20.6 C
İstanbul
Salı, Eylül 6, 2022
Ana SayfaSürücü RehberiMotor Yıkamanın Zararları Nelerdir?

Motor Yıkamanın Zararları Nelerdir?

Otomobillerin düzenli olarak bakıma ihtiyacı olduğunu söylemeye gerek yok. Değişenlerin düzenli aralıklarla değişmesi, soğutma suyu ve motor yağları gibi sıvıların düzenli olarak değiştirilmesi gerekiyor. Bunun yanında bir de aracın genel bakımları ve temizlenmesi var. Bu noktada dış kasayı ve arabanın içini temizliyoruz ancak unutulan bir kısım var.

Oda aracın motoru. Motor bölümü de zamanla oldukça kirlenebiliyor. Bu durumda sürücülerin aklına ilk gelen ise Motor Yıkama oluyor. Fakat motor yıkama işlemi sanıldığı kadar kolay ve zararsız bir işlem değil. Peki, Motor Yıkamanın Zararlı Nelerdir ?

  1. Yıkama suyunun hava filtresine kaçması sonrasında motora su gitmesi
  2. Motor çok sıcaksa, soğuk suyla temas etmesi durumunda kapak çatlaması durumu yaşanabilir.
  3. Elektronik devrelerin su ile teması sonrasında, bu devrelerin bozulmaya uğraması durumu söz konusu olabilir.
  4. Bujilerin ıslanması gibi bir durum söz konusu olabilir. Bujilerin ıslanması durumunda doğru bir şekilde ateşleme yapılmayacaktır.
  5. Araç beynine su kaçması. Beyne kaçabilecek su büyük maliyetli arızalara neden olabilir.

Tüm bu sorunlar Motor Yıkama işlemi sırasında gerçekleşebilir. Motor yıkama işlemi sonrasında ortaya çıkan bu sorunların genelde hatalı yıkama işlemleri sonrasında karşımıza çıktığını söylemek yanlış olmaz.

Doğru bir şekilde motor temizliği yapılmasıyla beraber bu sorunların önüne geçilebilir. Haliyle temizleme işleminde öncelikle doğru yöntemlerin kullanıldığından emin olmak gerekiyor. Aksi halde motorda çok ciddi sorunlar yaşanabilir.

Arabanızı Yıkarken Yapmamanız Gereken 5 Hata


Motor Yıkarken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Yukarıda sorunlardan söz ettik. Dediğimiz gibi bu sorunlar yanlış bir uygulama sonrasında yaşanan sorunlar olarak değerlendirilmektedir. Haliyle işlemi doğru bir şekilde yapmayı bilmeniz, bu sorunların önüne geçilmesini sağlayacaktır. Bu noktada sürücülerin doğru bir şekilde motoru temizlemesi noktası bilmesi gereken önemli noktalar var. Bu noktalardan söz edelim.

  1. Motorun Soğumasını Bekleyin : İlk dikkat edeceğiniz nokta motorun soğumasını beklemek olacak. Oldukça yüksek sıcaklık değerlerine ulaşan motorun bir anda soğuk suyla teması, motorun çatlamasına ve yukarı da saydığımız sorunların yaşanmasına neden olabilir.
  2. Yıkarken Dikkat : Motor artık genelde kapalı sistemlerle sunulmaktadır. Bu sayede motora su girmesi gibi durumlarla çok fazla karşılaşılmıyor. Yine de yıkama işleminde dikkatli olmanız gerekiyor. Motora su kaçırılması ya da bujilerin ıslanması ciddi sorunlara neden olabilir.
  3. Temizleme Sıvıları Kullanmak : Motorun suyla temizlenmesi bir yana, bunun için özel olarak kullanılan sıvılar ve yağlardan da faydalanmanız oldukça olumlu sonuçlar verecektir.
  4. Araç Beyninin Üzerini Kapatmak :  Motoru yıkamadan önce araç beyninin üzerini dikkatli ve sıkıca örtmek gerekir. Beyne kaçabilecek su çok ciddi maliyetli arızalara neden olabilir.

Özellikle kullanılan yağların artısının oldukça önemli olduğunu söylemek gerekiyor. Su yerine bu sıvıların tercih edilmesi, hem motora su kaçması gibi sorunların önüne geçilmesini sağlayacaktır hem de daha iyi temizleme noktasında oldukça önemli bir adım atılmış olacak. Son olarak detaylı temizlik işlemi için profesyonel adresleri tercih etmenizin büyük oranda size kolaylık sağlayacağını söylemek gerekiyor.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -