26.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiMAP Sensörü Nedir? Ne İşe Yarar?

MAP Sensörü Nedir? Ne İşe Yarar?

Mutlak basınç sensörü olarak tanınan bir parça olan MAP sensörü hakkında merak edilen bütün bilgileri siz değerli okurlarımız ile buradan paylaşmak istiyoruz. Özellikle araçlarda zaman içerisinde meydana gelen MAP sensörü arızaları hakkında ve bu arızaların giderilmesi hakkında bütün bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.


MAP Sensörü Nedir?

Öncelikli olarak MAP sensörünün ne olduğu konusunda merak edilen bilgilere ışık tutalım. “Manifold Absolute Pressure” olarak geçen MAP sensörünün Türkçe karşılığı olarak “Mutlak Basınç Sensörü” olarak adlandırıldığını belirtelim.

Aracımızda yer alan emme manifolduna giden basıncı ölçen parça olarak tanımım yapsak doğru olmayacaktır. MAP Sensörünün basınç ayarlarını ölçmesinden sonra motor yükünün ECU’ya gitmesi ateşleme sisteminin bu basınca göre belli olmasını sağlamaktadır.

Bazı MAP sensörlerinde farklı özelliklerinde bulunduğunu belirtelim. Özellikle manifold içerisinde yer alan havanın sıcaklığının ölçülmesinde de MAP sensörünün görevi bulunmaktadır. Ancak bu sıcaklık ölçme durumunun tüm modeller için geçerli olmadığını sizlere belirtmek istiyoruz.


MAP Sensörü Ne İşe Yarar?

Motor yükünün ortaya çıkması konusunda son derece önemli bir rolü olan MAP sensörü araçlarda bulunan önemli parçaların başında gelmektedir. Basınç miktarı ile birlikte orantılı bir şekilde sinyal üreten MAP sensörünün aynı zamanda yakıt miktarının ayarlanması konusunda da oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır.


MAP Sensörünün Arıza Belirtileri Nelerdir?

MAP sensörü araçta bulunan önemli parçaların başında olduğundan dolayı arızasının meydana gelmesi durumunda belli başlı arızalardan yola çıkarak aracınızda bulunan MAP sensörünün arızalandığı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Özellikle bu belirttiğimiz arızalardan herhangi bir tanesi aracınızda karşınıza çıkmış ise muhtemel olarak aracınızda yer alan MAP sensörünün arızalı olduğunu anlayabilirsiniz.

  1. Aracınızda ani hızlanma veya yavaşlama

Aracınız ile seyir halinde giderken ani bir şekilde hızlanma ve yavaşlama söz konusu ise MAP sensöründe sorun olduğunu anlayabilirsiniz. Yakıt karışım oranın ölçülmesinde meydana gelen sıkıntıdan dolayı aracınız bu tarzda bir arıza meydana getirmiş olabilir.

  1. Devir dalgalanması

MAP sensörünün bozulduğunun bir diğer göstergesi de devir dalgalanmasıdır. Özellikle aracınızı rölantide çalıştırdığınız zaman devirde ciddi oranda bir dalgalanma meydana geliyorsa MAP sensöründe arıza olduğunu göstermektedir. Ancak bu sorunun sadece MAP sensöründen kaynaklı olmayacağını bilmenizde fayda vardır.

  1. Bujilerin kirlenmesi

Zaman içerisinde meydana gelen bujilerde kirlenme de MAP sensöründe bozulmalara yola açabilmektedir. Çok sık karşımıza çıkan bir sorun olmasa da MAP sensörünün bujilerin kirlenmesi ile alakalı olarak doğrudan bir arızası olabilir.

  1. Fazla ateşleme

Aracınızın motorun oluşan bazı sorunlar sistemde fazla ateşleme meydana gelmesine neden olabilir. Bu yüzden de MAP sensörünün bozulmasına neden olan unsurlar arasında fazla ateşleme sistemi de gelmektedir. Yani aracınızda fazla ateşleme yapıyorsa aracınızın motoru MAP sensörünün bozulma nedenleri arasında bunlarda yer alabilir.

Oksijen Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?


MAP Sensörü Arıza Kodları Nelerdir?

Araçların her geçen gün teknolojik olarak üst seviyelere çıkması beraberinde kullanıcılarına birçok kolaylığı sunmaya başladı. Özelikle dijital göstergeli araçların hayatımıza girmesinden hemen sonra araçlarda meydana gelen arızaların ne anlama geldiğini ve arızanın nereden kaynaklı olduğunu belirtilen kod sayesinde öğrenme şansımız bulunmaktadır. Bu yüzden de MAP sensörü ile alakalı olarak arızadan şüpheleniyorsanız belirteceğimiz kodları kontrol etmeniz gerekmektedir.

  • P0105
  • P0106
  • P0107
  • P0108
  • P0109

Bu yukarıda belirttiğimiz kodlardan herhangi bir tanesini aracınızda eğer alıyorsanız, aracınızda yer alan MAP sensöründe arıza olduğunu bilmenizde fayda vardır. Bunun için bu kodları kontrol ettirmeniz veya ustanızdan yardım almanız gerekmektedir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -