23.6 C
İstanbul
Cumartesi, Ağustos 13, 2022
Ana SayfaMuayeneMuayene Tekrarında Nelere Bakılır?

Muayene Tekrarında Nelere Bakılır?

Muayene Tekrarı Nedir?

Tür ne olursa olsun, hemen her araçta muayene zorunluluğu vardır. Binek otomobiller için muayene her iki sene de bir yapılırken, ticari araçlar içinse bu sürenin yılda bir olarak karşımıza çıktığını görürüz. Düzenli aralıklarla araç muayenesinin yapılması önemli olmasının yanında zorunluluktur.

Tabii ki her araç muayeneden geçecek diye bir husus bulunmuyor. Eğer araçlarda ağır kusur varsa, bu durumda araçların muayenesi kabul görmek ve muayene tekrarı istenir. Peki, Muayene Tekrarında Nelere Bakılır?

Bu kısımda da dikkat edilecek birkaç noktadan söz edelim. Araç yeniden muayeneye çağrıldığı zaman, bu kez belirlenen kusurlar için kontrol yapılır. Aracın kusurlarının giderilip giderilmediği kontrol edilir. İlk olarak ağır kusurlara ve hemen sonrasında ise belirlenen hafif kusurlara bakılır.

Sadece kusurlu bölümlere bakıldığı için bu derecelendirme biraz daha kısa sürer. Kontrollerin biraz daha kısa sürmesinin sonunda, sorunlar giderilmişse eğer aracın muayeneden geçtiği onaylanır ve buna göre belgelerde düzenleme yapılır.

Hangi Plakalar Muayeneden Kalıyor?


Araç Muayene Tekrarından Geçemezse Ne Olur?

Yukarıda iyi senaryodan söz ettik. Aracınızda ağır kusurlar yer alıyor ve siz de bu hasarları gidermek için onarım yaptırdığınız. Arızaları giderdiniz ve ikinci kez muayeneye giriş yaptınız. Belirlenen sorunları çözdüğünüz için herhangi bir sıkıntı olmadan tekrar durumunda muayeneden geçiş yapabilirsiniz.

Dediğimiz gibi bu iyi senaryo. İkinci kısımda ise “Araç Muayene Tekrarından Geçemezse Ne Olur ?” sorusu karşımıza çıkıyor. İkinci defa aracınız geçemezse, bu durumda trafiğe çıkmanız sakıncalı bulunacaktır. Trafiğe çıkamadığınız için ciddi bir sorun yaşarsınız.

Tüm sorunların giderilmesi ve araçların buna göre bakıma alınması gerekmektedir. En azından ağır kusur sorunlarını gidermek gerekecek. Aksi halde trafiğe çıkışa izin verilmez. Muhtemelen ikinci aşamadan sonra direk olarak servise ulaşmanız ve sorunları çözdürmeniz gerekecek.


Muayene Tekrarı Olan Araç Trafiğe Çıkabilir mi?

Muayene tekrar için belli durumlar var. Yukarıda söz ettik ancak bir kez daha konu hakkında bilgi verelim. Bu konuda en çok sorulan soru “Muayene Tekrarı Olan Araç Trafiğe Çıkabilir mi ?” sorusu. Sorunun cevabını yukarıda verdik ancak detaylara inelim.

Eğer aracınızı ilk defa muayeneye götürdüyseniz ve bu muayene sonucunda aracınızın ağır kusurlu olarak işaretlendiğini gördüyseniz, toplamda 1 ayınız var. 1 ay süre içerisinde muayene yetkilileri tarafından aracınızın düzenlenmesi istenecektir. Bunun için size geçici bir belge verilecek. 1 ay boyunca bu belge ile trafiğe çıkmak mümkün. Trafiğe çıktığınız zaman, muayene olmadığı için ceza yeme gibi bir durumla karşı karşıya kalmazsınız.

Fakat burada dikkat edilecek birkaç nokta var. Aracınızın tüm kusurlarını 1 ay içerisinde gidermeniz ve yeniden muayeneye girip onay almanız ilk dikkat edeceğiniz kısım. Dikkat edeceğiniz ikinci kısım ise kusurlar.

1 aylık kusurları giderme süresi içerisinde muayeneye bağlı olarak ceza almazsınız ancak aynı şekilde aracın ağır kusurları nedeniyle ceza alabilirsiniz.

Bunun için bir an önce aracın sorunlarını çözmek gereklidir. En azından 1 aylık süre içerisinde tüm sorunları çözmek ve buna yönelik bir düzenleme sonrasında yeniden muayeneye girmek gerekir.


Muayene Tekrarı Ücreti Ne Kadar?

İkinci kez muayeneye çağrıldığınız zaman, bakacağınız kısımlardan bir başkası da Muayene Tekrarı Ücreti olacak. Eğer ikinci kez muayeneye çağrıldıysanız, dediğimiz gibi 1 aylık bir süreniz var. “Muayene Tekrarı Ücreti Ne Kadar ?” sorusunun cevabı da bu süre içerisinde gizli.

Bu süre içerisinde aynı istasyona ya da aynı şehirde yer alan sabit istasyonlara gitmeniz durumunda herhangi bir ücret ödemezsiniz. Fakat süreyi geçirmeniz durumunda yeniden ücret ödemeniz gerekiyor.

Araç Muayene Ücreti Kredi Kartıyla Ödeniyor mu?


Muayene Tekrarı Randevu Almak Gerekli mi?

Muayene tekrarında aynı istasyona giderek yeniden işlem yaptırmak gerekiyor. Bunun için randevu sistemini kullanmanız yerine direk istasyon üzerinden de bilgi almanız mümkün. Fakat bu durum aynı muayene istasyonu seçenler için geçerli.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -