Plakasız Araç Muayeneden Geçer mi ? | 2021 |

Plakası Araç Muayeneden Geçer mi ? Plakasız Aracın Cezası Var mı ? Tüm Detaylar Bu Yazıda..

Plakasız Araç Muayeneden Geçer mi ? | 2021 |

Plakasız Araç Muayeneden Geçer mi ?

Araç üzerinde plaka bulunmaması, ön veya arka plakanın eksik olması başlı başına ağır kusur olarak nitelendirilmektedir. Aracın ön ve arka plakalarının bulunması ise plaka kontrolü için yeterli değildir. Bu durumda plakanın standart dışı olup olmadığı kontrol edilmektedir. Standart dışı özelliklerin her hangi birinin plakada bulunması durumunda araç ağır kusur belgesi alacak ve muayene geçişi iptal edilecektir.

Muayene geçişinin iptal edilmesine sebep olan plaka çeşitlerinin başında App plakalar yer almaktadır. App plaka kullanımı geçtiğimiz senelerde yasaklanmış olup TÜVTÜRK istasyonlarında da kabul görmemektedir. Bunun yanında plaka üzerinde çivi veya delik bulunması, plakanın standart boyuttan küçük veya büyük olması, harf ve rakamların yıpranmış olması da muayene geçişinin iptal edilmesine sebep olan durumlar arasında bulunmaktadır.

Henüz teslim alınan sıfır araçlara trafik denetlemelerinde gösterilen plakasız seyahat etme toleransı TÜVTÜRK istasyonlarında gösterilmemektedir.


Plakasız Aracın Cezası Var mı ?

Trafik denetlemelerinde kontrol edilen ilk unsur tahmin edileceği üzere plakalardır. Plaka denetlemesinde aranan özellikler TÜVTÜRK gereklilikleriyle tamamen aynıdır. TÜVTÜRK tarafından ağır kusur olarak nitelendirilen özelliklere sahip olan araçların trafik denetlemesinden geçebilmesi söz konusu değildir. Uygulanacak cezai işlemin yanında plakasız araçlar taşına propaganda, eylem riski nedeniyle ekstra incelemeye tabi tutulmaktadır.

Plakasız olarak trafikte bulunma konusunda yalnızca henüz teslim alınmış sıfır araçlara tolerans gösterilmektedir. Bunun dışında plakası olmayan, standart dışı plakaya sahip olan araçların trafik denetlemesinden geçebilmesi mümkün değildir.


Standart Dışı Plaka Nedir ?

Günümüzde şoförler odası onayı olmadan veya ilgili kuruluş izni alınmadan plaka basımı, basım sebebi yenileme olsa dahi yasaklanmıştır. Yetkili kurum tarafından basılan standart plakalarda bir takım ayrıntılar bulunmaktadır. Bu ayrıntıları taşımayan, ilgili ayrıntıları deforme olan plakaların tümü standart dışı plaka olarak nitelendirilmektedir. Plakaların standart olarak kabul edilebilmesi için sahip olası gereken yükümlülükleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Plaka çerçevesi boyutu
  2. Plaka çerçevesi dışındaki siyah şerit
  3. Harf ve sembollerin yazım puntosu
  4. TR hologramı altındaki platformun mavi olması
  5. Plaka üzerinde delik, çivi, vida bulunmaması
  6. Beyaz platform üzerinde mühür bulunması
  7. Çerçevenin alt kısmında dalga hologramı bulunması
  8. Beyaz platform üzerinde TC hologramı bulunması
Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2021, 10:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Feyzullah yuksel
Feyzullah yuksel - 2 hafta Önce

Aracının plakalarını çaldılar karakola gidip tutanak tutturduk yeni plaka vereceklermiş notere gidip yeni ruhsaymt çıkartmam lazımmış an aracının muayenesi olmadığı için noter ruhsat çıkartmadı önce muayene yaptırmak lazım dedi aracımin plakası yok nasıl muayene ettirebilirim yardımcı olurmusunuz

SIRADAKİ HABER