Farklı Lastik Ebatları Muayeneden Geçer mi ? | 2021 |

Farklı Lastik Ebatları Muayeneden Geçer mi ? Farklı boyuttaki lastikler muayeneden sorun teşkil eder mi ? Detaylar bu yazıda..

Farklı Lastik Ebatları Muayeneden Geçer mi ? | 2021 |

Farklı Lastik Ebatları Muayeneden Geçer mi?


Araç için fabrika tarafından sunulan ebatlar harici kullanılan lastik ebatları muayenede geçememektedir. Fabrika tarafından opsiyon olarak kullanılan değerler de TÜVTÜRK tarafından izin verilen ebatlar dahilindedir Bu ebatlarla lastik izi, lastik çapı, yanak kalınlığı, yük ve hız endeksi değerlerinin tamamı dahildir. Aracınız için uygun lastik ölçülerine şoför kapısının arkasından veya araç kullanım kataloğundan ulaşabilirsiniz.

Lastik Bakımı Nasıl Yapılır ? Uzun Ömürlü Lastikler İçin Neler Yapılması Gerekir ? Okumak İçin Tıklayınız..


Araç için uygun olmayan değerlere sahip ölçüler muayene geçişine engel olmakla beraber sürüş güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Muayene istasyonunda ölçülerin yanı sıra lastik diş kalınlıkları da kontrol edilmektedir.

Otomobiller için belirlenen sınır 1.6 mm, motosikletler için belirlenin sınır ise 1 mm'dir. Bu sınırların altındaki diş kalınlıklarıyla muayeneden geçmek mümkün olmayacaktır. Lastik ebatlarının belirtilen standartlar dahilinde olması durumunda lastik markalarının farklı olması muayene geçişi için engel teşkil etmemektedir.

Ayrıca ölçüleri standartlar içerisinde olsa dahi farklı tekerlerde farklı ölçüde lastik kullanımının da sürüş güvenliğinin tehlikeye atılması sebebiyle muayene geçişi için engel teşkil ettiği unutulmamalıdır.


Lastik Ebatlarının Farklı Olmasının Cezası Var mı?


Araç için uygun olmayan ebattaki lastik ölçülerinin kullanımı trafik denetlemelerinde kanunen cezai işleme tabidir. Fakat incelenmesi zor bir bölüm olması sebebiyle denetlemelerde genelde kontrol edilmemektedir. Yine de TÜVTÜRK tarafından onaylanmayan araçların trafiğe çıkışının yasak olduğunu hatırlatmak isteriz.


Lastik Ebatları Nedir?


Otomobil ile arasındaki tek bağlantı noktası olan lastikler performans, tüketim, özellikle de güvenli sürüş için büyük öneme sahiptir. Aracın farklı ebatlardaki lastiklere sahip olması aracın dengesini bozacağı için yönlendirme kabiliyeti zorlaşacak, sürtünme değeri değişeceği için güvenli fren mesafesi kötü yönde etkilenecektir. Lastik kalite testlerinde aracın tüm lastiklerinin orantılı ebatta olduğu hesaba katılarak hesaplamaların yapıldığı unutulmamalıdır.

Bunun dışında araç için uygun ağırlık ve hız kat sayısına uygun lastik seçimi yapılmalıdır. Lastikler taşıyabilecekleri maksimum yük ve dayanabilecekleri maksimum hıza göre sınıflara ayrılmıştır. Bu sınıfları lastik yanağındaki harf ve sayılardan okuyabilirsiniz. Örneğin T90 ibaresi lastiğin 600 kilo ve 190 km/h hıza , V80 ibaresi lastiğin 450 kilo yük ve 240 km/h hıza dayanabileceğini ifade etmektedir.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2021, 09:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ümit kahrama
Ümit kahrama - 11 ay Önce

Merhabalar aracımın orjinal ebatları 195 55 16 ama üzerinde 205 55 16 var muayeneden geçermiş

mustafa kaya
mustafa kaya - 1 yıl Önce

s a hocam benim ön teker ler 195 65 15 ebatlarinda arka tekerler ise 185 65 15 vizeden gecermi

@arabainceleNET
@arabainceleNET @mustafa kaya - 1 yıl Önce

Aracınız hiçbir sorun olmadan muayeneden geçecektir Mustafa Bey. İyi günler dileriz.

U.K
U.K - 1 yıl Önce

215/50/17 orjinal ebatlı araca 225/45/17 taksam sıkıntı olurmu muayanede

Oguzcan Yılmaz
Oguzcan Yılmaz - 6 ay Önce

Aracımın lastikleri 215. 75 16 fakat aldığım lastik 225 65 16 muayeneden geçer mi

Yucel bulut
Yucel bulut - 3 hafta Önce

Önler 175/65/ 14 arka 185/65/14 lastiler muaneden gecermi

SIRADAKİ HABER