20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 2, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıMotorun Aşırı Isınma Nedenleri Nelerdir?

Motorun Aşırı Isınma Nedenleri Nelerdir?

Motorun Aşırı Isınma Nedenleri Nelerdir ?

Otomobilinizin aşırı ısınması ve optimum nokta olan 90 derecenin üzerinde çalışması hararet riskinin yanı sıra motorunuzun çabuk aşınmasına sebep olabileceği gibi sistemler üzerinde kalıcı şekil değişimlerine sebep olabilmektedir.

Aşırı ısınmanın muhtemel sebebi yetersiz soğutma sistemi olsa da motor içerisinde işlevini yerine getiremeyen sistemler de aşırı ısınmaya sebep olabilir. En düşük maliyetli arızalardan başlayarak olası problemleri sıralamadan önce soğutma sistemini tanıyalım.


Soğutma Sistemleri : Yanma odasında kesintisiz olarak üretilen güç, motorun aşırı ısınmasına sebep olmaktadır. Hıza bağlı araca nüfuz eden rüzgarın motoru soğutması prensibiyle çalışan hava soğutma sisteminin yetersiz kalması sebebiyle günümüzdeki tüm araçlarda sıvı soğutma sistemi kullanılmaktadır.

Radyatör sistemi olarak adlandırdığımız bu sistem; içerisinde sıvı hatları bulunduran radyatör, soğutma sıvısı, devir daim pompası, fan ve motor bloklarının içinden geçen sıvı hatlarından oluşmaktadır. Sıvı soğutma sistemi rüzgarın soğutma gücünün motora daha hızlı nüfuz edilmesine olanak sağlamaktadır.


Yüksek Devirde Araç Kullanımı : Kullanım tarzına bağlı geç vites değişimi, hareketli parçalardaki sürtünme kuvvetinin artmasıyla aşırı ısınmaya sebep olabilmektedir.


Radyatör Sıvısı Seviyesi :  Radyatör sıvı haznesinde optimum dolum noktası işaretlenmiştir. Eksik doldurulan radyatör sıvısı soğutma sistemindeki düşük basınç sebebiyle motorunuzun soğutulamamasına sebep olacaktır.


Motor Yağı : Zamanında değiştirilmeyen motor yağının yoğunluğunun artması motor parçalarının hareketini zorlaştıracak, artan sürtünme kuvveti etkisiyle aşırı ısınmaya sebep olacaktır. Aracınız için yanlış motor yağı seçimi de hareket zorluğu açısından aşırı ısınmaya sebep olabilmektedir.


Soğutma Fanı ve Termostat : Radyatör sistemi aracın önden alacağı rüzgar hesaplanarak tasarlanmıştır. Düşük hızlarda hareket ederken soğutma sisteminin yetersiz kalması sebebiyle soğutma fanı kullanılır. Arızalanan soğutma fanı yüksek hızlarda soruna sebep olmasa da şehir içi kullanımda hararet seviyesinin artmasına sebep olacaktır.

Bir diğer sebep olan termostat ise motor sıcaklığı arttığında radyatör sisteminin devreye girmesini sağlamaktadır. Olası bir arızada geç devreye giren soğutma sistemi aracın soğutulamamasına sebep olmaktadır.


Radyatör Sıvısı Tıkanıklığı : Zamanla kirlenen ve tıkanan radyatör ve su hatları geçişin zorlaşmasına sebep olmaktadır. Radyatör sıvısının yetersiz hareketi sebebiyle yeterince soğutulamayan sıvı hararete sebep olabilmektedir.


Radyatör Sıvı Kaçağı : Tüm sistemlerin doğru çalışmasına karşın aracınızın sürekli su eksiltmesi durumudur. Kaçak oluşturabilecek sistemlerin başında radyatör sıvı pompası gelmektedir. Sonrasında su hatlarının ve radyatör hattının sızdırmazlığı kontrol edilmelidir.

Lpg’li araçların ‘t’ borusunun yanlış monte edilmesi ve ısı sebebiyle esnemesi de kaçak oluşumuna sebep olabilir. Su hattında kaçak olmamasına rağmen aracınızın su eksiltmesi durumunda yedek radyatör deposunu kontrol etmeniz gerekmektedir.

Radyatör deposunun ısınmasıyla içindeki sıvının genleşmesi durumunda fazla sıvının aktarıldığı bu depodaki sızın/çatlak sıklıkla göz ardı edilmektedir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -