26.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaMuayeneLed Far Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Led Far Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

LED Far Muayeneden Geçer mi?

Tahmin edileceği üzere fabrika çıkışı LED monteli farlar herhangi bir kontrol  ve bakım gerektirmemekte, muayene için herhangi bir problem teşkil etmemektedir. Sonrada eklenen farlar için ise farklı durumlar söz konusudur. Fabrika çıkışı halojen farlara sahip araçlara LED far montajı, xenon farlara göre daha kolaydır. Fakat LED farların aydınlatma sınırları daha zor ayarlandığı için trafik içerisinde ışık kirliliğine sebep olabilmektedir.

 

Gündüz Ledi Muayeneden Geçer mi? isimli yazıyı okumak için tıklayın.

Sonradan yapılan LED far montajı sürüş güvenliğini tehlikeye atabilecek olsa da mevcut yasalar çerçevesinde muayene geçişine engel değildir. Aydınlatma sistemi montajında muayene engeli konusundaki tek kısıtlama “Aşırı deşarjlı far bozukluğu.” Olarak nitelendirilmiştir. Bahsi geçen far çeşidi Xenon olup LED farlarla lakası olmaması sebebiyle LED far kullanımı muayene geçişine engel değildir.

LED far kullanımı yalnızca aydınlatma sınırlarının ayarlanmasının zor olması sebebiyle “huzme ayarsızlığı” başlığı altında hafif kusurlu olarak geçişe sebep olabilmektedir.


LED Farın Cezası Var mı?

Geçmiş yıllarda yaygın olarak kullanılan far çeşidi yalnızca standart halojen sistemiydi. Yeni yeni yaygınlaşan ve monte edilmeye başlayan led farların aydınlatma sınırları ayarlanamadığı için sonradan eklenen led farların yasaklandığı  bir dönem bulunmaktadır. İlgili dönemde yalnızca sarı renkte aydınlatmaya izin verilmekteydi.

Günümüz araçlarının çoğunda beyaz renkli LED, xenon aydınlatma sistemleri kullanıldığından bu yasak kaldırılmış, dolayısıyla LED far kullanımı yasal hale getirilmiştir. Aydınlatma sınırlarının aşırı bozulması durumu dışında rutin trafik kontrollerinde LED farların problem oluşturması söz konusu değildir.


LED Far Nedir?

Açılımı “Light Emitting Diode” (Işık yayan diot) olan LED farlar halojen farlardan sonra kullanılmaya başlanmış ve yaygınlaşmış aydınlatma çeşididir. Halojen farklara göre çok daha düşük seviyede enerji tüketip daha fazla aydınlatma gücü sağlamaktadır. Aydınlatma rengi genelde beyaz ve 6500K civarındadır. Sistemin çalışma prensibi dolayısıyla aşırı ısınma sorunu bulunmaktadır.

Sistem içerisinde kullanılan enerjinin %20 si ışığa dönüştürülürken %80 i ısı enerjisine dönüştürülmektedir. Fabrika çıkışı LED far monteli araçlarda hava sirkülasyonu ile soğutma sistemi bulunabilmektedir. Aşırı ısınma sorunu piyasada yeni aydınlatma sistemleri arayışına sebep olmuş ve sonrasında ısınma problemi oluşturmayan xenon farlar kullanılmaya başlanmıştır.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -