Düşük Hüzmeli Far Muayeneden Geçer mi ? | 2021 |

Düşük Hüzmeli Far Muayeneden Geçer mi ? Düşük Hüzmeli Far Ağır Kusur mu ? Tüm Detaylar Bu Yazıda ..

Düşük Hüzmeli Far Muayeneden Geçer mi ? | 2021 |

Düşük Hüzmeli Far Muayeneden Geçer mi ?


Far hüzmesinin yanlış ayarlanmış olması mevcut 2021 yasalarına göre muayene sırasında hafif kusur sayılmaktadır. Hafif kusurlar muayeneden geçmeye engel değildir. Farda çatlak, kısa devre , yetersiz aydınlatma gibi sorunlar yoksa muayeneden geçişte problem yaratmayacaktır. Standart halojen farların aydınlatma menzili yansıtıcılarla ayarlandığı için hüzme sınırları kolayca sapabilmektedir.

Hassas cihazlarla yapılan ölçümlerde sürekli hüzmenizin kusurlu çıkmasının sebebi bu olabilir. Xenon ve led farlarda hüzme sınırları net şekilde ayarlanabildiği için muayeneden kusursuz geçmesi muhtemeldir. Xenon farlara sahip aracınız muayeneden hüzme kusuruyla geçtiyse far ayarının yapılmasını ihmal etmemenizi öneririz.

Xenon ve led farların hüzme bozukluğu halojen farlara göre karşıdan gelen araçları daha ciddi boyutta rahatsız etmektedir.


Düşük Hüzmeli Farın Cezası Var mı ?


Farların orjinal dışı beyaz, sarı olması; Xenon veya led fara dönüştürülmesi ruhsata işlenmediği sürece cezaya tabidir.  Orjinal farların düşük ya da yüksek hüzmeye sahip olması, ayarının bozulması ise cezaya tabi değildir. Fakat özellikle gece sürüşlerinde aydınlatma mesafesini azaltması sebebiyle risk teşkil etmekle beraber karşıdan gelen sürücüleri rahatsız etmesi sebebiyle tehlike arz etmektedir.

Bu sebeple her ne kadar cezaya tabi olmasa da far ayarsızlığının onarılmasını öneririz.


Düşük Hüzmeli Far Nedir ?


Farın aydınlattığı alana hüzme adı verilmektedir. Aydınlatma sistemi mercekler ve yansıtıcılar sayesinde belirli alanlara yönlendirilecek şekilde ayarlanmıştır.

Xenon farlara sahip araçlarda aydınlatma mesafesinin alanı net çizgilerle görülebilmektedir. Sol farların aydınlatma mesafesi karşıdan gelen araçları rahatsız etmemek için düşürülmüştür. Hüzmenin doğru ayarlanması görüş mesafesini oldukça etkilemektedir.

Hüzme ayarının bozulması aydınlatma gücünün istenmeyen bölgelere yönlendirilmesine ve aydınlatılması gereken alanın karanlık kalmasına sebep olmaktadır. Özellikle gece sürüşlerinde ve yüksek hızlı sürüşlerde far hüzmesinin doğru ayarlanmış olması büyük önem arz etmektedir.

Teknolojinin gelişmesiyle yeni nesil araçlarda far hüzmesi otomatik olarak ayarlanabilmektedir. Aracınızda otomatik hüzme ayarı bulunup bulunmadığını test etmek için kontak açıldıktan hemen sonra farların menzilini inceleyebilirsiniz.

Farlar açılır açılmaz yukarı ve aşağı hızlıca hareket ediyorsa otomatik far hüzme ayarının gerçekleştiğini anlayabilirsiniz. Otomatik hüzme ayarı yokuş iniş ve çıkışlarında, aracın hızındaki değişikliklerde aydınlatma merkezini otomatik olarak ayarladığından sürüş güvenliğine büyük katkı sağlamaktadır.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2021, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER