26.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiMotor Rektefiye Fiyatları

Motor Rektefiye Fiyatları

Motor rektefiye fiyatları adlı yazımız ile bu senenin motor yenileme ücretlerini konuşacağız. O halde gelin fiyat listesine kısaca göz atalım!

Otomobil bakımlarının düzgün bir şekilde yapılması çok önemlidir. Zira bu yolla hem otomobillerin kullanım süresi artar hem de verimlilikleri korunur. Eğer aracınız eskisi gibi konforlu bir sürüş sunmadığını hissediyor, vites hassasiyetinin ya da yakıt kullanımının iyi bir seviyede olmadığına inanıyorsanız bakım zamanınız gelmiştir. Aracınızı mümkünse senelik olarak bakıma sokmanız ve eksik yerlerini tamamlatmanız çok önemlidir. Öyle ki otomobil sahiplerine sunulan birçok araç bakımı seçeneği mevcuttur. Bu bakım seçeneklerinden bir tanesi de motor rektefiyedir. Peki motor rektefiye nedir? Motor rektefiye fiyatları 2021 yılında ne kadar olmuştur? Bu bakım yönteminin detaylarını sizlere sunuyoruz.

Rektefiye Nedir?

Motorun yenilenmesi işlemine otomobil kullanıcıları arasında motor rektefiyesi adı verilir. Bu işlem sayesinde rektefiye yapılan otomobilin motoru sağlam bir yenilenmeye girer. Bu yenilenmedeki amaç, aracın motor performansını fabrika çıkışı seviyesine ulaştırmaktır. Fakat bu işlemin son derece zor olduğunu da belirtelim. Zira çeşitli motor parçalarının yeniden yapılandırılmasının gerektiği bu işlem bir hayli zahmetlidir. Bu bağlamda işini iyi bilen ustalarla iş yapmadığınız sürece mağdur olma olasılığınız yüksek. Dolayısıyla bulunduğunuz bölgedeki en iyi rektefiye ustalarıyla çalışmanız her zaman tavsiyemizdir.

Aslında rektefiye sadece motor silindirlerinin düzeltilmesi manasına gelmekte. Fakat günümüzdeki son haliyle beraber motorlara yapılan genel bakımda direkt olarak bu terimi duymaktayız. Bu işlemin birçok adımı ve yöntemi mevcuttur. Motor yenilemesi esnasında kullanılan geleneksel yöntemler şu şekildedir;

 • Krank taşlama.

 • Silindir değişimi.

 • Silindir kapak taşlama.

 • Blok yüzeylerinin taşlanması.

 • Supap yuva taşlama.

 • Ana ve kol yatak bara.

 • Honlama.

 • Krank ve silindir çatlaklık kontrolü.

Bu yöntemlerin uygulanmasından sonra aracınız tam bir bakım görmüş denilebilir. İşlemlerin eksiksiz bir şekilde yapılması durumunda, araba motorunuzun fabrika çıkışı performansına erişmesi mümkün. Peki motor rektefiye fiyatları 2021 yılında ne kadardır?

Motor Rektefiye Fiyatları 2021

Her model aracın yapısı ve işleyişi farklı olabiliyor. Haliyle de bu durum motor tiplerine de yansımakta. Kimi motor tipleri daha fazla işçilik ve zorluk gerektirirken kimilerinin bakımı daha kolaydır. Üstelik bazı motorların sadece kendi özel parçalarıyla beraber çalıştıklarını da göz ardı etmemek gerekir. Bu bağlamda motor yenilenmesi işlemi için de net bir fiyat vermek imkansızdır. Motorunuzun yıpranma seviyesine göre, parça ihtiyacına göre, işçilik zorluğuna göre ve yaptırdığınız teknikerin işçilik ücretine göre fiyatlarda değişiklik olabilmekte. Üstelik üst seviye motorlarla alt seviye motorların hacimleri farklı olacağından haliyle yenilenme ücretleri de farklı olacaktır.

Eğer motor rektefiye fiyatları hakkında net bir rakam verecek olsaydık bunu 5 bin TL ile 25 bin TL arasında tutardık. Üst model araçlarda rektefiye fiyatları 20-25 bin TL’yi bulabilmekte. Fakat orta üst ve orta segment alternatif araçlarda 10-15 bin TL bandında bu işi kapatmanız mümkün. Ayrıca verdiğimiz fiyatların farklı firmalara ve teknikerlere göre değişebileceğini de belirtelim. Ülkemizin dolar kuruna, vergilendirmesine ve daha birçok konusuna bağlı olarak parça maliyetlerinin artmasıyla beraber de farklı fiyatlandırmalar ortaya çıkabiliyor. Kısaca motor rektefiye fiyatları tablosu şu şekildedir;

 • BMW: 5-25 bin TL

 • Mercedes: 5-25 bin TL

 • Hyundai: 5-15 bin TL

 • Fiat: 5-15 bin TL

 • Volkswagen: 5-25 bin TL

 • Ford: 5-15 bin TL

 • Skoda: 5-15 bin TL

 • Opel: 5-15 bin TL

 • Honda: 5-15 bin TL

Benzinli Motor Rektefiye Fiyatları

Benzinli araçlarda da fiyatlar modeline ve sürümüne göre değişiklik gösterebiliyor. Bu bağlamda üst paragraflarda ilettiğimiz tabloyu baz alarak aşağı yukarı bir fiyat hesaplaması yapmanız mümkün. Ancak fiyatların genellikle 5 ile 15 bin TL arasında değiştiğini söyleyelim. Bu oran, genel araç kullanım bazına ve istatistiklerine göre hesap edilmiştir. Kullandığınız aracın modeline göre ilgili fiyatın daha düşük ya da daha yüksek çıkma ihtimali mevcuttur.

Dizel Motor Rektefiye Fiyatları

Dizel motorlarda da durum farklı değil. Motor ve araç tipine göre fiyatlarda farklılık yaşanabilmekte. Genel skalaya vurulduğu zaman dizel araçlarda da 5-15 bin TL bandının mevcut olduğunu görüyoruz. Eğer aracınız sıklıkla kullanılan ve yedek parça temini kolay olan bir modelse fiyat daha da düşecektir.

Motor rektefiye fiyatları 2021 yılında bu şekildeydi. Daha fazlası için bizi takipte kalmayı unutmayın, hoşça kalın.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -