28.6 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 5, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıMotordan Gelen Seslerin Sebepleri Nelerdir?

Motordan Gelen Seslerin Sebepleri Nelerdir?

Motordan Gelen Seslerin Sebepleri Nelerdir?

Oldukça can sıkıcı olan bu durumun pek çok sebebi olabileceği gibi bazı belirtiler acil müdahale gerektirebilir. Arızalı sistemin çevresinde çalışan diğer sistemlere hasar vermemesi ve maliyetin artmaması için aracınızda duyduğunuz anormal sesleri ihmal etmemenizi öneririz. Peki nedir bu anormal sesler, inceleyelim:


Rölantide Meydana Gelen Sesler

Kabin içinden veya dışından duyulması fark etmeyen rölanti sesleridir.

 +  Turbo Arızası : Sabit şiddette duyulan ıslık/üfleme sesidir. Turbo hava hattında meydana gelen kaçaklar oluşur.

 +  Manifold Arızası : Manifold bağlantı contalarının sıcak etkisiyle gevşemesi ya da hava hattındaki çatlaklardan meydana gelen ıslık sesidir. Manifold bölümü motor bloğuna bitişik olduğu için dikkatli dinlenerek turbo üflemesinden ayırt edilebilir.

 +  Ateşleme Sistemi Arızası :  Yanlış ateşleme zamanın sebep olduğu dengesiz çalışma sesidir. Buji, buji kabloları, ateşleme bobini, distribütör veya akünün dengesiz voltajından kaynaklanabilmektedir.


Vites Geçişlerinde Meydana Gelen Sesler 

Maliyet açısından tehlike arz eden, ihmal edilmemesi gereken seslerdir.

 +  Şanzıman Kulakları : Vites geçişinden sonra meydana gelen vuruntu sesidir. Yol koşullarından meydana gelen darbeler sonucu gevşeyen şanzıman kulaklarının şase ile şanzıman arasında boşluk oluşturması sebebiyle meydana gelmektedir.

 +  Şanzıman Dişlileri : Vites geçişlerinin zor ve gürültülü olması durumudur. Vites değişimi esnasında dişli sıyırması sesi oluşmaktadır. Yanlış vites geçişi sebebiyle hasar alan vites aktarıcılarının sıyırması sebebiyle meydana gelir.


Hareket Esnasında Meydana Gelen Sesler 

Kalkış, ara hızlanma, seyir hali ve frenleme esnasında meydana gelebilen normal dışı seslerdir.

 +  Teker Bilyaları ve Balans Arızası : Araç hızının artmasıyla şiddetlenen vuruntu ve gürültüdür. Yolda meydana gelen darbeler sonucu teker bilyalarının dağılması ya da jantların eğilmesi sebebiyle meydana gelmektedir.

 +  Fren Sistemi Arızası : Frenleme esnasında oluşan kendini kısa aralıklarla tekrar eden ince sestir. Fren balatalarının bitip balata tutucu ekipmanın fren diskine sürtmesi sonucunda oluşur.

 +  Güç Aktarma Sistemleri Arızası :  Hareket hızı arttıkça şiddetlenen uğultulardır. Zamanla eskiyen difransiyel dişlileri, aks, şaft  ve mafsal bağlantı noktalarından meydana gelebilmektedir.


Sürekli Gelen Sesler 

Her durumda kesintisiz olarak meydana gelen seslerdir.

 +  Turbo , Manifold Arızaları : Yukarıda açıkladığımız turbo ve manifold arızası her koşulda duyulabilmektedir.

 +  Kayışlardaki Deformasyon : Araç ısındıktan sonra geçebilen, devir sayısına bağlı olarak şiddetlenen ince ve sürekli sestir. Yıpranmış triger veya ‘v’ kayışından meydana gelmektedir.


Geçici Olarak Meydana Gelen Sesler

Yalnızca belirli koşullarda ya da düzensiz şekilde ortaya çıkan seslerdir.

 +  Aks Boşluğu : Düzensiz şekilde meydana gelip kendiliğinden geçen vuruntu ve gürültüdür. Aks ile jant arasındaki bağlantının deforme olmasından meydana gelmektedir.

 +  Amortisör Kulesi : Kasislerde ortaya çıkan normal dışı vuruntu sesleridir. Amortisör kulelerinin gevşemiş olduğunu göstermektedir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -