20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıMotor Arıza Lambası Neden Yanar?

Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Bazı arızalar hissedebileceğimiz belirtiler vermeye başladığında her şey için çok geç olmuş olabilir. Erken teşhisle arızaları düşük maliyetlerle onarabilmemizi arıza ikaz sistemine borçluyuz diyebiliriz. Sistem yüzlerce sistemden oluşan motorun arızalı parçasını net olarak bildirmesi yönü ile de kullanıcıya kolaylık sağlamaktadır.

Arıza ikaz sistemi hassas sistemlerin yaptıkları işlere göre ısı, hızı, voltaj ölçümü yaparak her şeyin yolunda olup olmadığını sürekli kontrol eden bir çeşit sigortadır. Arıza maliyetinin yanında güvenli sürüş için oldukça önemli bir sistemdir. Hava yastığı, ABS, ESR gibi yalnızca riskli durumlarda çalışan pasif güvenlik sistemlerinde meydana gelebilecek arızaları kontak açıldığı an sürücüye bildirmektedir.

İkaz sistemindeki uyarılar araç onarıldıktan sonra otomatik olarak sönmemektedir. Onarım sonrasında aracın bilgisayara bağlanarak onarım uyarısının resetlenmesi gerekmektedir.  Sistemi inceleyelim.


Arıza İkaz Sistemi Nasıl Çalışır ?

Sürekli olarak sistemlerin limitler dahilinde çalışıyor olduğunu kontrol eden sensörler olası bir problem algıladığında araç beynine problemin kaynağını ve tespit edildiği tarihi bildirir. Gösterge panelinde uyarı görülmesiyle onarıma götürülen araç OBD kablosuyla bilgisayara bağlanılır.

Arıza kodu incelenerek problemin hangi durumda, tarihte ve nerede meydana geldiği öğrenilir. Gerekli onarım ve kontrol yapıldıktan sonra bilgisayar üzerinden arıza kodu silinerek gösterge panelindeki uyarının söndürülmesi sağlanır.Her ihtimale karşı aracın kontrol edilmesi gerekmektedir.


Arıza Lambaları Hangi Durumları Bildirir ?

Sistem araç için önem arz eden hemen hemen her parçadaki arızayı bildirmektedir. Kontrol kabiliyeti araç marka, model model tarihine göre değişiklik gösterecek olsa da temel problemler şöyledir. Nadir olsa da sistem tarafından tespit edilemeyen problemler oluşabileceği gibi doğru çalışan parça için de arıza uyarısı verilmiş olabilmektedir.

Basit problemler : Akü arızası, yağ seviyesi, yakıt filtresi problemi, fren balatasının azalması, lastik basıncı dengesizliği, aydınlatma sistemi arızası.

Ağır Problemler : Vuruntu oluşumu, ateşleme sistemi arızası, enjektör problemi, hava besleme sistemleri arızası, mekanik arızalar ( piston, kam mili, krank mili, subap), hava yastıkları, güç aktarma organları.

Tespit Edilemeyen Problemler : Motor ve şanzıman takozlarının gevşemesiyle meydana gelen titreşim, gevşeyen vidalardan kaynaklanan trim sesi, emme sistemindeki hava kaçağı, rot, balans ayarsızlığı.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -