Araç Kaplama Muayeneden Geçer mi ? | 2021 |

Araç Kaplama Muayeneden Geçer mi ? Kaplatılan Araç Muayeneden Kalır mı ? Tüm Detaylar Bu Yazıda..

Araç Kaplama Muayeneden Geçer mi ? | 2021 |

Araç Kaplama Muayeneden Geçer mi ?

Araç kaplama işlemi aracın orijinal rengi ile aynı olduğu sürece herhangi bir sorun teşkil etmemekte, herhangi bir işlem gerektirmemektedir. Fakat aracın orijinal rengi dışında bir kaplama rengi tercih edilecekse aracı ruhsat bilgilerini taşımayacağı sebebiyle tescil işlemi gerekmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda renk değişimi / farklı renk kaplama işlemi için Ek1 Formu doldurulması ve ilgili kurumlara başvurulması gerekmekteydi. Fakat günümüze bu işlem oldukça kolaylaştırılmış durumdadır. Hatta kaplama işlemi yapan firmaların bir çoğu resmi işlemleri kendileri yapmaktadır.

Orijinal renk dışı kaplama işleminin tescil ettirilebilmesi için renk değişimi yapıldıktan sonra muayene randevusu için TÜVTÜRK ‘e başvurulmalıdır. Muayene istasyonuna gidildiğinde renk değişikliği tespiti yapılacağı bildirilmelidir.

Muayeneye gitmeden önce aracınızı nerede kaplattı iseniz oradan veya herhangi bir kaporta-boya işi yapan bir işletmeden basit bir boya yapıldığına dair bir fatura almanız gerekiyor. Muayeneye o fatura ile beraber gidip faturayıda vermeniz gerekiyor.

Muayeneden sonra size verilecek kağıt ile birlikte notere gidip yeni rengi işlenmiş yeni ruhsatınızı alabilirsiniz.

Cam Filmi Muayeneden Geçer mi ?


Araç Kaplamanın Cezası Var mı ?

Muayene mevzuatında olduğu gibi aracın orijinal rengi ile aynı renkte yapılan kaplama işlemi herhangi bir tescil bildirimi gerektirmediğinden trafik denetlemesi esnasında da soruna yol açmamaktadır.

Fakat ruhsatta belirtilen renkten farklı olarak yapılan kaplama işlemleri, trafik içerisinde aracın tespit edilişinin zorlanması sebebiyle risk teşkil etmektedir.

Dolayısıyla orijinal rengi yansıtmayan kaplama işlemleri trafik denetlemelerinde cezai işleme tabi tutulmaktadır.  İlgili araçların trafikten men edilme duruma da söz konusu olabilmektedir.


Araç Kaplama Nedir ?

Araç kaplama işlemi diğer adıyla folyo kaplama aracın orijinal boyasının korunması, renk değişikliği işleminin ucuza mâl edilmesi yada araç renginin mat olarak değiştirilebilmesi amacıyla tercih edilmektedir. Uygulaması ve sökülmesi, geleneksel boyama işlemlerine göre basit ve maliyetsizdir.

Yalnızca orijinal boyanın korunabilmesi amacıyla şeffaf kaplamalar da kullanılabilmektedir. Yukarıda belirttiğimiz üzere farklı renk yapılan kaplama işlemlerinin ruhsata işletilmesi gerekmektedir.

Renk tescili işleminin yasal boyutu konusunda kaplama yapan firmalar gerekli yönlendirmeleri yapmaktadır. Eskitme, işleme tipi tasarım işlemleri  yalnızca kaplama yöntemi ile uygulanabilmektedir. Bu işlemler de son yıllar da yaygınlaşmaya başlamıştır.


Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2020, 19:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
ufuk elma şekeri
ufuk elma şekeri - 1 yıl Önce

merhaba benim aracım beyaz renkte elma şekeri kaplattım haraccı muayeneden geçmedi ağır kusur yazdı faturası ile beraber gitmiiştim konu ile yardımcı oalabilirmisiniz

Egemen
Egemen @ufuk elma şekeri - 12 ay Önce

Ruhsata işletip öyle girmeniz lazım.

Seyitkybs
Seyitkybs - 1 yıl Önce

İyi günler sarı renk vito aracımız var üstünde baya bi çizik olduğu için aracı komple sarı ya da mat sarı kaplama yaptırmayı düşünüyorum çevirmede yakalandığımda ya da muaynede bir sorun olur mu

Serhan
Serhan - 2 yıl Önce

Merhaba krom kaplama başka bir değişle güneş ışığını yansıtan kaplamalar muayeneden geçiyor mu ?

emre er
emre er - 2 yıl Önce

aracım kırmızı tavanı siyah kaplama yaptım ve muayenesi geldi arac bu şekilde muayeneden gecer mi folyoyu sökmem mi gerekir

arabainceleNET
arabainceleNET @emre er - 2 yıl Önce

Merhaba, aracınız bu şekilde muayeneden geçemez. Herhangi bir Boya - Kaporta işi yapan bir yerden siyah boya yapıldığına dair 100 TL'lik bir fatura alıp bu fatura ile muayeneye gitmeniz gerekiyor. Muayeneden sonra aracınızın ruhsatında araç rengi olarak kırmızı - siyah yazacaktır.

Sote
Sote - 2 yıl Önce

Aracın sadece tavanını kendi rengine yakın bir renkte veya siyaha kaplatmak muayenede sorun çıkarırmı?

arabainceleNET
arabainceleNET @Sote - 2 yıl Önce

Merhaba, aracınız bu şekilde muayeneden geçemez. Herhangi bir Boya - Kaporta işi yapan bir yerden siyah boya yapıldığına dair 100 TL'lik bir fatura alıp bu fatura ile muayeneye gitmeniz gerekiyor. Muayeneden sonra aracınızın ruhsatında kendi aracınızın rengi yanında siyahta eklenecektir.

sinan g
sinan g - 2 yıl Önce

arabanın tavanına siyah kaplama yaptığımda trafik cezası var mı bunun acaba?

arabainceleNET
arabainceleNET @sinan g - 2 yıl Önce

Siyah kaplamadan sonra aracınızın rengini ruhsatta değişmeniz gerekiyor. Değişmediğiniz halde trafik çevirmelerinde büyük cezalar ile karşılaşabilirsiniz.

İlyas taskaya
İlyas taskaya - 1 yıl Önce

Aracım beyaz ön kısmına siyah kaplama yaptım gecermi

arabainceleNET
arabainceleNET @İlyas taskaya - 1 yıl Önce

Aracınız muayeneden geçmez. Siyah boya faturası ile muayeneye gidip aracınızı siyah beyaz olarak işlettirmeniz lazım.

Ali akyasan
Ali akyasan - 1 yıl Önce

Aracım şeytan kırmızı orijinal. Ben elma kırmızı Sina kaplattim ruhsata işlemeli miyim

arabainceleNET
arabainceleNET @Ali akyasan - 1 yıl Önce

Aracınızın eski rengi de kırmızı olduğu için muayenede kırmızı tonunun değiştiğini farkedeceklerini sanmıyorum. Aracınız yüksek ihtimal muayeneden geçecektir.


SIRADAKİ HABER