12.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaLastikLastik Bakımı Nasıl Yapılır? | Uzun Ömürlü Lastikler

Lastik Bakımı Nasıl Yapılır? | Uzun Ömürlü Lastikler

Aracımıza lastik aldıktan sonra bir çoğumuz lastik bir sorun yaşayana kadar hiç dokunmuyoruz bile lastiğe. Fakat lastiklerimizin uzun ömürlü olması için lastiklere düzenli olarak mutlaka bakım yapmamız lazım.

Öyle her gün her gün değil tabi ama haftada 1 defa lastiklerimiz ile 10 dakika da olsa ilgilenmek bizi hem güvenliğimiz hem de lastik sağlığı açısından olumlu etkileyecektir.

Gelin sizlerle lastiklerimize nasıl bakım yapmamız gerektiğini ve uzun ömürlü lastikler için neler yapmamız gerektiğini uzun uzun konuşalım.


 • Lastik Hava Basıncını Mutlaka Kontrol Edin

Her aracın ayrı ayrı lastik basınç ölçüleri vardır. Araç bu basınç ölçülerinde değilse hem yakıt açısından hem performans açısından hem de güvenlik açısından bazı sorunlar oluşturabilir. Lastik hava basıncınız mutlaka olması gerektiği gibi olmalıdır. O yüzden lastiklerinizin hava basınçlarını gözle kontrol etmektense haftada bir petrol istasyonlarında aracınıza yakıt alırken lastik hava basıncını mutlaka kontrol edin.

Eğer lastiğin hava basıncı olması gerekenden fazla olursa sürüş çok sert olur. Konfor azalır, süspansiyon sertleşir. Eğer lastiğin hava basıncı olması gerekenden az olursa aracın yakıt tüketimi az da olsa artabilir.

Burası çok önemli ; lastik hava basınç kontrolünü mutlaka lastikleriniz soğukken yapın. Lastikleriniz sıcakken yaptığınız basınç normalden fazla çıkacaktır.

 • Lastiklerinizi Temizleyin

Araçlarınızın yerle en çok temas eden ve en çok kir tutan bölümü lastiklerinizdir. Çakıl taşları, çamur, tozlu yollar ve birçok pis şey lastik dişlerinin arasına girip orda kalabilir. Lastiklerinin uzun ömürlü olması için lastiklerinizi ayda 1 defa sizin temizlemeniz gerekmektedir.

Fakat lastik temizliği yaparken her bulduğunuzu kullanmamaya dikkat edin. Sabun, deterjan ve tuz ruhu gibi maddeler lastiklerin üzerindeki kirleri çıkarsa bile uzun vadede lastikte bozulmaya yol açabilir. Bu bozulmalar lastiklerde aşınma ve yırtılma olarak karşınıza çıkabilir. O nedenle aracının lastiklerinizi temizlerken mutlaka profesyonel ürünlere yönelmenizi öneririz.

Herhangi bir marka vererek kesinlikle bir reklam yapmayacağız tabiki. Bu bir bilgilendirme yazısı. Ama profesyonel lastik temizlik ürünleri lastikleriniz için gerçekten çok faydalı bakım araçlarıdır. Dediğimiz gibi ayda 1 defa sizin yapacağınız detaylı lastik ve jant temizliği yeterli olacaktır.

 • Fiziksel Bozulmaları Kontrol Edin

Düzenli olarak olmasa da aklınıza geldikçe aracınız park halindeyken, elinizi aracınızın lastiğinde gezdirerek ve gözünüzle de kontrol ederek lastik yüzeyinde herhangi bir yırtık, bozulma, şişik veya deformasyon var mı yok mu diye bakmanız gerekiyor. Eğer var ise lastiğinizi mutlaka bir lastikçiye göstermeniz gerekebilir.

Lastiklerinizde ki bir yırtık, şişik veya herhangi bir hasar sürüş güvenliği için büyük bir tehdittir.

 • Ani Hareketlerden Kaçının 

Aracınız ani hızlanmalarda veya ani yavaşlamalarda kademeli olarak aşınacaktır. Bir süre sonra aşına aşına dümdüz olan lastik ise büyük bir güvenlik sorunudur. Aracınızı aşamalı olarak hızlandırın ve aşamalı olarak tam zamanında yavaşlayın. Ani hareketler yaptığınız araçların lastiklerin ömrü maalesef fazla uzun sürmez.

Özellikle bozuk yollarda hız yapmak lastiklerinizi dış yüzeyine çok fazla zarar vereceği için bu tür yollarda yavaş ve dikkatli gitmeniz önerilir.

 • Fren Sistemlerini Kontrol Edin

Fren sistemi dolaylı yollardan lastikle ilgilidir. Aracınızın fren sistemlerini düzenli olarak kontrol ederek lastiklerinizi de düşünmüş olursunuz. Fren sisteminde ki bozukluklar lastikleri olumsuz etkiler. Bunun nedenlerinden birisi fren sistemi çok sert olduğu zaman aşırı yavaşlama hareketlerinin lastikleri aşındırmasıdır. Hem lastiğiniz hem güvenli sürüş için lastiklerinizi düzenli olarak kontrol ettirmeniz önerilir.

 • Fazla Yük Yüklemeyin

Her aracın taşıyabileceği bir yük kapasitesi bulunur. Siz de aracınızın taşıyabileceği maksimum yük kapasitesini öğrendikten sonra o kapasitenin üzerine kesinlikle çıkmayın. Fazla yük bindirilen araçlarda lastiklere çok fazla yük biner ve lastik ömrü azalır. Bunun nedeni fazla ağırlık nedeniyle lastik şeklinin değişime uğrama ihtimali olmasıdır.

Fazla yük yüklemenin yanı sıra yüklemeyi eşit yapmamakta aynı sorunlara yol açabilir. Aracınıza yükleyeceğiniz yükleri eşit olarak yüklemeye dikkat edin.

 • Park Ederken Çok Dikkat Edin

Özellikle kaldırım kenarlarına park ederken dikkat etmeniz gerekiyor. Lastiğin yan yüzeyinin kaldırıma sürtmesi lastikte aşınmaya neden olur. Ayrıca kaldırımın keskin köşeleri lastiklerinizde tamir edilemeyecek hasarlara yol açabiliyor. Bu nedenle kaldırım kenarlarına park ederken lastiklerinizi kaldırıma değdirmemeye özen gösterin.

Ayrıca kaldırımın köşelerindeki sivri taşlar, kaldırım kenarlarındaki cam şişeleri, ve kaldırımlarda bulunan herhangi delici bir şey lastiklerinize kalıcı zararlar verip maddi hasarlara yol açar. 


 • Lastiklerin Yerlerini Değiştirin

Lastik rotasyonu da dediğimiz bu olay lastiklerinizin uzun ömürlü olması için büyük önem taşır. Lastikler uzun bir süre boyunca ilk taktığınız yerde kalır ve lastiklerinizin aşındığı noktalar hep aynı olacak. Tabi dört lastiğinde aşındığı yerler birbirlerinden farklıdır. Bunun çözümü olarak lastiklerinizi 10.000 kilometrede bir birbirleri ile yer değiştirmeniz önerilir.

Bu yer değiştirmeyi sol arka lastiği sağ ön lastikle yerini değiştirip, sağ arka lastiği de sol ön lastikle yerini değiştirerek sağlayabilirsiniz. Böylece yol tutuşunuz ve lastik ömrünüz aratacaktır.


 • Rot / Balans Ayarlarını Mutlaka Yaptırın

Rot – Balans ayarı hem aracınızın konforu açısından hem de lastiklerinizin için kesinlikle yaptırmanız gerekiyor. Rot – Balans ayarı her zaman yapılacak bir uygulama değil tabi ki. Yeni lastik taktığınızda, lastik değiştirdiğinizde veya 6 ayda bir yaptırmanız önerilir. Rot – Balans ayarınız bozulursa lastiğiniz düzensiz ve hızlı aşınır.

Direksiyon yönü ile aracın gittiği yön farklı olduğu zaman lastik daha hızlı aşınıyor. Bu nedenler aracınızın rot – balans ayarlarınızı sık sık olmasa da lastik değişimlerinde ve 6 ayda bir yaptırmanız gerekiyor.


 • Yollara ve Havaya Uygun Araba Sürün

Aracınızı sürdüğünüz yollar ve sürdüğünüz esnada ki hava durumu lastikleriniz için önem taşır. Örneğin yağmurlu ve karlı havalar, engebeli ve kasisli yollar dikkat etmeniz gereken lastiği etkileyen etkenlerden birkaçı.

Tümseklerde ve engebeli yollarda hız azaltılmalı ve buna bağlı olarak lastiğe ani basınç uygulanmamalı. Bu küçük şeyler hem lastiğiniz için hem de arabanızın ön aksamları için hayati önem taşır.

Havalar sıcak olduğunda lastiklerdeki basınç artar ve buna bağlı olarak lastikler biraz daha fazla aşınır. Bu nedenle sıcak mevsimlerde lastiklerinizin basınçlarını olması gerekenden sadece 1 seviye az bırakmanız önerilir.

Havalar soğuk olduğunda ise lastiklerde ki hava basıncı azalır. Kış mevsiminde ara ara lastik basınç kontrolü yapmanız gerekir. Olması gerekenden 1 seviye fazla basınç ayarlayarak soğuk, karlı ve buzlu hava koşullarında basıncı arttırarak aracın çekiş gücünü arttırabilirsiniz.


 • Lastiklerinizi Depolarken Dikkat Edin

Yedek lastiklerinizi veya kış lastiklerinizi depolarken dikkat etmeniz gereken birkaç şey vardır. Lastiklerin kullanılmadıklarında bile bakımının yapılmasa bile muhafazasının çok iyi yapılması lazım. Öncelikle doğrudan güneş ışığı alan bir alana konulmamalıdır. Güneş ışığı lastiği bir süre sonra kauçuğunu küçük küçük çatlatır ve lastiğin dış yüzeyini zayıflatır.

Lastiklerinizi depolarken veya saklarken yağış almayan, ılık ve kuru bir alan seçmeniz gerekmektedir. sürekli sıvı temasında lastikler bozulma yaşayabilir. Lastiklerinize koruyucu kılıflar takabilir veya herhangi bir poşetle sarıp o şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Ayrıca lastiklerinizi muhafaza ederken üzerine bir şey koymamanız önerilir. Altta sıkışan lastiklerinizin şekilleri kalıcı bozulmalar yaşayabilir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -