13.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıMotor Suyuna Yağ Karışması Neden Olur?

Motor Suyuna Yağ Karışması Neden Olur?

Araçlarda çok sık karşılaşılan sorunlardan birisi, Motor suyuna yağ karışması sorunudur. Bu şekilde kullanımlarda araca çok ciddi hasarlar verebilecek olan Motor suyuna yağ karışması olayı için ilk olarak nedenleri sorgulamak gerekir. Motor suyuna yağ karışması neden olur ? Dilerseniz detayları ile ele alalım.

Bu durumun temel nedeni contanın yanması ya da kopmasıdır. Kapak contası olarak bilinen ve yağ ile suyu birbirinden ayırmak için kullanılan conta yanar ya da bu conta koparsa, bu durumda iki sıvı birbirine karışacaktır. Özellikle karterlere su karışması gibi bir durumla da karşı karşıya kalabilirsiniz.

Diğer bir neden ise aracınızın hararet yapması olacaktır. Araç hararet yaptığı durumlarda da motorda yağ kısmı ile su birbirine karışabilir.

Motor Freni Nedir? Nasıl Yapılır? Zararlı mıdır?


Motor Suyuna Yağ Karışması Nasıl Anlaşılır?

Diyelim ki bu şekilde bir sorunla karşı karşıya kaldınız. Bu durumda sorunun nasıl anlaşılacağı da önemli olacaktır. Öncelikle egzozdan çok yoğun bir beyaz duman çıkmasının ilk belirti olduğunu söyleyebiliriz. Eğer conta yanmış ve motor suyu yağa karışmışsa, yanma meydana gelebilir ve yüksek ısıda su buharlaşır ve egzozdan çok yoğun bir beyaz duman çıkar.

Bu şekilde motor yağına su karışmasının dışında, suya da motor yağı karışması muhtemeldir. Bunun dışında motor suyunun yağlanıp yağlanmadığına bakılabilir. Su çok kahverengi ise suya yağ karışmış demektir. Bu durumda da mutlaka contaların kontrol edilmesi gerekiyor. Eğer sorun devam ederse, aracınızda ciddi hasarlar meydana gelebilir.


Motor Suyuna Yağ Karışırsa Nasıl Temizlenir?

Gelelim merak edilen başka bir kısma. Motor suyuna yağ karışırsa nasıl temizlenir? Temizleme işlemine nereden başlamak lazım?

Öncelikle sorunun kaynağı çözülmeli. Nedeni bulup, bu nedene göre onarım yapmalısınız. Eğer aracınızda conta yanması varsa, sorunun tekrarlanmaması adına önce conta değiştirilmeli. Bunların dışında hem yağ hem de suyun değişmesi gereklidir.

Hem yağı hem de suyu yenilemeniz ve tekrar sızıntı var mı diye kontrol etmeniz gerekiyor. Yedek su deposunu güzel ve kaliteli bir temizleyici ile iyice temizleyip içinde yağ kalmadığına emin olmak gerekiyor. Sanayilerde genellikle suya yağ karıştığında yedek su deposu ABC temizleyici ile temizleniyor.

Sorunun çözümü konusunda bu nokta oldukça önemli bir nokta olarak gösterilebilir.


Motor Suyuna Yağ Karışması Maliyeti Ne Kadar Olur?

Eğer sorunu erken tespit etmişseniz, çok yüksek bir maliyetle karşı karşıya kalmazsınız. Bu noktada önce sorunun çözüme kavuşması gerekir. Conta yandıysa, conta değişmesi gerekecek. Bunun sonrasında motor suyu değişecek. Gerekirse radyatör hortumları değişecek ve aracın yağı değişecek. Bu değişimlerin maliyeti kullanılan malzemeye göre farklılık gösterebilir.

Yedek su deposunun yenisini takarsanız yan sanayisi 100 TL altında tutacaktır. İşçilik ücreti vs vardır. Eğer conta ile ilgili ise biraz daha fazla maliyeti olabilir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -