26.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaSürücü RehberiLPG'yi Ruhsata İşletme | Nasıl İşletilir? | Ücreti Ne Kadar?

LPG’yi Ruhsata İşletme | Nasıl İşletilir? | Ücreti Ne Kadar?

LPG Ruhsata İşletme

Ülkemizde akaryakıt fiyatlarında yaşanan artışlar vatandaşlarımızın ucuz yakıt türü olan LPG’ ye yönelmesine neden oldu. Bu yüzden de LPG yakıt türüne geçen vatandaşlarımızın dikkat etmesi gereken bazı detaylar hakkında sizlere bilgiler sunmak istiyoruz. Özellikle LPG ruhsata işletme işlemlerini yapmak için izlemeniz gereken adımlarının tamamını bu yazımızda bulabilirsiniz.


LPG Ruhsata Nasıl İşletilir?

2019 yılına kadar Emniyet Genel Müdürlüğünün bakmış olduğu bu işleme artık Noterlerin baktığını belirtmek istiyoruz. Bu yüzden de LPG ile ilgili ruhsat işlemleri sırasında bundan sonra Notere giderek gerekli işlemleri kolay yoldan yapabilirsiniz.

Aracınıza LPG taktırmak istediğiniz zaman öncelikli olarak bu konuda yapmanız gereken aracınızın motoruna uygun olan LPG’yi belirlemek olacaktır. Günümüzde birbirinden farklı modellerin bulunduğundan dolayı sizlerde bu işlemi yapmak için iyi bir araştırma yaparak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

LPG montajınızı yaptırdıktan hemen sonra LPG’yi araçlarınıza takan firmanın sizlere gerekli olan evraklarınızı hazırlayıp vermesi gerekmektedir. Tabi bunun yanında taktırmış olduğunuz LPG’nin de faturasının bulunması gerekmektedir. Bu evraklar ile notere giderek artık sizlerde aracınıza taktırmış olduğunuz LPG’yi ruhsatınıza işletme şansını yakalamış olursunuz.


LPG’yi Ruhsata İşlemede Gerekli Olan Evraklar

LPG montajının tamamlanmasının ardından firmanın sizlere vereceği olan evraklar,

  • Aracınıza ait tutulan araç tespit raporu,
  • Aracınıza takılmış olan LPG’nin faturası ( Burada kaşe olduğuna dikkat ediniz),
  • LPG ile ilgili tespit rapor tutanağı,
  • TİP Onay belgesi olarak geçen belge
  • Mühendis tescil belgesi ( bu belge mutlaka bulunmalıdır)
  • Son olarak ise Mühendis yeterlilik belgesi,

Sizlere LPG montajından hemen sonra verilmelidir. Bu belgeler ile birlikte notere giderek buradan aracınızın artık LPG’li olduğunu ruhsatınıza işletme işlemlerini kolayca başlatabilirsiniz.

Ardından TÜVTÜRK muayene istasyonları üzerinden randevu almanız gerekmektedir. Bu işlemi yapmak için TÜVTÜRK’ün resmi sitesine girerek kolayca alabilirsiniz. Bunun için aracınıza ait olan ruhsat belgesinin yanınızda olması yeterli olacaktır.

2019 yılı içerisinde TÜVTÜRK’ün muayene ücretinin ise 279,66 TL olduğunu açıklamak istiyoruz. Muayene ücretinin kredi kartı ödenme durumunun söz konusu olmadığından dolayı mutlaka yanınızda paranızı götürmeniz gerekmektedir. Ya da banka kartınız üzerinden ücretin tahsil edilmesini sağlama şansınız bulunmaktadır.


Muayene Sırasında Yanınızda Bulunması Gereken Evraklar

Araç muayenesine giderek yanınızda bulundurmanız gereken evraklar arasında LPG taktırmış olduğunuz firmadan aldığınız belgelerin dosyası, aracınıza ait olan ruhsat belgesi, aracınızın trafik sigortasını gösteren sigorta kâğıdınızın ve araç sahibinin kimlik fotokopisinin yanınızda bulunması gerekmektedir.

Başkasının adına yaptıracağınız araç randevularında ise randevu almadan önce orada isim belirtmeniz yeterli olacaktır.

Ayrıca aracınızın herhangi bir vergi borcunun bulunması durumunda bile aracınız ile ilgili herhangi bir şekilde muayene işlemi yapma şansınız bulunmayacaktır.

Bu yüzden de aracınıza ait vergi borçları konusunda mutlaka ama mutlaka önceden vergi daireleri üzerinden veya internet üzerinden aracınıza ait borcun olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir.


Egzoz Muayenesi

Aracınıza LPG taktırdıktan sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer detayda, aracınıza egzoz muayenesinin yaptırılmış olmasıdır. Yani egzoz muayene işlemini yaptırdıktan sonra muayene gitmeniz son derece önemlidir. 2019 yılı içerisinde egzoz muayene ücretinin ise 65 TL olduğunu belirtelim.

Egzoz muayenesinin de yapılmasından sonra aracınızın muayene kâğıdını ve egzoz muayene kağıdını aldıktan hemen sonra bu belirttiğimiz evraklar ile birlikte notere gitmeniz gerekmektedir. Artık ruhsat değişikliklerinin noter huzurundan yapılmasından sonra Emniyete gitmeniz gerek bulunmamaktadır. Notere belirttiğimiz kâğıtlar ile birlikte gittikten sonra burada toplamda ödemeniz gereken tutarın ise 148 TL olduğunu belirtelim.

Noter işlemlerinin tamamlanmasından sonra ise artık noter araç ruhsatı olarak tek bir sayfa verdiğini belirtelim. Daha önceleri iki nüsha halinde olan bu evrakların artık tek evrak olduğunu bilmenizde fayda vardır.

Son olarak ise noterden almış olduğunuz ruhsat bilgilerinizin sağlıklı bir şekilde kontrol etmeniz gerekmektedir. Özellikle yakıt türü olarak geçen yerde Benzin+LPG yazdığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bazen istenmeyen durumlarda bu tarz yanlışlıklar vatandaşlarımızın başlarının ağrımasına neden olmaktadır.

2018 yılı ve öncesinde yapılan LPG işlemlerde istenen sızdırmazlık raporunun ve EK-1 olarak geçen belgenin 2019 yılından sonra istenmediğinin altını çizmek istiyoruz. Bunun nedeninin ise artık günümüzde LPG montajı yapan servislere bu yetki verildiğinden dolayı sizlere ilk başlarda vermiş olduğu belgeler arasında bu belgelerin zaten bulunmasından dolayıdır. Yani artık sızdırmazlık belgesi ve EK-1 olarak geçen belgenin alınmasını gerek bulunmamaktadır.

LPG işlemlerini yaptırdıktan sonra aracınızın ruhsatını LPG’yi işletme süresinin ise 1 ay olduğunu belirtmek istiyoruz. Yani 1 ay içerisinde elinizde bulunan evraklar ile en yakın notere giderek sizlerde aracınızın ruhsatına LPG’yi işletebilirsiniz. 1 ayı geçen durumlarda ise belgeleri yeniden düzenlemeniz gerekeceğinden dolayı bu zamana dikkat etmeniz gerektiğinin altını çizmek istiyoruz.


LPG Ruhsata İşletme Ücreti

LPG takılan araçlarınızın ruhsatında yapılacak olan değişikliklerden dolayı belli bir ücret ödeme durumunuz bulunmaktadır. Bu yüzden de LPG ruhsata işletme ücreti hakkında ziyaretçilerimizin merak ettiği bilgileri sizler ile paylaşmak istiyoruz.

2019 yılı içerisinde muayene ücretini yatırmak için 279,66 TL ücret ödemek zorunda kalacaksınız.

Egzoz Emisyon ücreti olarak için ise 65 TL,

Son olarak ise 2019 Yılının Ruhsat Yaprağı değişim ücretinin sadece 148 TL ücret olduğunu belirtelim.

Toplam olarak LPG’nizi ruhsata işletmek istediğiniz zaman toplamda ödemeniz gereken ücretin 490 TL olduğunu belirtelim.


LPG Ruhsata İşletmeme Cezası

LPG taktırılan araçların ruhsat bölümüne mutlaka işletmesi gereken bilgiler arasında LPG ruhsata işlemi gelmektedir. Tabi aracına LPG taktıran kişilerin mutlaka yaptırması gereken bu işlemi yaptırmadığı durumlarda cezai işlem ile karşılaşacağını belirtelim. Bu yüzden de LPG ruhsata işletmeme cezası olarak ödemeniz gereken ceza tutarı ve diğer cezalar hakkında siz değerli okurlarımıza bilgiler sunalım.

Aracınıza LPG taktırdıktan sonra ruhsatınıza işletmediğiniz zaman ödemeniz gereken cezai tutarın 108 TL olduğunu belirtelim. Sadece para cezası değil aynı zaman ehliyetinize LPG işletmeme durumunda da ehliyetinize 10 ceza puanının geleceğini belirtelim. Bu yüzden de aracınıza LPG taktırdıktan 30 gün içerisinde mutlaka ruhsata bu bilgileri işletmeniz gerekmektedir. Aksi durumda cezai durum ile karşı karşıya kalma durumunuz bulunmaktadır.

Yediğiniz bu cezayı ise bağlı bulunduğunuz vergi dairenizden veya internet vergi dairesi üzerinden ödeme şansınız bulunmaktadır. Ya da ilçenizde bulunan Emniyet müdürlüğüne giderek buradan cezanızı ödeme durumunuz bulunmaktadır. Tabi belirttiğimiz gibi böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak adına mutlaka işlemlerinizi en kısa süre içerisinde yaptırmanız gerekmektedir.

Ceza yediğiniz durumlarda ise cezanın sizlere tebliğ edilmesinden sonra geçen 15 gün içerisinde cezanızı ödemeniz durumunda %25 oranında indirimden faydalanacağınızı belirtelim. Bu süre içerisinde ödenen cezanızın ise toplam 81 TL olarak sizlere yansıtılacağını belirtelim.


LPG Ruhsata İşletme Süresi

Aracınıza taktırmış olduğunuz LPG’nin ruhsatınıza işletme süresi olarak ise 30 gün sizlere süre tanınmaktadır. Bu süreyi aşmanız durumunda belirtilen işlemleri tekrar yapmak zorunda kalacağınızdan dolayı 1 ay içerisinde yani 30 gün içerisinde işlemlerinizi tamamlayarak aracınızın ruhsatına LPG’yi işletmeniz gerekmektedir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -