13.4 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaMuayeneKumandalı Egzoz Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Kumandalı Egzoz Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Kumandalı Egzoz Muayeneden Geçer mi?

Kumandalı (vanalı) egzozlar, kullanımları yaygınlaştıktan çok kısa süre sonra tamamen yasaklanmıştır. 2020 mevzuatına göre de bu yasaklama devam etmektedir. Kullanıcıların egzoz emisyon testini TÜVTÜRK istasyonları dışındaki kurumlarda yaptırıp muayeneye girmeleri vanalı egzoz ile muayeneden geçebilmek için yeterli olmamaktadır.

Egzoz gazı emisyon testi, egzoz sesi testi dışında fiziksek egzoz incelemesi de TÜVTÜRK inceleme mevzuatları içerisinde yer almaktadır.

Dolayısıyla muayene sırasında egzoz kumandası kapatılıp araç sesi normale döndürülse dahi fiziksel inceleme sırasında vanalı egzoz sistemi kullanımı tespit edilmekte ve araç ağır kusurlu olarak nitelendirilmektedir.


Kumandalı Egzozun Cezası Var mı?

Vanalı egzoz sisteminin montaj ve demontajı oldukça kolaydır. Dolayısıyla tüm yasaklara rağmen  vanalı egzoz kullanımında ısrar eden kullanıcılar muayene sırasında vana sistemini söküp muayene geçişinin ardında tekrar montaj işlemini gerçekleştirerek trafiğe çıkma yoluna başvurmaktadır. Fakat bu durum mevcut denetlemelerde fayda etmemektedir.

Usulsüz modifikasyon işlemi uygulanılmış olunmasından şüphelenilen araçlar trafik denetlemelerinde fiziksel egzoz incelemesine de tabi tutulmakta, vanalı egzoz kullanıcıları tespit edilebilmektedir.

Vanalı egzoz kullanıldığı tespit edilen araçlar direkt olarak trafikten men edilmekte, çekici ile emniyet otoparkına taşınmakta ve sistem sökülünceye kadar araca el konulmaktadır.


Kumandalı Egzoz Nedir?

Kumandalı egzoz, diğer adıyla vanalı egzoz sistemi aracın egzoz çıkış sesinin elektrik devresi ve kumanda vasıtasıyla istenildiği zaman açılıp kapatılmasını sağlayan sistemdir. Tüm egzoz sistemleri göz önünde bulundurulduğunda en gelişmiş sistem olduğunu söylemek mümkündür.

Vanalı egzoz sistemi kullanımında istenilen sesin elde edilebilmesi için katalizör sistemi iptaline ihtiyaç duyulmaması sebebiyle diğer egzoz bağlantı yöntemlerine göre çevreye daha az zarar vermektedir.

Tüm bunlara karşı diğer tüm sesli egzoz sistemlerinde olduğu gibi vanalı egzoz sisteminin de kullanımı yasaklanmıştır. Vanalı egzoz sistemi her ne kadar çevreye zararlı gazların salınmasına olanak sağlanmaması sebebiyle diğer sistemlere göre daha çevreci görünse de çıkarttığı ses dolayısıyla büyük gürültü kirliliğe yol açmaktadır.

Seyir halinde kolayca açılıp kapatılabilmesi sebebiyle trafik denetlemesi olması muhtemel bölgelerde kullanıcıların egzozu kapatması ve polis denetimini kolayca atlatabilmesi sebebiyle geçmiş yıllarda vanalı egzoz sistemi kontrolden çıkmıştır.

Bununla birlikte getirilen kısıtlama dahilinde trafik denetlemeleri ve TÜVTÜRK istasyonlarında aracın yalnızca sesinin değil egzoz yapısının da incelenmeye başlanması sayesinde vanalı egzoza sahip araçlar trafikten arındırılabilmiş ve kullanımı kontrol altına alınabilmiştir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -