12.6 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıKrank Sensörü Nedir? Krank Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Krank Sensörü Nedir? Krank Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Krank Sensörü Nedir, Arızaları Nelerdir ?

Elektronik sistemlere entegre olarak çalışan günümüz otomobillerinde motorun devir sayısını ölçmek için mekanik bağlantılar yerine sensörler kullanılmaktadır. Motorun çalışma hızını ölçen krank sensörünün çalışma şeklini, bağlantılı çalıştığı ECU’yu ve olası arızanın nelere sebep olabileceğini inceleyelim…


ECU Nedir ?

Uzun ifadesi ‘Elektronik Kontrol ünitesi’dir. Sensörler vasıtasıyla toplanan tüm bilgilerin gönderildiği bilgisayardır. Egzoz gazındaki oksijen oranı, motora gönderilen hava – yakıt karışım oranı, motor sıcaklığı, yanma avans payı gibi anlık veriler sürekli olarak burada değerlendirilir ve gerektiğinde değiştirilerek aracın sürekli maksimum verimde çalışması sağlanır.


Krank Mili Nedir ?

Krank mili güç aktarma organlarının başıdır. Silindirler içerisinde oluşan yanma basıncının etkisiyle pistonlar hareket ettirilir. Pistonlar direkt olarak krank miline bağlıdır. Silindirler içerisinde oluşan doğrusal hareket, krank mili vasıtasıyla dairesel harekete çevrilerek tekerlere kadar iletilir.


Krank Sensörü Nedir ?

Temel olarak krank milinin devir sayısını hesaplamak için kullanılan sensördür. Triger kayışının çevresinde bulunur. Krank milinin açısının hesaplanması vasıtasıyla tüm pistonların konumuna, muhtemel sıkıştırma derecelerine ve hızlarına krank sensörü sayesinde ulaşılır. Alınan veriler doğrultusunda hava-yakıt karışımı sürekli olarak ayarlanır ve motorun en yüksek verimle çalışması sağlanır.


Krank Sensörü Arıza Belirtileri Nelerdir ?

Krank sensörü, sapma boyutuna göre oldukça farklı arıza belirtileri gösterebileceği için diğer arızalarda oluğu gibi genel bir tespit belirtisi söylemek doğru olmayacaktır. Krank sensörünün arızalı olması aracın her an stop etmesine sebep olup, sollama gibi kritik durumlarda risk oluşturabilmektedir. Krank sensörünün temel arıza belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz ;

    • Motorun Çalışmaması : Krank sensörünün tamamen işlevini yitirmiş olması durumunda piston hareketi algılanamayacağı için motora yakıt gönderilmez. Sensörden kaynaklı geç çalışma süresi ise sensörün arıza miktarıyla doğru orantılıdır.

 

    • Çekişte Düşüş : Motor hızının hatalı ölçülmesi sebebiyle yeterli hava – yakıt oranının ayarlanamaması çekişte düşüşe sebep olacaktır.

 

    • Stop Etme : Krank sensörünün hatalı çalışmasının en bariz belirtisi düzensiz olarak stop etme problemidir. Her hangi bir koşula bağlı olmaksızın sensörün yanlış ölçüm yaptığı rast gele bir anda yakıt gönderimi durmakta ve araç stop etmektedir.

 

  • Vuruntu : Piston konumlarının hatalı ölçülmesi, yakıtın yanlış zamanda tutuşturulmasına ve ateşleme düzeninin bozulmasına sebep olmaktadır. Birbirinin aksi yönde çalışmaya meyillenen pistonlar vuruntuya sebep olacaktır.
İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -