Ana SayfaMuayeneMotoru Güçlendirilmiş Araç Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Motoru Güçlendirilmiş Araç Muayeneden Geçer mi? | 2021 |

Motoru Güçlendirilmiş Araç Muayeneden Geçer mi?

Araç üzerinde yapılabilecek değişiklikler (tadilatlar) TÜVTÜRK tarafından kısıtlanmıştır. Motor üzerinde yapılan tadilatların çoğu bu kısıtlamayı aşmaktadır. Motor gücünü arttırmak için yapılan en yaygın tadilatlar: Chip tuning, swap motor ve turbo modifikasyonudur. Chip tuning motor üzerinde herhangi bir fiziksel değişim gerektirmemesi ve yalnızca güç testinde anlaşılabilmesi sebebiyle muayenede geçişine engel değildir.

Turbo ve swap motor tadilatı ise TÜVTÜRK sınırlarını ihlal etmektedir. Fabrika çıkışı turbo bulundurmayan araçlara sonradan turbo eklenmesi izin verilmeyen tadilatlar arasındadır ve ağır kusur olarak nitelendirilmektedir. Fabrika çıkışı turboya sahip araçlarda ise durum farklıdır.

Bu tip araçlara eklenen büyütülmüş turbolar prosedüre göre muayeneden geçişe engeldir fakat motorun fabrika çıkışı turbo sistemine uygun olarak imal edilmesi sebebiyle sonradan büyütülen turbonun anlaşılması oldukça zordur.

Dolayısıyla fabrika çıkışı turbolu araçların büyütülmüş turboyla muayeneden geçmesi şansa bağlı olarak mümkündür. Arıza sebebiyle turbonun orijinal olarak değiştirilmesinin hiç bir problem teşkil etmeyeceğini hatırlatmak isteriz. Swap motorlar ise net şekilde muayeneden geçişi imkansız kılmaktadır. Motor numarasının, motor içeriğinin, motor gücünün değişmiş olması sebebiyle swap motor ile muayeden geçmek mümkün değildir.

Büyütülmüş, sonradan eklenmiş turbo ve swap işlemi yapılmış motor ile muayeden geçebilmek için yapılan tadilatların ruhsata işletilmesi gerekmektedir. Bu işlem için yetkili mühendis tarafından hazırlanış tadilat projesine ihtiyaç durulmaktadır. Projenin onaylanması durumunda yapılacak tadilatlar ruhsata işletilecek ve muayeneden geçişte sorun teşkil etmeyecektir.


Motor Güçlendirmenin Cezası Var mı?

Ruhsat bilgileri ile araç donanımlarının uyuşmaması durumu cezaya tabidir. Bu sebeple turbo ekleme işlemi prosedür gereği yasak olsa da rutin kontrollerde fark edilmesi neredeyse imkansızdır. Ancak kaza durumlarında fark edilebilmektedir. Swap motor işlemi yapılmış ve ruhsata işletilmemiş araçlar işe oldukça yüksek yaptırımlara tabidir.

Yapılan işlemde motor numarasının değişmesi sebebiyle araç çalmak kadar ağır bir suç olarak kabul edilmektedir. Chip tuning ise yalnızca güç testinde anlaşılabileceği için cezaya tabi değildir.


Motor Güçlendirme Nedir?

En yaygın motor güçlendirme yöntemlerinden olan chip tuning, araç yazılımının değiştirilmesi, ateşleme zamanlarını ve yakıt oranının güncellenmesiyle motor gücünü arttırma işlemidir. Bir diğer etkili yöntem swapping işlemidir. Bu işlemde aracın motoru tüm sistemleriyle beraber sökülür, yerine farklı bir motor monte edilir.

Swap motor işlemi pahalı bir işçilik gerektirmekle beraber ruhsata işletilmemesi durumunda ağır yaptırımlara sebep olabilmektedir.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

İlgili İçerikler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

- Reklam -