Turbo Timer Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Kullanılır ?

Turbo Timer Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Kullanılır ? Turbo Timer Çeşitleri Nelerdir ? Ve Çok Daha Fazlası ...

Turbo Timer Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Kullanılır ?

Turbo Timer Nedir ?

Turbo Timer, Türkçe kelime karşılığı ile Turbo zamanlayıcısıdır.  Tamda adının karşılığını taşıyan bir anlama sahip. Turbonun arıza gösterme ihtimalini ortadan kaldırmak ve erken aşınmasını engellemek üzere tasarlanmıştır.

Turbonun arıza ihtimallerini ortadan kaldırmak için yüksek ısıya erişen motorda oluşan ısıyı sömünyerek doğal yollarda uzun süre soğumasını beklemek yerine bu işlemi otomatik olarak belirli bir süre yapar ya da oldukça soğuk motoru önceden belirlenen süre boyunca otomatik olarak çalıştırarak turbonun ömrünü uzatmada katkısı olur.

Dijital ve elektronik bir sistemden oluşan Turbo Timer ‘in en büyük özelliği tüm bunları önceden belirlediğiniz zamanda doğrultusunda kendisinin yapması.


Turbo Timer Ne İşe Yarar ?

Uzun bir süre yol yaptıktan sonra oldukça yüksek ısı derecesine ulaşan motoru hemen durdurmanız Turboda ki yağ basıncsını etkileyeceğinden oldukça zararlıdır. Bu nedenle otomotiv uzmanları hep bir süre rölantide çalıştırdıktan sonra motoru stop etmenizi tavsiye eder.

Turbo timer, bunu yapmanıza gerek bırakmadan araç kapanmadan birkaç dakika önce otomatik olarak bunu kendisi yapar ve turbonun ömrünü uzatır.


Turbo Timer Nasıl Kullanılır ?

Turbo Timer’ın elektronik bir cihaz olduğundan bahsetmiştik. Üzerinde bulunan zaman ayarlı düğmeler üzerinden ayarlamalar yapabilirsiniz. İdeal ayar bulunduğunuz ilin hava sıcaklığından motorunuzun yaydığı ısıya kadar farklılık gösterebilir.

Sistem kendini otomatik devreye aldığından sizin daha sonra başlatmak için bir eylemde bulunmanıza gerek yok. Devreden çıkarmak isterseniz genelde aracın içine kontrol ünitesi konulur ve düğmeye bastığınız an devreden çıkar.

Bazen de düğme yerine el frenine entegre bir sistem kurulabilir. Freni sonuna kadar çektikten sonra devreden otomatik olarak çıkıyor.


Turbo Timer Çeşitleri Nelerdir

Günümüzde iki çeşit turbo timer kullanılmaktadır. Bunlar; Type 0 ve Type 1

Type 0 : İlk tipimiz olan Type 0,  sadece turbonun dönüş zamanını hesaplar. Yani, ortada sadece ama var.

Type 1 : İkinci tipimiz olan Type 1 daha komplike bir yapıya sahip. Zaman, Lap time, hız, kronometre, batarya devir gibi detaylar da mevcuttur.


Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2020, 21:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER