Kışın Yaz Lastiği Muayeneden Geçer mi ?

Kışın Yaz Lastiği Muayeneden Geçer mi ? Kışın Yaz Lastiği Kullanmanın Zararları Nelerdir ? Tüm Detaylar Bu Yazıda...

Kışın Yaz Lastiği Muayeneden Geçer mi ?

Kışın Yaz Lastiği Muayeneden Geçer mi ?

Araçlar için en önemli parçalardan biri olan lastikler, belli mevsim şartlarına göre uygunluk sunmak zorundadır. Yaz için yaz ya da dört mevsim lastiklerinin kullanılması gerekir. Kış için ise kış lastiği kullanmak gereklidir. Her ne kadar bazı bölgelere göre mevsim şartları nedeniyle durum değişiyor olsa da özellikle kışın kış lastiği zorunludur.

Bu durum muayene için de oldukça büyük önem arz ediyor. Sürücüler “Kışın Yaz Lastiği Muayeneden Geçer mi ?” sorusunu akıllara getiriyor. Hemen sorunun cevabını verelim. TÜVTÜRK tarafından yayınlanan listelerde lastikler ağır kusur nedeni olarak gösteriliyor.

Bu nedenle lastiklerin mutlaka mevsimlerine göre ayarlanması gerekiyor. Kışın yaz lastiğinin kullanımı, ağır kusur olarak kabul edilir ve araç muayeneden geçemez.

Kış Lastiği Muayeneden Geçer mi ?


Kışın Yaz Lastiği Kullanmanın Zararları Nelerdir ?

İşin bir de diğer boyutu var. Kışın yaz lastiği kullanmanın araçlar için de zarar var. En önemlisi kışın, özellikler buzlanma ve kar yağışının olduğu yerlerde araçların yol tutuşu düşecektir. Kış lastiğinin amacı da bu diş değişikliklerinin yapılarak aracın yol tutuşunu arttırmak olacaktır.

Yol tutuşunun artması için daha kalın dişlere sahip olan lastikler tercih edilir ve daha fazla yol tutuşu sağlanır.

Bu noktada kış lastiğinin kullanılmaması durumunda ise yol tutuşu düşecek ve aracın sürekli olarak kayması ya da savrulması sorunu ortaya çıkacaktır. Ayrıca patinaj ve saplanma gibi sorunların da yaşanabileceğini belirtelim.


Kışın Yaz Lastiği Kullanmak Yasak mı ?

Kışın kış lastiği kullanmak gerekir. Bu bir ihtiyaçtır ancak aynı zamanda zorunluluktur. Ülkemizde alınan kararlara göre kışın kış lastiği kullanmamanın cezaları vardır. Tabii ki burada biraz esnek bir durum söz konusu.

Eğer ısının 0 derece altına düşmediği bir bölgede yaşıyorsanız, kışın da kış lastiği kullanma zorunluluğundan çıkmış oluyorsunuz.

Özellikle kar yağışı almayan ve buzlanma gibi bir sorunu olmayan bölgeler için bu durum geçerli. “Kışın Yaz Lastiği Kullanmak Yasak mı ?” sorusuna gelecek olursak, bu kriterlere göre evet. Dediğimiz gibi bölgeye göre durum değişiklik gösterebilir.


Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2019, 19:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mert Bartu
Mert Bartu - 13 ay Önce

Evet aynı hatayı ben de yapmıştım geçirmediler. Maalesef geçilmiyor kusur yaşanıyor ben yandım siz yanmayın dikkatli olun.

Dursun
Dursun - 13 ay Önce

Yazı sayesinde muayenede sıkıntı yaşamadım. Teşekkürler bilgi için

Salih Can
Salih Can - 13 ay Önce

Bu konuda sorun yaşadıktan sonra yazınızı görmem kötü oldu aslına bakarsanız. Doğal olarak geçirmemeleri oldukça normal karşılanmalı. Ancak milletimizde bir zorlama hissiyatı var. "Ne olacak abi bu şekilde kullanabiliyorum geçirseler ne olacak" gibi cümleleri hem kendim kurdum hem kendi etrafımdan sık sık duydum :) Her ne kadar bazı durumlarda çok ince eleyip sık dokusalar da bütün bu bakımlar ve muayeneler insanlar için.

SIRADAKİ HABER