Esp Arızası Muayeneden Geçer mi ? | 2021

Esp Nedir ? Esp Arızası Muayeneden Geçer mi ? Esp ile İlgili Öğreneceğiniz Birçok Şey Daha ...

Esp Arızası Muayeneden Geçer mi ? | 2021

Esp Nedir ?

Esp, kelime açılımı olarak “Electronic Stability Program (Elektronik Stabilite Programı)” demektir. Aracımızda bulunan sensörler yardımı ile araç hareket halinde iken kayarak şeritten çıkmamasına, savrulmaya maruz kalmadan sabit bir şekilde aracın seyrine yardımcı olan sistemdir.

ESP, aracın dengesini sağlar ve yol hakimiyetinizi arttırır. ESP ‘ye yardımcı olan ve onunla birlikte çalışan bazı yardımcı sistemler var. Bunlar;

  • ABS (Antiblock Brake System – Kilitlemeyi Önleyici Fren Sistemi)
  • ASR (Anti Schlupf Regelung – Patinaj Önleyici Sistem)

Yani, ESP’de oluşabilecek bir arızaya bunlar da neden olabilir.


Esp Arızası Muayeneden Geçer mi ?

ESP ve Motor arıza ışığı yanarken aracınızı kullanmanız, her şeyden önce sizlerin can güvenliğine yönelik büyük bir risk. Mümkün olan en kısa sürede herhangi bir yetkili servise gidip arızayı gidermenizi tavsiye ediyor.

Bana bir şey olmaz diyerek can güvenliğini düşünmeden hareket edip yalnızca prosedürlere göre hareket edecekseniz  servise gitmek zorunda değilsiniz. Çünkü ESP arıza lambası yanan bir araç, sürüş güvenliği açısından risk oluştursada muayeneden kalmayacaktır.

Yani, hafif kusurlu sayılacaksınız ve tekrar muayeneye girmeniz gerekmeyecek. Şunu unutmayın ki TUVTÜRK’ün en dikkatli olarak incelediği şey ekrandaki arıza lambalarıdır. Araçlarımızın birçoğu elektronik olduğu için oluşan herhangi bir arıza ekranda belirir.

Muayene istasyonları da arızaları aradığı için ilk baktığı yerlerden biriside ekrandır. Hatta bazı araçların far ampulü patladığında, aracın cam silecek suyu azaldığında ekranda uyarı verir. Patlak ampulle zaten muayeneden geçemeyecek olsanız da azalan cam suyunuz yüzünden orada sorun yaşamanız mümkün.

Cam suyunu tamamlayıp arıza lambasını söndürmeniz bile talep edilecektir.

Umarız şansınıza bu seferde çözdüğünüz ESP sorunu dışında farklı bir şey çıkmaz ve muayeneden geçersiniz.


Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2021, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER