20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiMotor Kulağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Motor Kulağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Motor, içerisinde büyüklü küçüklü birçok parçanın bulunduğu bir sistemdir. Çok küçük parçalar bile hayati önem taşıyabiliyor. Bu parçalardan birisi de Motor Kulağı parçası. Boyutları küçük olsa da işlevi yüksek olan parçanın ne olduğundan söz edelim. Motor kulağı nedir?

Motor Kulağı; Motorun şasi ve taşıyıcı aksama bağlantısının sağlandığı mini parçalardır. Sayısı ve çeşidi değişmekle beraber genel olarak işleyiş sisteminin benzer olduğu ya da aynı olduğu görülmektedir.

Sayı ve kullanım türü, aracın ve motorun türüne göre değişiklik gösterebilir. Motoruna göre hidrolik olarak kullanılan sistemler bile vardır.

Motor Kulağı Arızası Nasıl Anlaşılır?


Motor Kulağı Neden Kopar?

Motor Kulağı, diğer bütün parçalarda olduğu gibi hasar alabilen parçalardan bir tanesidir. Parçanın en sık karşılaşılan arızası ise kopması sorunudur. Aracınız seyir halindeyken Motor Kulağı kopması sorunu, çok ciddi arızalara neden olabilir.

Motor kısmında yaşanacak kalıcı bir hasar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Motor Kulağı kopması sorununun neden yaşandığı ise net değil. Sürüş sırasında motorun alacağı bir darbe, sert bir sarsıntı ya da işçilik kısmında yapılan hatalar bu durumun nedeni olabilir. Tabii ki normal durumda Motor Kulağı kopması beklenen parçalardan biri değildir.

Yine de sık karşılaşılan sorunlardan biri olduğunu söylemek mümkün. Tabii ki böyle bir durumda acilen onarım yapılması gerekmektedir.


Motor Kulağı Nasıl Değiştirilir?

Motor Kulağı değişimi için profesyonel olmanız gerekiyor. Doğru bir şekilde parçaların değiştirilmesi adına birkaç farklı alete ihtiyacınız var. Aracınızda kullanılan vidalama sistemine bağlı olarak değişmekle beraber genelde bu işlemi yetkilerin yapması daha mantıklı olacaktır. Zaten tek bir kulak olduğunu düşünmeyin.

Motorun 3 tarafında kullanılan bir parçadan söz ediyoruz. Değişimin doğru bir şekilde yapılmaması, kalıcı sorunlara neden olabilecek motor arızalarına yol açabilir. Hatta hatalı olarak takılan parçanın daha tehlikeli olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Bu noktada sorun yaşayan sürücülerin mutlaka yetkili bir servis ya da yetkili bir tamirhaneden hizmet alması önerilir.


Motor Kulağı Değişmezse Ne Olur?

Eğer motor kulağında yaşanan bir arıza varsa, bu parçanın mutlaka değişmesi gereklidir. İlk etapta herhangi bir sorun yaşanmadığını düşünebilirsiniz. Fakat bir süre sonra parçada sorunlar ortaya çıkmaya başlayacak ve bu durum motoru etkileyecektir.

İlk olarak motorun kalıcı bir hasarla karşı karşıya kalması söz konusu olabilir.

Fakat bunun iyi senaryo olduğunu söylemek gerekiyor. Seyir halinde yaşayabileceğiniz sıkıntılar da yok değil. Arızalı parçanın değiştirilmemesi durumunda, aracın denge durumunda sıkıntılar yaşanabilir ve bu sorun kaza ile sonuçlanabilir.

Sözün kısacası Motor Kulağı arızası yaşıyorsanız, mutlaka parçanın değiştirilmesini ya da onarılmasını sağlamalısınız. Hem sürüş güvenliği hem de aracın daha fazla masraf çıkarmaması için bunun gerekli olduğunu söylemek lazım.


Motor Kulağı Arızası Nasıl Anlaşılır?

Eğer motor kulağının biri ya da birkaçında kopma sorunu yaşandıysa, bu durumda aracınızda bazı değişiklikler olduğunu hissedersiniz. İlk olarak aracın ses yapmaya başladığını duyarsınız. Seste bir artış söz konusu olacaktır.

Bunun dışında yine aracın titremeye başladığını göreceksiniz. Aşırı bir titreme yaşanabilir.

Ayrıca aracınızı virajlara soktuğunuz zaman, direksiyonu çevirme durumunuza göre bir dengesizlik hissedebilirsiniz. Hatta yüksek bir süratle gidiyorsanız, aracınızın savrulması durumuyla karşı karşıya kalınabilir.

Bunun dışında gaza yüklendiğiniz zaman, aracınızda vurma durumunun yaşandığını görmeniz de mümkün olabilir. Tüm bu belirtiler kulaklarda bir sıkıntı olduğunu anlamanız için yeterli olacaktır.

Belirtilerin ortaya çıkmasından sonra mutlaka araçların kontrol edilmesi gerekir.


Motor Kulağı Nerededir?

Sanıldığının aksine aracın motorunda tek bir tane Motor Kulağı yer almaz. 3 adet kullanıldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Bunlardan birisi V kayışının önündedir. Bir diğer motorun alt kısmında yer alır. Sonuncusu ise motorun ön kısmında yer alan kulak bölümüdür.


Motor Kulağı Fiyatları Ortalama Ne Kadar?

Hemen her parçada olduğu gibi motor kulağı değişimleri için de kesin bir fiyat vermek doğru olmaz. Tüm parçalarda arıza var mı veya arıza durumu ne gibi değişiklikler fiyatı doğrudan değiştirmektedir.

Fiyatın genelde 200-250 TL arasında değişiklik gösterdiğini ise söylemek yanlış olmaz. Tabii ki bu rakam kesin rakam değil.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -