13.4 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaMuayeneMuayene Tarihi Geçerse Ne Olur?

Muayene Tarihi Geçerse Ne Olur?

Muayene tarihi geçen aracın yasal olarak trafiğe çıkma hakkı yoktur. Muayene tarihi geçen araçların prosedür gereği çekiciyle taşınması gerekse de bu konuda sürücülere bir esneklik tanınmıştır. Muayene tarihi ne kadar geçmiş olursa olsun aracın gireceği ilk trafik denetlemesinde yalnızca muayenesiz trafiğe çıkma cezası uygulanır.

Araç muayenesi yapılmadan girilen ikinci trafik denetlemesinde ise uygulanacak para cezasının yanında araç trafikten men edilecektir. Araç muayene istasyonuna ulaştırıldıktan sonra muayene yaptırılmayan ay başına normal muayene ücretinin %5 i kadar gecikme cezası uygulanmaktadır.

Araç muayeneden geçtikten ve gecikme cezası ödendikten sonra trafiğe çıkış izni tekrar verilir. İşlem sonrasında herhangi bir birime bildirimde bulunma zorunluluğu olmadan trafiğe çıkılabilmektedir.

Ağır Kusurlu Araç Trafiğe Çıkabilir mi ?


Muayene Tarihini Geçirmenin Cezası Var mı?

Muayene tarihi geçmiş otomobilin trafik denetlemesinde tespit edilmesi durumunda 2020 yasalarına göre sürücüye 133.6 TL para cezası ve 10 ceza puanı uygulanmaktadır.  Bir yıl içerisinde 100 ceza puanını dolduran araç sürücülerinin ehliyetlerine iki ay süreyle el koyulmaktadır.

133.6. TL’lik para cezasının erken ödenmesi durumunda ceza 100 TL ye düşürülmektedir. Muayenesiz girilen ilk denetlemede sürücü yalnızca para cezasına çarptırılırken ikinci denetlemede para cezasının yanında araç trafikten men edilmektedir. Bu durumda sürücünün ödemesi gereken para cezaları şu şekildedir;

Muayenesiz trafiğe çıkma cezası , çekici ücreti, emniyet otoparkı ücreti, ay başına muayene gecikme faizi.


Muayene Tarihi Nedir? Muayene Ücretleri Ne Kadar?

Muayene tarihi (vize) aracın zorunlu olarak tekrar muayeneye getirilmesi için belirlenen tarihtir. Araç sınıflarına göre muayene tarihi farklılık göstermektedir. Ticari amaçla kullanılan araçların her sene muayene ettirilmesi zorunluyken diğer araçlarda muayene süresi iki yıldır. Muayene tarihinin aşılması durumunda geciktirilen ay başına muayene ücretinin %5’i kadar ceza uygulanır.

Gecikme cezasının oranı tüm araç sınıfları için aynıdır. Kullanılmayan araçlara muayene tarihinin geçmesi sonrasında cezaya tabi tutulmaması için trafikten çekme işlemi uygulanabilmektedir. Bu araçlar tekrar trafiğe sokulurken trafikten çekilen ay süresinde geciken muayene süresi için ceza uygulanmamaktadır. Muayene ücretleri de araç sınıflarına göre farklılık göstermektedir.

2019 yasalarına göre muayene ücreti otobüs, kamyon, çekici ve tankerler için 377,60 TL, otomobil, minibüs ve kamyonet için 279,66 TL, motorsikletler için ise 142,78 TL olarak belirlenmiştir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -