20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaOtomobil HaberleriMobil - Sabit - Gezici Radar Cezaları

Mobil – Sabit – Gezici Radar Cezaları

Ülkemizde de her ülkede olduğu gibi belli başlı trafik kuralları var. Bu kurallar içerisinde en genel kabul görmüş olan ve diğer ülkeler tarafından da uygulanan kurallar ise hız sınırı. Kazaların bir çoğunun nedeni olarak gösterebileceğimiz yüksek süratin önüne geçmek için konulan hız kuralları, radar sistemleri tarafından kontrol edilmekte.

Otoyollarda, çevre yollarında, hatta şehir için de uygulanan radar kontrol sistemleri konusunda da merak edilen birçok nokta var. Merak edilen bu noktalar hakkında bilgiler verelim.

Emniyet Kemeri Cezası Ne Kadar?


Trafik Radar Kaç Metreden Algılıyor?

Radarlar konusunda en çok merak edilen konuya geldik. Radarın kaç metre ya da km mesafeden araçları tanıdığı konusu, en çok tartışılan konulardan bir tanesi. Trafik radarları olarak bildiğimiz radarlar için genelde bu mesafenin 50 metre ile 1000 metre arasında değişiklik gösterdiğini görüyoruz.

50 metre ile 1000 metre arasında, yol durumuna ve aracın konumuna göre değişen bir radar algılama mesafesi söz konusudur. Genelde bu standart radarlar için geçerli olan bir durum. Bunu da eklemiş olalım.


Mobil Radar Kaç Metreden Algılıyor?

Bir başka radar türü de mobil radar olarak bilinir. Diğer radarlardan farklı olarak mobil radar, belli noktalarda trafik ekipleri tarafından oluşturulan radarlar olarak da gösterilebilir. Genelde araç içlerine yerleştirilen mobil radarlar, lazer sinyal sistemine göre çalışır.

Aracın plaka kısmına gönderilen iki sinyal arasındaki farka göre hızı tespit edilmesi sağlanır. Bu noktada biraz daha düşük bir mesafe ve menzil sunulduğunu görmek mümkün oluyor. Genelde 50 metre ile 700 metre arasında radar tespiti yapılıyor. Tabii ki yolun durumuna göre ve aracın konumuna göre bu mesafe kısmında değişiklikler yaşanabilir.


Sabit Radar Kaç Metreden Algılıyor?

Hemen hemen her karayolunda belli noktalarda radar alanları bulunuyor. Otobanlarda olduğu gibi şehir içinde de bu yönde birçok radar kamerasını görebiliyorsunuz. Özellikle işlek bölgelerde sabit radarların çok sık kullanıldığını eklemek gerekiyor.

Hız yapan araçların tespit edilmesi noktasında büyük oranda yardımcı olan sabit radarlar için kullanılan kamera sistemleri de oldukça gelişmiş oluyor. Bu noktada 2 km mesafeye kadar radarların kolayca algılama yapabildiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

2 km mesafe içerisinde hız sınırını aşan araçlar tespit edilebiliyor ve plakaya ceza kesilebiliyor. Yine ceza sürücülere gönderiliyor.


Gezici Radar Kaç Metreden Çeker?

Gezici radarda ise durum biraz daha farklıdır. Gezici radar, trafik ekipleri tarafından sürekli olarak yapılan devriyelerle kontrol edilen radar sistemidir. Olay çok basit. Sivil ya da resmi bir araca radar sistemi monte edilmiştir.

Belirlenen bölgede araç devriye atarak, yolda hız yapan sürücüleri tespit eder. Yine gezici radarlarda da kamera sistemi oldukça gelişmiştir.

Kamera sistemi geliştiği için de mesafe 1-2 km’ye kadar çıkabilir. Fakat dediğimiz gibi burada yolun durumu çok önemli. Zaten gezici araçlarda kullanılan kameralar bir yana, ekipler hız yapan araçları doğrudan tespit etme noktasında da avantaja sahiptir. Genel olarak radar sisteminin işleyişi noktasında ise çok büyük farklar oluşmaz.


Radar Kaç Km Hıza Kadar Ölçer?

Her cihazda olduğu gibi radarlar için de belli sınırlar vardır. Bir noktada araçların hız tespiti mesafelerine göre sınırlama yapıldığından söz ettik. İkinci kısımda ise merak edilen radarların ne kadar hıza kadar ölçüm yapabildiği konusu. Aslında burada bir ikilem var. Kullanılan her radar cihazı aynı performansı göstermeyecektir.

Haliyle hepsi için ölçebileceği maksimum hız konusunda sabit bir değer vermek mümkün değil. Cihaz ne kadar başarılı ve gelişmişse, ölçebileceği hız değeri o kadar değişiklik gösterebilir. Genelde cihazlar 50 km ile 300 km arasındaki hızları ölçebilir.

Ama dediğimiz gibi maksimum hız değeri değişiklik göstermektedir. Bu durum alacağınız cezayı da doğrudan etkiler. Öyle ki cezalar hız aşım miktarlarına göre kesiliyor.


Radar Cezası Ne Zaman Gelir?

Radar cezaları, kamera sistemleri üzerinden kesilen cezalardır. Bu nedenle mutlaka sürücülere ceza ibrazı yapılması zorunludur. Sadece cezayı ödeme noktasında değil, cezayı iptal ettirme ya da itiraz etme noktasında da ibraz edilmesi zorunluluğu vardır.

Bu noktada eğer ceza almışsanız, öncelikle plaka tanıma sistemi devreye girerek araç tamamen tespit edilir.

Ardından ceza görüntülerinin de yer aldığı bir zarf hazırlanır ve bu zarf tarafınıza postaya verilir. Genelde 7 ile 10 gün arasında cezanın belgesi elinize ulaşmış oluyor.

Size ibraz edildiği andan itibaren ceza için ödeme süreci başlar. Bundan önceki dönem için herhangi bir gecikme ödemesi söz konusu olmaz.


Radar Cezası Hangi Durumlarda İptal Edilir?

Kesilen cezalar genelde görüntülü olarak gönderilir. Fakat siz yine de bu cezadan emin değilseniz ve hız aşımı yapmadığınızı düşünüyorsanız, itiraz hakkınız bulunuyor. Yine size ibraz edilen cezanın 15 gün içerisinde itiraz hakkı devam ediyor.

Cezaya itiraz etmeniz durumunda, tekrar değerlendirme yapılıyor. Ceza için yapılan değerlendirme sonrasında gerçekten cezanın haksız yere kesildiği anlaşılırsa, tarafınıza herhangi bir ücret yansıması olmaksızın ceza iptal ediliyor. Eğer görüntü gönderilmemişse, itiraz için görüntüleri de isteyebiliyorsunuz.


Radar Cezası Sorgulama

Elektronik ortama geçiş sürecinde işler değişiklik göstermeye başladı. Artık 10 güne kadar uzayan posta sürelerini beklemenize gerek yok.

Cezaların yine size ibraz edilmesi gerekiyor ancak ceza aldığınızdan şüpheleniyorsanız, kendiniz de sorgulama yapabiliyorsunuz. Bunun için sadece e-devlet sistemini kullanmanız yeterli oluyor. Yapmanı gereken işlemler ise şöyle;

  • Bunun için isterseniz Emniyet Genel Müdürlüğü sitesini, isterseniz de e devlet sistemini kullanabilirsiniz. E-devlet için örnek vereceğiz.
  • Önce TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapın. Ardından ise Emniyet Genel Müdürlüğü bölümüne girin.
  • Buradan araç plakası ile ceza sorgulama kısmına girin ve plakanızı yazın. Ceza alıp almadığınızı göreceksiniz.

Radar Cezası Nasıl Ödenir?

Ceza ödemesi konusunda da birçok kolaylık sağlandığını görüyoruz. Ceza ödemesini gerçekleştirmek için ilk bilmeniz gereken, cezanın size ibraz edilmiş olması. Mutlaka posta yoluyla cezanın size bildirilmiş olması gerekiyor.

Ceza size geldikten sonra ödeme yapmak için sadece anlaşmalı yerleri kullanmanız yeterli olacaktır. İsterseniz anlaşmalı bankalardan, isterseniz gelir idaresi başkanlığının sitesi üzerinden, isterseniz de yine PTT üzerinde ceza ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu tamamen size kalmış bir durum. İllaki belli bir noktadan ödenecek diye bir durum söz konusu değil.


Radar Cezası Nereden Öğrenilir?

Cezaları öğrenme için illaki size posta ibrazının gelmesine gerek yok. Dediğimiz gibi bunun için oluşturulmuş olan bazı siteler var. İlk olarak e-devletin bu alanda oldukça yardımcı bir adres olduğunu söylemek gerekiyor.

E-devlet üzerinden gireceğiniz Emniyet Genel Müdürlüğü bölümü üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Sadece e-devlet üzerinden kullanım sunulmuyor. Bunun dışında direk olarak Emniyet Genel Müdürlüğü sitesi üzerinden de sorgulama yaptırmak mümkün.

Bunun için de resmi siteyi kullanmanız ve sizden istenen bilgileri doldurmanız yeterli oluyor. Bunun dışında ceza sorgulaması yapacağınız farklı bir adres yok. Özellikle sahte adreslere dikkat edin. Sorgulamaları sadece resmi siteler üzerinden yapmanız oldukça önemli olacaktır.


Radar Cezası Nasıl İtiraz Edilir?

Trafik cezalarına itiraz edilmesi için belli süreler vardır. Eğer ceza yüzünüze karşı yazıldıysa, bu durumda 15 gün içerisinde, itiraz etmeniz gerekiyor. 15 günlük süre içerisinde itiraz etmemeniz durumunda hakkınız yanıyor.

Eğer ceza kamera ile plakaya yazılmışsa, bu durumda da öncelikle cezanın size ibraz edilmesi gerekiyor. Ceza elinize ulaştığı andan itibaren yine 15 günlük süreniz olacaktır. Son olarak eğer ceza kamera ile kesilmiş ancak 10 gün içerisinde size ulaşmamışsa yine itiraz hakkınız doğacaktır.

Bunun için yapmanız gereken ise Sulh Ceza Mahkemesine başvurmanız gerekiyor.

  • Dilekçe
  • Trafik cezası karar tutanağı
  • Karar tutanağı tebligatı
  • Ruhsat fotokopisi
  • Kimlik ve ehliyet fotokopisi

Belgeleri ile mahkemeye başvurmanız gerekiyor. Başvurunuzun ardından süreç başlayacaktır.


Radar Cezası İtiraz Dilekçesi

Dilekçe için genel olarak şablon örneğini vermek gerekiyor. Burada sürücülerin genel olarak bilmesi gereken konu sıralama. Öncelikle Sulh Ceza Mahkemesine göre bir giriş yapacaksınız.

Ardından itiraz eden bilgilerinin yazılması ve hemen sonrasında ise ceza tutanağı ile ilgili tarih ve tebliğ tarihlerinin girişmesi gerekiyor. Sonrasında kısaca itiraz konusundan söz etmek gerekiyor. Hemen sonrasında açıklamalar bulunuyor.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -