23.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaOtomobil HaberleriNissan Ariya Ön İnceleme: Ezber Bozan E-SUV!

Nissan Ariya Ön İnceleme: Ezber Bozan E-SUV!

Nissan Ariya inceleme yazımıza geçmeden önce sektörden çok kısa bahsedelim. Nissan Leaf modeli ile halihazırda elektrikli araba sektöründe olan Nissan, hatchback kasa olan bu modelden sonra SUV elektrikli araç sınıfına da girmeye hazırlanmakta. 2022 senesinde piyasaya süreceği Nissan Ariya ile; SUV ve aynı zamanda elektrikli araba meraklılarını oldukça cezbedecek gibi görünüyor. Nissan Ariya modeli kompakt bir tasarıma sahip olmasına rağmen işlevsellik olarak oldukça dolu görünmekte. Nissan, aracın geçtiğimiz yaz yapılan lansmanından bu yana pek bir açıklama yapmamış olsa da birkaç ay içinde Ariya aramızda olacak.

O halde gelin birlikte Nissan Ariya modelini biraz daha yakından inceleyelim. Ek olarak Ford Mustang Mach-E ve Tesla Model Y gibi diğer SUV elektrikli arabalarla boy ölçüşebilecek mi birlikte karar verelim.

Nissan Ariya önden görünümü

Kaçınılmaz Olanın Gelişi

Nissan Rogue modelinin 2021 senesinde yaşadığı mükemmel değişiminin bizlere gösterdiği üzere; Nissan firması son yıllarda iç tasarım ve malzeme kalitesini çok üst seviyelere çıkarmış durumda. Geriye kalan tek zayıf nokta; birkaç modelde, bilhassa dört silindirli motorla beraber gelen CVT şanzıman konfigürasyonlarında gibi görünmekte.

Nissan Ariya kahverengi model

Tamamen elektrikli bir model olan Nissan Ariya’nın bu akranlarından büyük bir üstünlüğü var. Çünkü tahmin edebileceğiniz üzere ne CVT şanzımana, ne dört silindirli bir motora sahip. Tüm bu yük ve zayıf noktalardan kurtulan Ariya, oldukça güçlü bir elektrikli araç olmak için piyasaya çıkmakta. Temel modeli batarya paketine bağlı olarak 215-239 beygir gücü ve yaklaşık 300 Nm tork üretmekte. İlk etapta çok etkileyici gibi görünmese de elektrik motorunun kuvvet momentini anında tekerleklere iletme özelliği sayesinde birçok Nissan modelinden, özellikle de kalkışlarda çok daha hızlı bir araç olacağını söyleyebiliriz. Nissan, kendi açıkladığı üzere tek motorlu Ariya modelinin 0-100 km/s hızlanmasının 7.5 saniye olduğunu söylemekte. Bu da Rogue modelinden 2 saniye daha hızlı demektir ki tek elektrik motorlu temel pakete göre hiç de fena olmadığını söyleyebiliriz.

Nissan Ariya jantları

Fakat Ariya’nın bir versiyonu daha var ki biz anlatırken heyecanlandık diyebiliriz. Her aksta bir tane elektrik motoru olan bu 4×4 model kelimenin tam anlamıyla bir canavar!

Uzun menzil pil paketiyle beraber 389 beygir gücü ve 600 Nm tork üreten bu aracı yerinde tutabilmek oldukça zor gibi görünüyor. Nissan’ın açıkladığı üzere 0-100 km/s arası hızlanması 5.1 saniye olan bu araç, sunulan teorik verilere göre Mustang Mach-E’nin çoğu modelinden hızlı olacak gibi görünmekte. Fakat Tesla Model Y ile karşılaştırıldığında tork ve beygir gücü farkına rağmen 0-100 km/s hızlanmasının neredeyse kafa kafaya olduğunu söyleyebiliriz.

Şahane İç Tasarım Demiş miydik?

2021 Rogue ve tasarımı revize edilen 2022 Pathfinder modeli bizlere göstermekte ki; Nissan iç tasarım ve iç tasarımda kullanılan malzeme kalitesini oldukça ciddiye alıyor. Ancak birçok otomobil üreticisi gibi Nissan da elektrikli araçlarını diğer modellerinden ayırmak için farklı bir tasarım anlayışını benimsemekte. Bunu da alışılmış Nissan modellerinden çok farklı bir kabin tasarımı kullanarak yapıyor diyebiliriz.

Nissan Ariya iç tasarım

İçeri baktığımızda ilk gözümüze çarpan şey iki adet 12.3 inç dijital panel olmakta. Orta konsol ise daha geniş ve ferah bir görüntü vermek için ön panelden ayrılmış durumda. Bilgisayar faresini andıran vitesimiz de orta konsolda, kolçak kısmının hemen önünde konumlanmaktadır. Ayrıca vitesin yanında bulunan dijital sürüş modu ve kontrol butonları da dikkatlerden kaçmamakta.

Nissan Ariya orta konsol ve vites

Dijital klima kontrolcüsünün de yanında bulunan bu ahşap kaplama üzerindeki dijital kontrolcüler, oldukça şık bir görünüm sunmaktadır. Nissan’ın söylediği üzere gerçekçi bir hissiyat vermesi için titreşimli bir geri bildirim sistemi de bu dijital butonlara eklenmiştir. Çok emin olamasak da ”neredeyse” mekanik bir tuşa basıyor hissiyatı verdiği de Nissan tarafından iddia edilmekte. Araç piyasaya çıkmadan peşin yargıda bulunmak yanlış fakat diğer araçlardaki dijital butonlardan şikayetçi insan sayısına bakılırsa ”keşke mekanik buton olsaymış” demeden de edemiyoruz. Zira biz de dijital butonları sevdiğimizi pek söyleyemeyiz. Çünkü dokunmatik geri bildirim hissi ne kadar iyi olursa olsun, sürücünün seyir halinde konsola bakmadan bunları kullanması ve ayırt etmesi neredeyse imkansız. Umuyoruz ki aracın ses tanıma sistemi yeterince gelişmiş olur ve sürücüler de gözlerini yoldan ayırmadan gerekli ayarlamaları yapabilirler.

Aracın boyutu için konuşursak da kabaca Nissan Rogue ile aynı boyutlarda olduğunu söyleyebiliriz fakat Ariya’nın dingil mesafesi 3 inç daha uzundur. Bu da araç tamamen düz zemin olduğundan mütevellit, arka koltukta seyahat edenler için geniş bir oturma alanı olacağı anlamına geliyor diyebiliriz.

Menzil Konusunda Tesla’dan İyi mi?

Bu konu tam olarak açıklığa kavuştu diyemeyiz. EPA (Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı) henüz bir derecelendirme yapmadı fakat Nissan yaklaşık 300 mil (482km) menzili olacağını söylemekte. Ancak, araç piyasaya çıktığı zaman tam olarak doğru verilere ulaşabileceğiz diyebiliriz.

Sonuç

2022 senesinde çıkacak olan Nissan Ariya’nın etkileyici iç tasarımı, füturistik kompakt görünümü, hızlı ivmelenmesi ve açıklanan menzilini düşünürsek oldukça etkilendiğimizi söyleyebiliriz. Piyasadaki diğer SUV elektrikli araç modelleriyle kıyasıya rekabet edeceğini söylemememize gerek bile yok zira özellikle 4×4 modeli oldukça dişli bir rakip. İlerleyen dönemlerde araç piyasaya çıktığında testlerimizi ve görüşlerimizi sizlerle tekrar paylaşacağız. Takipte kalmayı unutmayın!

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -