Modifiye Nedir ve Nasıl Yapılır ? Tuning Nedir ?

Modifiye Nedir ve Nasıl Yapılır ? Tuning Nedir ? Tüm Detaylar Bu Yazıda...

Modifiye Nedir ve Nasıl Yapılır ? Tuning Nedir ?

Modifiye Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Modifiye, kişiselleştirme ve var olanı kısmen de olsa değiştirip revize etme anlamına gelir.  Bu kelime ülkemizde otomobillerini çok seven otomobil kullanıcıları tarafından oldukça sık kullanılır ve her geçen gün yeniliklerle farklı bir türde karşımıza çıkar. Modifiye kapsamlı bir konu olmakla birlikte otomobiller üzerinde iki ayrı kategoriye ayrılırlar. Bunlar,

  • Araç içi Modifiyesi
  • Araç Dışı Modifiyesi

Dış Modifiye daha çok takip edilen ve hastalarının daha yoğun olduğu bir alan. Bu alanda yapılabilecek işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Neon Aydınlatmalar
  • Far kitleri
  • Cam Filmleri
  • Rüzgarlık (Spoiler)
  • Lastik ve jant değişimleri

İç Modifiye ise;

  • Chip tuning
  • Egzoz ve hava filtresinin değişimi
  • Blow- Off Valf olarak sıralanabilir.

Gördüğünüz gibi o kadar çok farklılıkları var ki.. Bu ana başlıklar birde kendi aralarında ayrılıyor ve her birisinin ayrı bir çeşidi var. Bu nedenle oldukça geniş bir sektör. Fakat bu sektör vasıtası ile aracınızı baştan tasarlayıp yep yeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Sizlere yeni araç almışınız hissiyatı oluşturacaktır.


Tuning Nedir ?

Tuning'in sözlüklerdeki Türkçe karşılığı, ayar çekmek ve ayarlamak anlamına gelir. Fakat sektörde daha yakın bir anlam ifade ettiği için geliştirmek kelimesi kullanılır.

Her ne kadar Tuning’in Türkçe karşılığını incelesek bile kelime artık ülkemizde bir taslak haline geldi. Bu nedenle Tuning’in Türkçe kelime karşılığını birçok insan aramıyor, ne anlam ifade ettiğinin bilincindeler.


Günümüzde artık bir sektör haline gelen bu işlemi, otomobillerini çok seven kullanıcılar yaygın olarak kullanıyor. Güce, estetiğe ve hıza önem veren otomobil sevenler başlı başına sektöre yönelik açılan dükkânlarda hizmet alıyorlar.

Üstelik bu hizmeti verenlerin işleri de gayet iyi. Git gide sayısı fazlalaşan Tuning dükkânları görünen o ki sayısını arttırarak devam edecek.


Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2020, 18:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan_t
hasan_t - 12 ay Önce

LADA VEGA Station Wagon aracı kullanıcı dostu desem yalan olmaz. Daha önce kullandığım ve yıllarca emektarımız olan bir araba. Almak isteyenlere yeni modeli yok ama eski modellerinden (2. el) hayır gelir denemenizi tavsiye ederim.

Talha Ünsal
Talha Ünsal - 12 ay Önce

Listede favorim A6 Station Vagon. Normalde RS6 hayranıyım ama o çok uçuk bir seçenek.
A6 Station Vagon da Stronic ve 190 beygir.. Ortalama 4,5 lt yakıt tüketimi de o güce sahip 4x4 bir araç için gayet ideal.

SIRADAKİ HABER