12.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022
Ana SayfaMuayeneMotosiklet Muayenesindeki Ağır Kusurlar

Motosiklet Muayenesindeki Ağır Kusurlar

Otomobillerde olduğu gibi motosikletlerde de detaylı muayene kontrolleri yapılıyor TÜVTÜRK tarafından. Motosikletin otomobillere göre daha az aksamı olduğu için mantıken daha az yere bakılıyor. Peki tam olarak nedir bunlar?

Yani motosiklet muayenesinde ki ağır kusurlar tam olarak nelerdir?


Sadece Motosikletlerle İlgili Kusurlar

Hiç uzatmadan TÜVTÜRK’ün kusurlar listesinde bulunan motosiklet muayenesindeki ağır kusurları liste şeklinde paylaşalım;

 1. Koruma başlığı (kask) olmaması: AĞIR KUSUR
 2. Motosiklet ayağı: yok: AĞIR KUSUR
 3. Amortisör kovanı: hasarlı: AĞIR KUSUR
 4. Motosiklet ayağı: emniyetli kapanmıyor: AĞIR KUSUR

Genel Kusurlar

Yukarıdaki ağır kusurlar sadece motosikletler ile ilgili olanlar tabii ki. Birde tüm araçları kapsayan ağır kusurlar vardır. Onları da liste şeklinde kısaca şöyle açıklayalım;

 1. Araç Ruhsatı: okunamıyor: AĞIR KUSUR
 2. Plaka yok: AĞIR KUSUR
 3. Plakada Vida-Delik vs. Bulunması: AĞIR KUSUR
 4. Lastikler: yarık, yırtık ,kesik oluşmuş: AĞIR KUSUR
 5. Lastikler: yanak kısmında balon oluşması: AĞIR KUSUR
 6. Kilometre ve sinyal göstergeleri çalışmıyor: AĞIR KUSUR
 7. Stop lambaları yanmıyor: AĞIR KUSUR
 8. Kısa veya uzun farlar yanmıyor: AĞIR KUSUR

Xenon ve Egzoz Meseleleri

Bunlara ek olarak çok sorulan noktalardan xenon ve egzoz meselesine gelecek olursak Tüvtürk’ün kusurlar listesinde Gaz deşarjlı far (xenon): Otomatik far yükseklik ayarlayıcısı yok : AĞIR KUSUR olarak geçiyor.

Yani motosikletinizde xenon varsa muayeneden kalırsın diyor fakat kullanıcı yorumlarına baktığımızda çoğu kişinin xenonlu motosikletleri ile muayeneden geçtiğini görüyoruz.

Tahmini olarak ayarlı xenonlar direk geçiyor. Çünkü belirtilen madde de ayarlayıcısı yok diyor. Siz yine de garanti olsun diyorsanız sökün normal ampul takın gidin geçin. Ama xenon ile birlikte muayeneden geçenlerin sayısı bir hayli fazla.

Egzoz meselesinde ise yine bir muamma mevcut. Kimisi aşırı gürültü çıkaran egzozu ile muayeneden geçtiğini kimisi ise kaldığını söylüyor fakat Tüvtürk’ün kusurlar listesinde şöyle bir madde bulunuyor haberiniz olsun: Egzoz: gürültülü çalışıyor : AĞIR KUSUR.


Muayeneye Gitmeden Tüm Eksiklerinizi Tamamlayın!

Motosiklet muayenesindeki ağır kusurlara ek olarak gördüğünüz gibi otomobillerden farklı olarak sadece birkaç adet madde bulunuyor. Bunlar dışında genel ağır kusurlar mevcut.

Fakat siz yine de tüm eksiklerinizi tamamladıktan sonra kaskınızı eldivenlerinizi kuşanıp gidin. İçiniz rahat olsun, kafanıza takılmasın.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -