20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiLPG Regülatörü Nedir? Ne İşe Yarar?

LPG Regülatörü Nedir? Ne İşe Yarar?

Yakıttan tasarruf sağlamak konusunda sürücülerin tercih ettiği ilk çözüm, araca LPG taktırmak oluyor. Araca LPG taktırmanın nedeni, LPG yakıtının biraz daha ucuz olması. Tabii ki söz konusu bir sistem ve aracında bu sistemi kullanmak isteyen sürücülerin bilmesi gereken bazı noktalar var.

Bunlardan birisi de LPG Regülatörü. Peki, LPG Regülatörü nedir? Neden gündeme geliyor?

LPG Regülatörü; LPG deposundan gelen sıvı fazda ve yüksek basınç değerine sahip olan LPG’nin basıncının düşürülmesini ve LPG’nin gaz haline geçmesini sağlayan kısım olarak biliniyor. Bu kısma LPG beyni de denilmektedir. Aynı zamanda bu kısmın buharlaştırıcı olarak da anıldığı söylemek gerekiyor.


LPG Regülatörü Neden Arıza Yapar?

Bu parçanın arızalanması, LPG sistemleri için çok önemli bir detaydır. Aslında sürüş kullarına ve kullanım ayarlarına ne kadar uyarsanız uyun, genelde LPG Regülatörü için sunulan bir kullanım ömrü vardır. Bu kullanım ömrünün geçilmesi durumunda, yavaş yavaş arızalar yaşanmaya başlar.

Bunun dışında LPG sistemlerinde kullanım hatalarının da arızalara neden olabileceğini belirtelim. Özellikle aniden gaza geçişlerin tercih edilmesi ve benzeri kullanım hataları, arızalara neden olabilmektedir.

Ancak dediğimiz gibi sistemin belirli bir kullanım ömrü vardır. Bu nedenle zaman içerisinde kendiliğinden arızalanmanın yaşanabileceğini de belirtelim.


LPG Regülatörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Arıza yapan parçanın, arıza yapmasının anlaşılması noktasında belirtilere dikkat etmek gerekiyor. Aşağıda belirtilere uzun uzun yer vereceğiz ancak genel olarak LPG Regülatörü Arızasının anlaşılması konusunda detaylardan söz edelim.

Eğer aracınız fabrika çıkışlı olarak LPG kullanılan bir araç ise, bu durumda arıza lambasının yandığını ve arızanın işaret edildiğini göreceksiniz.

Beyin arızalarında genelde gösterge üzerinden bilgi verilir. Fakat sonrada LPG takılan araçlarda belirtileri takip etmek gerekir. Aracın geç çalışması ve gaz almaması ise arızanın ilk belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer araç geç çalışıyor ve bir türlü gaz almıyorsa, mutlaka kontrolleri yapmanız gerekiyor.


LPG Regülatörü Arıza Belirtileri Nelerdir?

LPG Regülatörü Arıza Belirtileri, sürücüler tarafından doğrudan fark edilebilecek belirtilerdir. Sistemin çalışmasında bir sıkıntı olduğunu bu belirtiler üzerinden anlayabilirsiniz. Bu noktada belirtilerin neler olduğundan söz edelim;

  • Motor suyunda gaz yükselmesi yaşanması. Tabii ki sürücüler bu durumu doğrudan fark etmeyebilir.
  • LPG beyninin harekete geçmemesi
  • LPG Regülatörü kısmında su kaçırma olayının yaşanması
  • Aracın gaz almaması
  • Gaz kaçırma ve tüketimin artış göstermesi
  • Özellikle sabahları aracın çalışmaması
  • Kış aylarında bir türlü aracın gaz almaması durumu

Bu belirtiler varsa, bir arıza durumundan söz etmek mümkündür. Belirtilerin hepsi olabileceği gibi bir kısmı da karşımıza çıkabilir.


LPG Regülatörü Ne Zaman Değiştirilir?

Aracınızın gaz alma kısmında bir sorun varsa ve yukarıda söz ettiğimiz gibi belirtilerle karşı karşıya kalmışsanız bu durumda mutlaka sistemi kontrol ettirmeniz gerekiyor. LPG içerisinde yer alan bir sızıntı durumu da söz konusu olabilir.

Bunun dışında LPG Regülatörü kısmında da sızıntı ya da arıza meydana gelmiş olabilir. Özellikle LPG Regülatörü sıvı ya da gaz kaçırması yapıyorsa, mutlaka değiştirilmesi gerekir. Hem sürüş güvenliği hem de gaz tüketim değerleri için bu detay önemli.


LPG Regülatörü Nasıl Değiştirilir?

Öncelikle bu değişimin mutlaka profesyonel kişiler tarafından yapılması gerektiğini belirtelim. Sürücülerin kendi başına yapacakları değiştirme ciddi sorunlara neden olabilir. Aracın arıza yapması en basit çözüm olarak gösterilebilir.

Buna karşın değişim için eski parçanın sökülmesi ve ardından yeni parçanın karbüratöre göre en yakın mesafede takılması gerekir. Gaz çıkış ucunun dik bir şekilde yukarıya bakar şekilde yeniden yuvaya takılması gerekir. Yine de dediğimiz gibi bu işlemi profesyonel kişilerin yapması oldukça önemli.


LPG Regülatörü Nasıl Temizlenir?

LPG Regülatörü temizliği için genelde parçanın sökülmesi gereklidir. Parçanın sökülmesi sonrasında isteyen sürücüler parçanın içini açarak temizleme yapabilir. Ancak burada parçanın yeniden toplanması önemli.

Bunun dışında parçaya giriş için kullanılan hortumlarında temizlenmesi gerekir. Bunun için özel temizleme sıvılarından yararlanmak mümkündür. Hatta özel temizleme sıvılarını kullanmak, daha iyi bir temizleme imkanı sunacaktır. Düzenli olarak bakımların yapılması oldukça önemlidir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -