12.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaModifiyeModifiye Ruhsata İşletme Nasıl Yapılır?

Modifiye Ruhsata İşletme Nasıl Yapılır?

Modifiye kimine göre bir hobi, kimine göre ise hobiden çok daha fazlası bir tutku. Zaten kim istemez ki aracını istediği şekilde görünmesini.

Modifiye denilince akla ilk gelen aracın yol tutuşunu yükseltmek ya da görüntüsünü değiştirmek gibi işlemler gelmektedir. Aslında modifiye için bu tanım yetersiz kalmaktadır. Modifiye daha çok motor üzerinde değişiklikler yapmak gibi güç artışını sağlayacak değişiklikler için kullanılmaktadır.

Araç modifiyesini profesyonel meslek olarak yapmakta olanlar da mevcut. Araç modifiyesinde bazı yasal sorunlar zorlayabilmekte, birçok yaptıracak kişiyi de düşündürmektedir.

Bazı uygulamalar ise toplum sağlığını ve trafik güvenliğini olumsuz etkilediği için yasaklanmış durumdalar. Bazıları ise yasal olmasına karşın yapılan araca ciddi zaralar vermektedir.

Yapılan uygulama faturaları ile müşavire gidildikten sonra işlem bedeli ve 6 ayda bir vergileri ödenerek yapılan modifiye araç ruhsatına işletilmektedir. Ruhsata işletmek için emniyete başvurup, muayene istasyonlarında araç muayenesine girmeniz gerekli.


Spoiler Ruhsata İşletme

Spoiler diğer bir adıyla bagaj rüzgarlığı binek ve yarış arabalarının arka taraflarında bulunan uçak kanadının tersine altı kavisli, genellikle 200 km/h hız ve üstü hızlarda üzerindeki aracın arkasını yere bastırma amacıyla takılmış kanatlardır.

Doğru şekilde takılmış spoiler ile yolda ister hız yapın, ister virajdan gidin sizi olumsuzluklardan koruyacaktır.  Araç hızlı gittiği zamanlarda arka taraftaki kanat tekere baskı yaparak tekerliklerin kayma riskini de azaltmaktadır.

Spoiler’ı ruhsata işletmenize gerek yoktur.


Airbrush Ruhsata İşletme

Airbrush; havalı püskürtme, en genel şekliyle bir resim tekniğidir. Airbrush’ın temelini ilkel mağara dönemlerindeki duvarlara olan çizimleri sayabiliriz.

Airbrush hava püskürtme tabancasıyla bir zemine yapılmakta, hava püskürterek boyama tekniği ile istenilen resim ve ya figür otomobilin kaportasına işlenebilmektedir. İşlem bittikten sonra hemen temizlenmesi gerekmektedir, aksi halde gelecek sefer kullanılmaz hale gelebilir.

Airbrush’ı ruhsata işletmenize gerek yoktur.


Araç Sticker Ruhsata İşletme

Sticker kelime anlamı olarak üzerinde harfler, resimler bulunan, istenilen yere yapıştırılabilen kendinden yapışkanlı kağıtlardır. Araç sticker ise aracalar da kullanılan bir sticker çeşididir. Araç stickerlar da diğer stickerler gibi çeşitli boy ve ebatlarda olabilmektedir.

Eğer aracınızda ufak tefek sticker veya etiketler varsa ruhsata işletmenize gerek yoktur. Fakat araç üzerinde logo var ise aracı ruhsata işletmeniz gerekiyor. Bunun içinde tespit muayenesine gidip üzerinde logo vardır ibareli yeni ruhsatınızı çıkarabilirsiniz.


Egzoz Ruhsata İşletme

Bir egzozun amacı oluşan yakıt gazlarının dışarı atılmasını sağlamaktır. Çoğu kişiye önemsiz gelse de aslında aracın performansının artması açısından bu gazların dışarıya atılması çok önemlidir.

Egzoz modifiyesinin ana amacı egzozdan çıkan atık gazın dışarıya daha kolay atılasına olanak vermektedir. Bir diğer amacı ise egzoz gazlarını aracın susturucularından dışarı göndermek için uygulanan direnci azaltmaktır.

Egzoz modifiyesini ruhsata işletmenize gerek yoktur. Kaldı ki ruhsata egzoz modifiyesi işlenmez.


Araç Kaplama Ruhsata İşletme

Kullandığınız araç renginden sıkıldıysanız değiştirmek istiyorsanız, uygun fiyatla aldığınız 2. el aracın rengi artık ilginizi çekmiyorsa aracınızı karbon fiber kaplama ya ada benzeri işlem ille kaplatarak dış görünüşünü değiştirebilirsiniz.

Fakat sanıldığı kadar basit bir işlem değildir. İlk önce servise gidilerek kaplama işlemi gerçekleştirilmeli, rengi değişen araca fatura kesilmeli, muayene istasyonundan ya da sigorta şirketinizden form talep edin aracınızı muayene istasyonuna götürüp gerekli denetleme sonrası evraklarınızla notere gidin, ruhsat ücretini  yatırın ve yeni ruhsatınızı hemen alabilirsiniz.


Body Kit Ruhsata İşletme

Otomobilin aerodinamik yapısını daha güçlü hale getiren ve aracın gövdesine ek olarak yerleştirilen parçaların bütününe body kit denir. Body kit uygulamaları ikiye ayrılmaktadır. Ağırlık olarak aracın daha güzel ve farklı görünmesi için yapılan bu uygulama araca aynı zamanda yüksek performansta sağlamaktadır.

Body Kit’i ruhsata işletmenize gerek yoktur.

İlgili İçerikler

1 Yorum

  1. Benim aracımın ruhsatta çift renk gözüküyor siyah beyaz ama ruhsatta açıklama kısmında tavan siyahtır yazıyor şimdi ben aracın yan tarafına 120 cm lik bir kurt sticerı yapıştırsam siyah renk acaba sıkıntı olurmu?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -