15.8 C
İstanbul
Pazar, Eylül 26, 2021
No menu items!

Motor Yağı Fazla Konursa Ne Olur?

Popüler Yazılar

Motor Yağı Fazla Olursa Ne Olur?

Otomobillerin motorları üretici firmanın belirlediği fabrikasyon değerine uygun özelliklerde ve akışkan oranının dışında uygun kalınlıkta yağlarla çalışmalı. Firmalar aracınıza konulması gereken en üst seviye ve en alt seviye oranını yağ çubuğu üzerinde belirtmiş oldukları çizgiler vasıtası ile netleştirirler.

Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi yağın fazlası da ciddi sorunlara yol açar. Çok olsun iyidir zihniyetinden çıkıp fabrikanın belirlediği maksimum seviyeye kadar yağ eklememiz gerekli. Tabi ki dip not olarak geçmemiz gerekirse yağ seviyenizi, yağ çubuğu üzerinde yazan min. Seviyenin altına da düşürmemeniz gerekli.

Eğer motora gereğinden fazla yağ koyarsanız vereceği zarar, sizin ekleyeceğiniz fazlalık kadar değişecektir. Belli başlı verebileceği zararları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Motorda oluşan fazla basınç nedeni ile çekme düşüklüğü yaşarsınız.
  • Motor rahat bir konumda çalışamayacağı için hararet seviyesinde yükselme gözlemleyebilirsiniz.
  • Yağ basıncını gereğinden fazla arttıracağınız için yağ keçelerinde sızlamalar, fazla akıntılar gözlemlersiniz.
  • Motorunuz yatak sarıp tamamen kullanılmama duruma gelebilir.
  • Turboya ciddi zararlar verebilirsiniz.

Fazla Yağ Turboya Zarar Verir mi?

Turbo da motordan bağımsız bir sistem değil, bağlantılı bir sistem. Dolayısı ile siz yağ değişimlerinde Turbo yağ değişimi yapmıyorsunuz. Sistemin kullanmış olduğu yağı komple değiştiriyorsunuz. Bu yüzden motora fazla yağ koymanız turboya da ciddi anlamda zarar verir.

Turbo fazladan yağ emeceği diğer bir tabir ile motor turboya fazla yağ basacağı için turbo kullanılamaz duruma gelebilir. Tekrar revizyon yaptırmanız gerekebilir ya da tamamen kaldırıp atarak yenisini takmanız gerekebilir.


Fazla Motor Yağı Nasıl Çekilir?

Motora fazladan yağ koymuşsanız en azından bunun farkına varmanız güzel. Fazla yağı çekim için farklı metotlar vardır.

Eğer kendiniz eklemek istiyorsanız, temiz bir kap bulabilirsiniz. Karter tapasını açarsınız ve bütün yağı aşağıya boşaltırsınız. Daha sonra temiz kap içindeki yağı tekrar motora ilave edersiniz. Tabi ki fazlasını koymayacağız yağ çubuğundaki maksimum seviyesine kadar ekleme yapıyoruz.

Diğer bir profesyonel yöntem, mini servislerde bulunan vakumlu yağ makinesi ile yağı çekmektedir. Fazlalık miktarı kadar yağ çekilir ve olması gereken yerde sabitlenir.

Bunların hiç birisini yapmayıp, yağı tekrar değiştirebilirsiniz. Ama bu da sizlere fazladan maliyet olarak yansır.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

2022 Toyota Corolla Cross Ön İnceleme: RAV4 ve CH-R Melezi mi?

Son yıllarda otomobil tutkunlarının SUV araçlara ilgisi ve talebi inanılmaz boyutlara ulaştı. Bunun sonucunda da çoğu otomobil üreticisi, bu...
- Reklam -

More Articles Like This

- Reklam -