13.9 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıMotor Üflemesi Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Motor Üflemesi Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Motorlar, genel olarak çalışma prensibi karışık sistemlerdir. Buna karşın çalışma mekaniği kısmında mutlaka bilinmesi gereken bölümler vardır. Genel olarak bilinmesi gereken parçalar ise, silindirler, segmanlar ve pistonlardır. Öyle ki genel işleyişin bu parçalar üzerinden işlediğini görebiliyoruz.

Yine bu parçaların doğru çalışmaması durumunda da önemli sıkıntılar gündeme gelebilir. Sıkıntılardan birisi de Motor Üflemesi sorunu.

Motor Üflemesi; saydığımız motor bileşenlerinin aşınması sonrasında ortaya çıkan bir sorundur ve parçaların yerine getirmemesi sonucunda oluşur.

Pistonların yakıt ile birlikte havayı da sıkıştırması ve bu havanın motora kaçması sorunu olarak da gösterebileceğimiz Motor Üflemesi, mutlaka müdahale edilmesi gereken bir sorundur.

Motor Arıza Lambası Neden Yanar?


Motor Üflemesi Nasıl Anlaşılır?

Sorunun anlaşılması noktasında ilk dikkat edilecek olan nokta, motorun performansı olacak. Eğer aracınızın çekişi hissedilir derecede düşüş göstermişse, ilk kontrol edeceğiniz arızalardan birisi Motor Üflemesi sorunu olacaktır. Bunun dışında yakıt tüketiminde bir artış meydana gelebilir. Bunun dışında sizin de kontrol edebileceğiniz bir sistem var.

Bunun için yağ çubuğunu kullanmanız gerekiyor. Aracınızın yağ çubuğunu çıkarın ve yağ çubuğunun çıkarmanızın ardından herhangi bir buhar gelip gelmediğini kontrol edin. Bunun ışında bir süre yağ çubuğunu çıkarıp, buraya bir kağıt ya da bir mendil kapatabilirsiniz.

Kağıt üzerinde ya da mendil üzerinde herhangi bir ıslanma olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer bir ıslanma varsa ve bir buhar geliyorsa motor üflüyor demektir.


Motor Neden Üfler?

Bu sorunun cevabını vermek için öncelikle işleyişten söz etmek gerekiyor. Pistonlar ile segmanlar arasındaki ilişkiden kaynaklı bir durumdan söz ediyoruz. Segmanlar hem alt kısımda hem de üst kısımda görev yapar. Üste yer alan segmanlar yakıt yanması sonrası patlama sonucunda oluşan basıncın korunmasını sağlar.

Alt kısımda yer alan segmanlar için ise görev biraz daha farklıdır. Piston hareketi sonrasında kalan yağın yukarı itilmesi sağlanır. Bu bölümde parçaların zamanla aşınması soruna neden olur. Pistonların yakıtı iterken beraberinde havayı da itmesi durumu söz konusu olur.

Segmanların da aşınması, havanın tutulmasının önüne geçer. Bu durumda da havanın doğrudan motora kaçtığını görmek mümkün olur.


Motor Üflemesi Nasıl Önlenir?

Önleme konusunda yapılacak çok fazla bir şey yok. Yapılacak olan en iyi şey düzenli bakımları gerçekleştirmek olacaktır. Parçaların aşırı derecede aşınmasının önlenmesi gerekli. Bunun için aracın sıvılarının sürekli olarak kontrol edilmesi gerekiyor.

Özellikle motor yağınızın yeterli ve kaliteli olduğuna emin olun. Düzenli aralıklarla yağ değişimi yaptırmanız gerekiyor. Aracınızın bakımlarını da aksatmamanız lazım.

Aksi halde parçalarda herhangi bir aşınma yaşanması durumunda bunu doğrudan anlamanız mümkün olmayabilir. Zaman içerisinde Motor Üflemesi sorununa kadar varan bir sorun zinciri oluşacaktır.

Bu sorunun önüne geçme konusunda mutlaka kontrollere önem gösterin. Aracınızın bakım zamanlarını geçirmemeye dikkat edin.


Motor Üflemesi Nasıl Tamir Edilir?

Öncelikle şunu söylemek gerekiyor ki motor üflemesi sorununun kesin olarak anlaşılması noktasında motorun açılmasına kadar varan bir süreç işlenebilir. Bu durumda hasarın kesin tespiti oldukça önemlidir.

Hasarın kesin olarak tespit edilmesinin ardından, rektefiye işleminin yapılması gerekebilir. Duruma göre parça değişimi yapılması da tercih edilebilir. Sorunun büyümesi durumunda motorun yenilenmesine kadar varan bir sorun zincirinin oluştuğunu söylemek gerekiyor.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -