Rengi Değiştirilmiş Araç Muayeneden Geçer mi ? | 2021 |

Rengi Değiştirilmiş Araç Muayeneden Geçer mi ? Rengi Sonradan Değiştirilmiş Araçlar Muayeneden Kalır mı ?

Rengi Değiştirilmiş Araç Muayeneden Geçer mi ? | 2021 |

Rengi Değiştirilmiş Araç Muayeneden Geçer mi ?


Araç renginin ruhsatta yazana uygun olmayarak değiştirilmesi TÜVTÜRK tarafından izin verilmeyen tadilatlar arasındadır. Değiştirilmek istenen araç rengi, ruhsata işletilmelidir. İşlem gerçekleştirildikten sonra renk değişimi yasal olarak problem teşkil etmemekte, muayeneden geçişe engel olmamaktadır.

Araç renginin dış etkenlere bağlı olarak deforme olması, renk üzerinde soyulmalar, kabarmalar, pas, çizik oluşması  gibi rengi değiştirmeye yönelik olmayan deformasyonlar muayene geçişi için engel değildir. Bununla beraber boyanın deforme olmasını engellemek amacıyla yapılan seramik kaplama, folyo kaplama gibi koruma işlemleri de aracın rengini değiştirmediği sürece yasal olarak problem teşkil etmemektedir.

Aracın tamamını kapsayan boya kaplama işlemleri, aracın orijinal rengi ile aynı olduğu sürece sorun teşkil etmemektedir.  Farklı renkte kaplama işlemi için yazının başında ifade ettiğimiz ruhsata işleme prosedürü gerekmektedir. Renk değişikliğini ruhsata işletmek, diğer tadilatlara göre daha zahmetsiz ve maliyetsizdir.


Renk Değiştirmenin Cezası Var mı ?


Aracın ruhsat bilgileri dışında özellikler taşıması cezai işleme tabidir. Yasal olarak yapılan teknik değişikliklerin 30 gün içerisinde emniyete bildirilmesi gerekmektedir. Araç renginin yada belirli bölgelerinin (Tavan, kaput, tampon) renginin değiştirilmesi trafik kontrolünde cezai işleme ve  aracın bağlanmasına sebep olmaktadır. Araç rengi ile aynı renkte olan kaplamalar sorun teşkil etmemektedir.


Renk Değiştirme Nedir ?


Araç üzerinde yapılan renk değişikliklerinin bir çok yolu bulunmaktadır. Orijinal renge zarar vermemek adına kaplama yapmak, fırın boya işlemi, sprey işlemi bunlardan bir kaçıdır. Araç rengi keyfi olarak  metalik, mat gibi parlaklık çeşitlerine büründürülebilmektedir.

Kaplama işlemi ruhsata işletme zorunluluğu bulunmaması ve aracın orijinal rengini güneş, korozyon, çizik gibi dış etkenlerden koruması sebebiyle en çok tercih edilen yöntemdir. Bununla beraber orijinal boyayı korumak için kaplama dışında işlemlerde bulunmaktadır. Seramik koruma işlemi aracın rengini değiştirmeden dış yüzeyine şeffaf bir katman eklenmesi işlemidir.

Orijinal boyayı ve kaportayı dış etkenlerden korumaktadır. Şeffaf koruma işlemlerinin de herhangi bir işletme gerekliliği bulunmamaktadır. Orijinal boyanın deforme olması sebebiyle yeniden aynı renkte boya yapılması da herhangi bir işleme şartı gerektirmemektedir.


 

Hangi durumlarda muayeneden kalırsınız, hangi durumlarda muayeneden geçersiniz, öğrenmek için MUAYENE kategorisine göz atabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2021, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER