24.5 C
İstanbul
Pazar, Ağustos 14, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıManifold Nedir? Manifold Arızası Nasıl Anlaşılır?

Manifold Nedir? Manifold Arızası Nasıl Anlaşılır?

Otomobillerde emme ve egzoz olarak iki ayrı manifold sistemi bulunur. Emme manifoldu hava yakıt karışımını silindirle dağıtan, egzoz manifoldu motorda oluşan atık gazları silindirlerden toplayıp tek bir çıkışa bağlayan manifold sistemidir. Hareketsiz bir yönlendirme parçasıdır.


Manifold Arızası Nasıl Anlaşılır? 

Manifold arızalarının anlaşılma konusunda birkaç husus vardır. Bunlara gelin yakından göz atalım..

Rölanti Dalgalanması : Kaçak yoluyla tahliye edilen egzoz gazları rölanti devrinde dalgalanmaya neden olabilmektedir.

Araç İçine Giren Egzoz Kokusu : Kaputun altında bulunan egzoz manifoldundan çıkacak atık gazlar kabin havalandırma hattıyla araç içine girebilmektedir. Egzoz gazındaki zehirli gazların solunumu sağlık için tehlike arz ettiğinden ihmal edilmemesi gereken bir problemdir.

Sesli Çalışma : Egzoz manifoldu contası/borusundaki kaçaktan kaynaklanması muhtemel problemdir. Tahliye edilemeyen atık gazlar ekstra gürültüye neden olmaktadır.

Çekişte Düşüş : Emme manifoldu probleminden kaynaklanmaktadır. Yanma odasına düzensiz hava girmesi sebebiyle araç ani hızlanma kabiliyetini kaybetmesinin yanında sabit devirdeki güçte de düşüş meydana gelmektedir. Turboya yetersiz basınçta egzoz gazı iletilmesi sebebiyle egzoz manifoldu kaçağında da çekişte düşüş meydana gelebilmektedir.

Geç Stop Etme : Emme manifoldunda kaçak olduğunu gösteren bir problemdir. Motora giren düzensiz havanın düzensiz ateşlemeye neden olması sebebiyle meydana gelmektedir.

Motordan Gelen Islık Sesi : Emme manifoldundaki kaçaktan bölüm vasıtasıyla yanma odasına vakumlanan havadan kaynaklanmaktadır. Araç çalışıyorken kaputun açılıp manifold kısmının incelenmesiyle turbo kaçağından ayırt edilebilir. Turbo kaçağıyla ilgili ayrıntılı bilgi için turbo makalemizi okuyabilirsiniz.

Yağdanlık : Daha gerçekçi bir tespit için emme ve egzoz manifoldlarına yağ sürülebilir. Emme manifoldu yüzeyine sürülen yağın ardından egzozdan normal dışı duman atılması emme manifoldunda kaçak olduğu anlamına gelmektedir. Egzoz manifoldu yüzeyine sürülen yağ sonrası manifold yüzeyinde oluşan hava kabarcıkları kaçak olduğunu göstermektedir.


Egzoz Manifoldunun Sökülmesi

Motor sağlığı için önem arz eden manifold sisteminin sökülmesi ve monte edilmesi sırasında dikkat edilmesi gereken unsunlar vardır.

Sıcaklık : Motor sıcaklığı yüksekken egzoz manifolduna kesinlikle müdahale edilmemesi gerekmektedir. Sıcaklığın etkisiyle şekil değiştirecek manifold yüzeyi kaçak gaz tahliyesine sebep olacaktır.

Contalar : Manifoldlar söküldükten sonra eski contalar asla tekrar kullanılmamalıdır. İşlevini yitirmiş olan contalar manifoldun yuvasına oturmamasına sebep olacak, uzun vadede kaçak oluşumuna yol açacaktır.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -