Araç Kaplama Muayeneden Geçer mi ? | 2019 |

Araç Kaplama Muayeneden Geçer mi ? Kaplatılan Araç Muayeneden Kalır mı ? Tüm Detaylar Bu Yazıda..

Araç Kaplama Muayeneden Geçer mi ? | 2019 |

Araç Kaplama Muayeneden Geçer mi ?

Araç kaplama işlemi aracın orijinal rengi ile aynı olduğu sürece herhangi bir sorun teşkil etmemekte, herhangi bir işlem gerektirmemektedir. Fakat aracın orijinal rengi dışında bir kaplama rengi tercih edilecekse aracı ruhsat bilgilerini taşımayacağı sebebiyle tescil işlemi gerekmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda renk değişimi / farklı renk kaplama işlemi için Ek1 Formu doldurulması ve ilgili kurumlara başvurulması gerekmekteydi. Fakat günümüze bu işlem oldukça kolaylaştırılmış durumdadır. Hatta kaplama işlemi yapan firmaların bir çoğu resmi işlemleri kendileri yapmaktadır.

Orijinal renk dışı kaplama işleminin tescil ettirilebilmesi için renk değişimi yapıldıktan sonra muayene randevusu için TÜVTÜRK ‘e başvurulmalıdır. Muayene istasyonuna gidildiğinde renk değişikliği tespiti yapılacağı bildirilmelidir. Muayene geçişi tamamlandıktan sonra TÜVTÜRK ‘ten alınan, renk değişikliğini de beyan eden muayene raporu ile birlikte trafik şubeye başvurulmalıdır. Trafik şubeye yapılacak başvuru esnasında kaplama işleminin faturası da talep edilmektedir. Belgeler trafik şubeye başvurulması halinde renk değişikliğinin ruhsata işletilmesi sağlanacaktır.


Araç Kaplamanın Cezası Var mı ?

Muayene mevzuatında olduğu gibi aracın orijinal rengi ile aynı renkte yapılan kaplama işlemi herhangi bir tescil bildirimi gerektirmediğinden trafik denetlemesi esnasında da soruna yol açmamaktadır. Fakat ruhsatta belirtilen renkten farklı olarak yapılan kaplama işlemleri, trafik içerisinde aracın tespit edilişinin zorlanması sebebiyle risk teşkil etmektedir.

Dolayısıyla orijinal rengi yansıtmayan kaplama işlemleri trafik denetlemelerinde cezai işleme tabi tutulmaktadır.  İlgili araçların trafikten men edilme duruma da söz konusu olabilmektedir.


Araç Kaplama Nedir ?

Araç kaplama işlemi diğer adıyla folyo kaplama aracın orijinal boyasının korunması, renk değişikliği işleminin ucuza mâl edilmesi yada araç renginin mat olarak değiştirilebilmesi amacıyla tercih edilmektedir. Uygulaması ve sökülmesi, geleneksel boyama işlemlerine göre basit ve maliyetsizdir. Yalnızca orijinal boyanın korunabilmesi amacıyla şeffaf kaplamalar da kullanılabilmektedir. Yukarıda belirttiğimiz üzere farklı renk yapılan kaplama işlemlerinin ruhsata işletilmesi gerekmektedir.

Renk tescili işleminin yasal boyutu konusunda kaplama yapan firmalar gerekli yönlendirmeleri yapmaktadır. Eskitme, işleme tipi tasarım işlemleri  yalnızca kaplama yöntemi ile uygulanabilmektedir. Bu işlemler de son yıllar da yaygınlaşmaya başlamıştır.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2019, 00:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
emre er
emre er - 6 ay Önce

aracım kırmızı tavanı siyah kaplama yaptım ve muayenesi geldi arac bu şekilde muayeneden gecer mi folyoyu sökmem mi gerekir

arabainceleNET
arabainceleNET @emre er - 6 ay Önce

Merhaba, aracınız bu şekilde muayeneden geçemez. Herhangi bir Boya - Kaporta işi yapan bir yerden siyah boya yapıldığına dair 100 TL'lik bir fatura alıp bu fatura ile muayeneye gitmeniz gerekiyor. Muayeneden sonra aracınızın ruhsatında araç rengi olarak kırmızı - siyah yazacaktır.

Serhan
Serhan - 4 ay Önce

Merhaba krom kaplama başka bir değişle güneş ışığını yansıtan kaplamalar muayeneden geçiyor mu ?

Sote
Sote - 4 ay Önce

Aracın sadece tavanını kendi rengine yakın bir renkte veya siyaha kaplatmak muayenede sorun çıkarırmı?

arabainceleNET
arabainceleNET @Sote - 4 ay Önce

Merhaba, aracınız bu şekilde muayeneden geçemez. Herhangi bir Boya - Kaporta işi yapan bir yerden siyah boya yapıldığına dair 100 TL'lik bir fatura alıp bu fatura ile muayeneye gitmeniz gerekiyor. Muayeneden sonra aracınızın ruhsatında kendi aracınızın rengi yanında siyahta eklenecektir.

sinan g
sinan g - 3 ay Önce

arabanın tavanına siyah kaplama yaptığımda trafik cezası var mı bunun acaba?

arabainceleNET
arabainceleNET @sinan g - 3 ay Önce

Siyah kaplamadan sonra aracınızın rengini ruhsatta değişmeniz gerekiyor. Değişmediğiniz halde trafik çevirmelerinde büyük cezalar ile karşılaşabilirsiniz.

SIRADAKİ HABER