29.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaLastikLastik Seçimi, Lastik Ömrü ve Kış Lastikleri

Lastik Seçimi, Lastik Ömrü ve Kış Lastikleri

Otomobil lastiklerinin yakıt tüketimine, performansa ve yol tutuşuna etkisi genelde göz ardı edilmektedir. Lastikler araç ile yol arasındaki bağlantıyı sağlayan tek aksamdır. Bu sebeple seçimi ve kontrolü sürüş bütünlüğü için oldukça önemlidir. Dikkat edilmesi gereken temel konuları inceleyelim.


Lastik Seçimi

Tüm araç lastikleri sahip oldukları sürat ve yük kapasitelerine göre sınıflara ayrılmaktadır, bu sınıfları lastik yanağındaki değerlerden okuyabilirsiniz. Lastiğin izin verdiği maksimum hız, yanak bölümündeki harf, teker başına izin verilen maksimum yük ise yanak kısmındaki iki haneli rakam ile ifade edilmektedir.

Örneğin 190 km/h limitini ifade eden “t” sembolüne sahip lastiklerle 190 km/h üzerinde sürate ulaşmak lastiğin yol tutuşunun tehlikeli seviyede azalmasına hatta infilak etmesine sebep olabilmektedir. Bununla beraber “h” sembolü 200 km/h , “v” sembolü 210 km/h hız limitini sembolize etmektedir.

Kullanım amaçlarına göre lastik yanağı ebatları değişiklik göstermektedir. Konforlu sürüş için yoldaki bozuklukları absorbe etmesi sebebiyle kalın yanaklı lastikler kullanılırken performans odaklı otomobillerde hızlanma esnasında yanak kısmındaki esneme sebebiyle oluşan güç kaybını önlemek için ince yanaklı lastikler tercih edilmektedir.


Lastik Ömrü

Lastiklerin ömrü kullanın koşullarına göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama 4 yıldır. Bunun yanında kullanılmayan lastiklerin de eskidiği unutulmamalıdır. Üretim tarihinden itibaren rafta saklanan otomobil lastiği dahi 10 yılın sonunda tamamen işlevini yitirmiş duruma gelmektedir.

Bu sebeple uzun süre kullanılmayan stepnelerin üretim tarihi belirli periyotlarda kontrol edilmelidir. Ömrü dolan / aşınarak dişlerini kaybeden lastikler fren mesafesini ve viraj dengesini tehlikeli boyutta etkilemektedir.


Kış Lastikleri

Diş derinliğinin yanında sahip olduğu hammadde içeriğiyle de normal lastiklerden farklıdır. Kış lastikleri hava sıcaklığının 15°C nin üzerinde olduğu koşullarda kullanıldığı taktirde oldukça hızlı aşınmaktadır. Bunun sebebi kış lastiklerinin yumuşak hamurdan imal edilmesidir.

Havaların soğumasıyla lastiğin sertleşerek yol tutuşunun azalmasını önleyen bu seçim, sıcak havalarda lastiğin aşırı yumuşaması dolayısıyla çabucak aşınmasına sebep olmaktadır. 2019 yılı kış lastiği kullanım yasalarına göre minimum diş kalınlığının 1.6 mm olması gerektiğini hatırlatırız.

Kış lastiği kullanımı yol tutuşunu büyük ölçüde arttırırken yakıt tüketimini %10 oranında arttırmakta,  araç performansını ise %10 oranında düşürmektedir. Bu sebeple 15°C sıcaklığın üzerindeki havalarda kış lastiği kullanımı oldukça yanlıştır.


 

Lastikler ile ilgili bilmeniz gereken herşey LASTİK REHBERİ kategorisinde yer almaktadır.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -