Logolu Araç Muayeneden Geçer mi ? | 2021 |

Logo Kaplamalı Araç Muayeneden Geçer mi ? Tüm Detaylar Bu Yazıda..

Logolu Araç Muayeneden Geçer mi ? | 2021 |

Logolu Araç Muayeneden Geçer mi ?

Logolama işlemi araç tescil belgesine işletilmek zorundadır. Bu işlem öncesinde ilgili araç TÜVTÜRK istasyonundan geçmeli ve araç üzerindeki logonun uygunluğu TÜVTÜRK tarafından belgelenmelidir.

İlgili belge ile trafik şubeden tescil belgesine işletme süreci gerçekleşebilmektedir. Uygulanan logonun TÜVTÜRK istasyonunda onaylanabilmesi için belirli kısıtlamalar bulunmaktadır.

Logolama işleminin onaylanabilmesi için logolanacak ticari ad ve unvanı ile işletmeci kuruluşun tanıtımına yönelik reklam mahiyetindeki yazı ve resimler aracın yan tarafında bulunmalıdır. Otobüs ve minibüslerde ise logolanacak ticari ad veya unvan aracın arka tarafına işlenmelidir.  

Şirket adına alınan araçlara yapılacak logolama işleminin tescil belgesine işlenebilmesi için ​ticaret sicil gazetesi, ilgili oda (sanayi, ticaret, esnaf ve sanatkarlar vb.) sicil kayıt sureti, imza sirküleri belgelerinin tümü talep edilmektedir.

Logolu Aracın Cezası Var mı ?


Logolu araçların yönetmeliğe uygun olarak işletilmiş olması rutin trafik kontrollerinde dikkat edilen unsurlardandır. İlgili mevzuata göre logolu araçların araç tescil belgesinde “logoludur” ibaresi bulunmak zorundadır. Satış işlemi sonrasında ilgili logonun sildirilmemesi veya tescil belgesinin yenilenmemesi durumunda araca cezai işlem uygulanmaktadır.

Bununla birlikte TÜVTÜRK gerekliliklerini taşımayan araçların tümünün de ( Binek araç ve kamyonetler için logolama işleminin araç yan taraflarına, otobüs ve minibüsler için logolama işleminin araç arka tarafında işlenmesi...) trafiğe çıkışı yasal değildir.


Logolu Araç Nedir ?

Logolu araç, aracın dış yüzeyi üzerine işlenen – yapıştırılan reklam veya marka ismidir. Logo işleminin yönetmeliğe uygun olarak işlenmesi gerekmektedir. Yapılan logolama işleminin uygunluğuna TÜVTÜRK istasyonlarında karar verilmektedir. İlgili konuyla ilgili yönetmelikte şu ibareler yer almaktadır.

“Araç işleticisinin ticari ad ve unvanı ile işletmeci kuruluşun tanıtımına yönelik reklam mahiyetindeki yazı ve resimleri aracın yan karoseri üzerinde bulunabilir. Otobüs ve minibüslerin arkalarına sadece işleticinin ticari ad ve unvanı yazılabilir.”  Logolu araçlar satış işleminde önce tamamen temizlenmeli, araç tescil belgesi üzerindeki “logoludur” ibaresi kaldırılmalıdır.

Kiralık araçlara uygulanan logolama işleminin trafik şubeye bildirilmesi sürecinde ilgili logonun sahibi olan firma yada kuruluşun kira veya anlaşma sözleşmesinin EGM’ ye bildirilmesi gerekmemektedir.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2021, 10:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ömer Faruk
Ömer Faruk - 13 ay Önce

Bizim arabaya geçen sene aog stickeri yapıştırmıştık sırf arka kısmına muayeneden geçmişti şimdi başka yerlere sticker yaptırcaktık bu makaleyi buldum araştırarak çok teşekkür ederim baya yararlı olmuş.

SIRADAKİ HABER