30.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaMuayeneLPG Arızalı Araç Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

LPG Arızalı Araç Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

LPG Arızalı Araba Muayeneden Geçer mi?

Tüm araçlar için uygulanan standart test prosedürlerinin yanında LPG kitli araçlar için ek kontrol işlemleri uygulanmaktadır. Öncelikle araçta LPG problemi yaşanmıyor olsa dahi muayeneden geçememeye sebep olan LPG kusurları olduğunu hatırlatmak isteriz. LPG seri numarasının okunamıyor durumda olması ağır kusur olarak değerlendirilmektedir. 2018 tarihine kadar LPG sızdırmazlık belgesi bulundurmayan araçların da muayeneden geçişi reddedilmekteydi.

Günümüzde ise LPG sızdırmazlık kontrolü muayene sırasında gerçekleştirilmektedir. LPG sistemi elemanlarının her hangi birinde sızıntı tespit edilmesi durumunda araç ağır kusurlu olarak değerlendirilmektedir. Bu durumda aracın tekrar muayeneye kabul edilebilmesi için ilgili kusurun fiziksel olarak onarılması yeterlidir. Fakat LPG tankının ömrünü aşması sebebiyle alınan ağır kusurlarda tekrar muayeneye kabul edilebilmek için yakıt sistemi montaj belgesi getirilmesi zorunludur.

LPG kiti yeni eklenmiş araçların ilk muayenesinde de mühendis onaylı tadilat projesi bulundurulması şart koşulmaktadır. İlk muayene işlemi onaylanan LPG’li araçların tadilat projelerinin trafik tescil bürosuna başvurularak tescil ettirilmesi gerekmektedir. Özetle LPG seri numarası okunaklı olan, montaj projesi tescil ettirilmiş olan ve sızdırmazlık sorunu yaşanmayan LPG’li araçların muayene geçişinde LPG kitinden kaynaklı herhangi bir problem yaşanmamaktadır.


LPG Arızalı Araç İçin Cezai İşlem Uygulanır mı?

LPG sistemi sızdırmazlığı ve evrak kontrolü yalnızca muayene sırasında kontrol edilmektedir. TÜVTÜRK istasyonları dışında her hangi bir kurumda LPG arızasına dair prosedür bulunmamaktadır. LPG sistemi ekipmanlarının hangisinin arızalı olduğu ve arıza boyutu fark etmeksizin her hangi bir trafik denetlemesinde cezai işlem uygulanması söz konusu değildir.

Lpg sistemi montajının trafik bürosuna tescil edilmemesi dışında her hangi bir kusur cezaya tabi değildir.


LPG Arızaları Nelerdir?

LPG ( Likit petrol gazı) sistemi araçlara sonradan monte edilebildiği gibi fabrika çıkışı monte edilmiş olarak da buluna bilen alternatif yakıt sistemidir. Yalnızca benzinli araçlarda kullanılabilmektedir. LPG yakıtı, yakıt deposunda yüksek basınçlı halde muhafaza edildiği için sürüş güvenliğine etki eden en büyük arıza LPG sızıntısı durumudur.

Bunun dışında kimyasal yapısı ve çalışma sıcaklığının yüksek olması sebebiyle diğer yakıt çeşitlerine göre daha sık arıza oluşumuna sebep olabilmektedir.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -