Emniyet Kemeri Çalışmıyor, Muayeneden Geçer mi ? | 2020 |

Emniyet Kemeri Çalışmayan Araç Muayeneden Geçer mi ? Tüm Detaylar Bu Yazıda..

Emniyet Kemeri Çalışmıyor, Muayeneden Geçer mi ? | 2020 |

Emniyet Kemeri Çalışmıyor, Muayeneden Geçer mi ?

Emniyet kemeri sağlığı, muayene geçişinin temellerini oluşturan unsurlardandır. Günümüzdeki araçların tamamında emniyet kemerlerinin çalışıyor olması zorunluyken istisnai bir takım durumlar bulunmaktadır. Eski üretim tarihine sahip araçlarda emniyet kemerinin fabrika çıkışı olarak bulunmuyor olması sebebiyle araç sınıfı ve koltuk pozisyonuna göre toleranslar tanınmıştır.

Otomobillerde 1986 sonrası üretilen tüm araçlar için ön koltukta, 1995 sonrasında üretilenler için arka koltukta emniyet kemeri bulundurulması ve çalışıyor durumda olması şart koşulmuştur. Ağır vasıtalar içinse ön koltuk için 1998, arka koltuk için 2009 sonrası için zorunluluk getirilmiştir. İlgili toleranslardan yararlanan modeller dışındaki araçlar için emniyet kemerlerinin çalışmaması durumunda araç muayeneden kesinlikle kalacaktır.


Emniyet Kemerinin Çalışmamasının Cezası Var mı ?

Emniyet kemeri kullanımı TÜVTÜRK tarafından tolerans gösterilen araçlar haricindeki tüm araçların tüm yolcuları için zorunlu kılınmıştır. Fakat EGM tarafından uygulanan bir takım toleranslar da bulunmaktadır.

Şehir içi yolcu taşıyan otobüs ve minibüsler, park alanında olup 25 km/h hızı geçmeyen araçlar ve ambulans içerisindeki müdahale ekiplerinin emniyet kemeri kullanımı zorunlu kılınmamıştır. Bunun yanında şehir içi yolcu taşıyan otobüs ve minibüslerin ön koltuğunda oturan yolcuların emniyet kemeri kullanması gerekmektedir. Araç içerisinde kemer ihlali yapan tüm yolcular için uygulanacak cezai işlem şoföre yöneltilmektedir.

2020 yılı emniyet kemeri takmamanın cezası 134 TL, erken ödeme indirimi uygulanmış ceza tutarı ise 100.5 TL’ dir. Emniyet kemeri yuvasına takılan alarm önleyici toka kullanımı da cezai işleme tabi tutulmuş durumdadır. İlgili kullanımın tespit edilmesi halinde kemer ihlali cezasının üzerine toka kullanım cezası da eklenmektedir.


Emniyet Kemeri Nedir ?

Emniyet kemeri, icadı 50 yıl kadar öncesine dayanan pasif güvenlik, aktif konfor elemanıdır. Yalnızca ani çekilme durumunda kilitlenen mekanizmasıyla çarpma anında sağlanan güvenliğin yanı sıra viraj ve sert frenlerde savrulmanın önlenmesiyle konfor sağlanmış olmaktadır.

Günümüzde kullanılan araçların çoğunda emniyet kemerleri ve hava yastıkları senkron halinde çalışmakta, emniyet kemeri takılı olmayan yolcunun hava yastığı çalışmamaktadır. Dolayısıyla emniyet kemerinin takılmaması halinde yolcu oluşabilecek darbelere karşı tamamen savunmasız bir hâle gelmektedir.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2020, 21:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER