13.4 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıMarş Basmıyor, Nedeni Nedir?

Marş Basmıyor, Nedeni Nedir?

MARŞ BASMIYOR, NEDEN OLABİLİR ?

Otomobil motorları ilk çalıştırma işlemi için dışarıdan müdahaleye ihtiyaç duyarlar. Bu müdahaleyi yapan marş motoru aküden aldığı güçle motoru çalıştırana kadar döndürmektedir. Ateşleme, yakıt, elektrik sisteminde meydana gelecek problemler aracın ilk marşta çalışmasını engelleyecektir.


ARIZA BELİRTİLERİ

Marş Basmaması : Yakıt deposunun dolu olmasına, iç aydınlatmanın çalışıyor olmasına rağmen kontağı çevirdiğinizde hiç marş sesinin gelmediği durumdur.

Uzayan Marş Süresi : Olmasına gerekenden uzun süre kontağı basılı tutarak marş verildiğinde motorun ancak çalışabilmesi durumudur. Marş motorunun ve akünün ömrünü azaltan bir sorundur.

Boğulma : Çalıştıktan sonraki 5-10 saniye boyunca araçta boğulma belirtisi oluyorsa bu da marş/ateşleme sisteminin doğru çalışmadığını göstermektedir.

 


ARIZA SEBEPLERİ

Yakıt Pompası : Yakıtı enjektöre yada araç tipine göre karbüratöre ileten sistemdir. Olası bir arıza sebebiyle yakıt basıncında dalgalanma yaşandığı taktirde motor boğulması, tekleme gibi sorunların yanında ilk çalıştırma sırasında da marş süresini uzatacaktır.

Hararet Müşürü : Sistem yanma odasına gönderilecek hava yakıt karışımını dış ortam sıcaklığına göre ayarlamaktadır. Yanlış çalışan hararet müşürü soğuk dış ortamda, sıcak hava için ayarlanmış hava – yakıt karışımını motora gönderdiği taktirde araç çalışırken zorluk yaşanacaktır. Masrafsız bir onarım için ilk kontrol edilmesi gereken sistemlerden biridir.

Akü : İşlevini yitiren akü, marş motoruna ideal voltajı iletemediği sürece motor çalışmayacak / çalışma süresi uzayacaktır.

Marş Motoru : Akünün normal çalışmasına rağmen motora ilk hareketi vermek için gerekli ivmeyi sağlayamayan marş motoru çalışma süresini uzatacaktır. Marş sisteminde mekanik bir arıza oluşmuş demektir.

Yakıt Enjektörü : Gereken basınç değerinin altında yakıt püskürten enjektör tutuşmayı zorlaştıracak ve mark süresini uzatacaktır.

Buji :  Araçtaki silindir sayısı fark etmeksizin her hangi bir bujide ki ateşleme eksikliği tüm motorun ilk çalıştırılma süresini uzatacak yada çalışmasını engelleyecektir.

Ateşleme Bobini : Bujilerde oluşturulacak kıvılcım için 30.000 voltluk gerilim üreten sistemdir. olası arızalanma ateşlemeyi engelleyecek dolayısıyla motorun çalışmasını zorlaştıracaktır.

Distribütör : Uygun zamanda uygun bujinin ateşlenerek yanma işleminin oluşmasını sağlayan bu sistemde meydana gelecek hasar ateşleme zamanının kaçırılmasına yol açacağı için aracın stabil çalışmasına ve ilk çalıştırmada zorlanmaya sebep olacaktır.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -