından her sene düzenli olarak muayene listesi yayınlanıyor.

Yayınlanan bu liste ile kusur sayılabilecek olan sorunlar listeleniyor ve ağır kusurlular sınıflandırılıyor. Bu noktada sürücüler korna sorununun küçük bir sorun olduğunu düşünebilir ancak yayınlanan listelere göre sorun ağır kusur olarak değerlendiriliyor.

Yani eğer kornanız bozuksa, aracınız ağır kusurlu olarak gösteriliyor ve yeniden muayeneye girmeniz gerekiyor. Bunun için 1 aylık süreniz var. Kornadaki sorunu çözüp, tekrar testlere girmeniz lazım.

App Plaka Muayeneden Geçer mi?


Korna Neden Bozulur?

Korna hatası, ağır kusur olarak geçiyor pek korna neden arıza yapıyor? Bunun için en geçerli neden kornanın aşırı kullanılması durumu. Uzun süreli olarak kornaya basmanız durumunda, bir süre sonra kornanın yanması söz konusu oluyor.

Çok uzun süre, kornayı bırakmadan basmanız yanmasına neden olacak veya ses çok az çıkacak ya da sesin hiç çıkmadığını göreceksiniz. Bu gibi bir durumda mutlaka kornanın değiştirilmesi gerekiyor. Tabii ki hasar durumuna ve kornanın durumuna bakmak gerekiyor.


Korna Nedir? Ne İşe Yarar?

İlk etapta söz ettik ancak “Korna Nedir?” sorusuna biraz daha detaylı olarak bakalım. Araçların içerisinde kullanılan ikaz teknolojileri var. Bu ikaz teknolojileri son dönemde çok değişti. 360 derece kamera sistemleri, aktif farlar, sensörler gibi birçok ekstra teknoloji sunulmaya başladı.

Fakat ikaz sistemlerinin ve emniyet kategorisinin içerisinde yer alan en standart teknoloji kornadır. Korna, genelde kolay ulaşım sağlanması adına direksiyonun orta kısmına yerleştirilir ve aracın ana ikaz sistemi olarak kullanılır.

Basıldığı zaman sesli ikaz ile diğer sürücülerin ya da yayaların uyarılması sağlanır. Önemsenmiyor olsa da korna sayesinde çok sayıda kazanın engellendiğini söylemek gerekiyor.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -