30.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaLastikLastikler Hakkında Bilmediğiniz 21 Şey

Lastikler Hakkında Bilmediğiniz 21 Şey

Lastikler  Hakkında  Bilmedikleriniz

Günlük hayatta çokça kullandığımız araçlarımızın altındaki lastikler hakkında birçok ilgi çekici bilgi bulunuyor. Lastikler çok basit sıradan bir malzeme gibi gözükse de gerçekten detaylı bir üretim süreci vardır.

İnmediğinde veya patlamadığında çokta aklımıza gelmeyen lastikler ile ilgili bilinmeyen birkaç bilgiye gelin yakından göz atalım..

1- Dünya’nın en ağır lastiği Amerika’nın Michigan eyaletinde üretilmiş olup lastik tam  12  ton ağırlığa sahiptir.

2- Dünya’da en çok lastik üreten firma Lego firmasıdır. Herkesin bildiği bu oyuncak şirketi senede 310 milyon tane lastik üretmektedir. Tabi bu lastiklerin oyuncaklar için üretildiğini söylememize gerek yok heralde.

3- Lastiklerin ömrünü arttırmak için lastik üretilirken siyah karbon kullanılır. Siyah karbon, lastik içindeki ısı dağılımını eşit olarak yaparak lastiğin dayanıklılığını arttırmaktadır.

4- İlk lastik 1888 yılında İskoç bir veteriner olan John Boyd Dunlop tarafından icat edilmiştir. Ve ilk denemesini bisiklet üzerinde gerçekleştirmiştir.

5- Lastiklerin üzerinde lastiğin hangi maddelerden üretildiği, lastiğin boyutları, lastiğin ne zaman ve nerede üretildiği, lastiğin aşınma ve tutunma puanı, yük indeksi ve hız kodu yer alır. Çoğumuzun bilmediği lastik üzerinde yer alan bu bilgiler çoğu zaman ihtiyacımız olan bilgileri barındırır.

6- Lastik üretiminde kullanılan herkesin siyah bildiği kauçuk aslında beyaz renktir. Kullanılan bu kauçuğun ham maddesi Brezilya kauçuk ağacı diğer adıyla Hevea Brasiliensis adında tropikal bir ağaç türüdür. Kauçuk ilk olarak insanların hayatına Jonhson Goodyear ile girmiştir. Ayrıca ilk üretilen lastik, kauçuğun beyaz olmasından dolayı beyaz renkliydi.

7- Lastiğinizin yüzey genişliğini arttırmanız aracınızın hızlanmasını ve aracınızın frenlemesini kesinlikle etkilemez. Geniş yüzeyli lastiğin tek avantajı virajlarda araca yol tutuşu sağlar.

8- Lastik üretiminde 200’den fazla çeşitli maddeler kullanılmaktadır.

9- 1960’lı dönemlerde çok fazla ilgi çeken ışıklı lastikler ilk olarak Goodyear tarafından üretilmiştir. İlk zamanlarında çok fazla kullanılan ışıklı lastiklerin daha sonraları güvenlik açısından çıkardığı problemler nedeni ile üretimden kalkmıştır.

10- Y sınıfı lastikler olarak bildiğimiz yüksek hıza karşı dayanıklı lastikler yani günümüzde ki Formula 1 araçlarının yarış lastikleri ilk olarak 1979 yılında üretilmiştir. Bu lastikler 320 kilometre hıza dayanıklı şekilde üretilmişlerdir.

11- Ortalama bir lastiğin ömrü doğru saklama koşulları geçerli olduğunda 10 senedir.

12- Aracınızın lastiklerine uygun lastik hava basınç derecesi otomobilinizin kullanım kılavuzunda, Şoför kapısının yan yüzeyindeki etiketlerde, Şoför tarafında ki küçük torpido gözünde veya aracınızın yakıt deposunun kapağında yer alır. Aracınız üzerinde bulamadıysanız lastiğinizin doğru hava basınç derecesini internetten araştırıp bulabilirsiniz.

13- Aracınız 15 günden fazla park halinde durduysa aracınızın lastiklerinin hava basıncını  8  Psi arttırmanız gerekmektedir.

14- 50.000 kilometreyi aşan lastiklerin diş derinliği yeterince azalmış demektir. Kontrol ettirmeniz önerilir.

15- Havasız lastikler yakın zamanda hayatımıza girecek.

16- Her yıl ortalama 300 milyon adet lastik hurdaya ayrılmak üzere atılır. Bu atılan lastiklerin birçok farklı şekilde geri dönüşümü yapılmaktadır. Bu atık lastikler, çocuk parklarının zeminlerinde gördüğümüz plastik karolar, halı sahalardaki küçük plastik parçalar, asfalt yapımı ve tekrar lastik üretiminde kullanılır.Ayrıca bu atık lastikler siyah alışveriş poşeti, elektrik kablosu, plastik hortum ve ısı yalıtım malzemelerinde olmak üzere birçok sektörde geri dönüşüm maddesi olarak kullanılır.

17- Kış lastikleri kar yağdığında takılmaz, Hava sıcaklık derecesi 7 derecenin altına düşerse kış lastiği takmanız gerekmektedir.

18- 2018 yılında Türkiye’de 30 milyon lastik satıldı.

19- RFT olarakta bildiğimiz Run Flat Tyre türü lastikler patlak yol alabilen lastiklerdir. Aracınızın lastikleri patlasa bile yola devam edebilen bu lastiklerin performans açısından pekte iyi sonuçları olduğu söylenemez.

20- Kış mevsimlerinde karlı hava koşullarında lastik hava basıncı indirilmez arttırılır. Basıncı arttırılan lastik karlı zemini yırtıp çekişi arttırır.

21- Ülkemizde insanların özel durumlar haricinde lastik değiştirme sıklığı 4 senedir. Avrupa’da ise 2 senedir.


Lastiklerinizin bakımının nasıl yapılacağı ve Uzun ömürlü lastikler için neler yapmanız gerektiği hakkında detaylı bilgiler içeren Lastik Bakımı Nasıl Yapılır ? | Uzun Ömürlü Lastikler adlı yazımızı okuyabilirsiniz…

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -