29.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaNissanNissan Micra En Detaylı İncelemesi!

Nissan Micra En Detaylı İncelemesi!

Nissan Micra’nın İç ve Dış Görünümü Nasıl?

Günümüzde özellikle kadınların fazlaca kullandığı araçların başlarında yer alan Nissan Micra tam bir şehir içi aracı diyebiliriz. Hem otomatik vites olması, hem boyutlarının küçük olması hemde aracın dış görüntüsü Nissan Micra’yı kadınlar tarafından tercih sebebi yapıyor. Dar sokaklardan geçerken ve küçük park yerlerine park ederken avantajını sonuna kadar yaşayacağınız bir araç Nissan Micra.

Aracın dış görünümüne baktığımızda Krom çerçeveli ön ızgara direk göze çarpıyor ve gayet hoş görünüyor. Micra’nın özellikle yeni kasalarında gövde rengi yan aynalar ve gövde rengi kapı kolları araca güzel bir görünüm kazandırmış. Ledli stop lambaları ve minik bagaj kapağı ile araç arkadan da oldukça güzel gözüküyor.

Micra’nın içine baktığımızda ise yine klasik Micra ön konsolu göze çarpıyor. Klasikleşmiş oldukça sempatik gözüken bu ön konsol gerçekten ilgi çekici görünüyor. Krom kapı kollarının yanında birkaç adet içecek gözü de aracın faydalı yanlarından. Arka diz mesafesi çok fazla değil.  Micra’nın tavan yüksekliği gayet yüksek olmasının yanı sıra araçta 14 inç çelik jantta standart olarak sunuluyor.


Nissan Micra’nın Motor Seçenekleri ve Performansı Nasıl?

Aracın ülkemizde 5 farklı motor seçeneği bulunuyorken bunlardan en çok tutulanı 1.2 benzinli modeli olmuş. Şuanda Nissan Micra’nın sıfır kilometre olarak satılan araçları ise şunlardır;

 +  Micra Street 1.2 80 HP CVT Otomatik Vites 

 +  Micra Match 1.2 80 HP MT  Manuel Vites

 +  Micra Match 1.2 80 HP CVT  Otomatik Vites

Euro6 ve 3 silindir 12 valf benzinli motora sahip bu araç 80 beygir güce ve 110 NM torka sahip. Bunun haricinde Nissan Micra’nın maksimum çıkabileceği hız 170 km/h olarak belirtilmiş. 0 – 100 km hızlanmasını da 13.7 saniyede tamamlamış.

Değerlerden de anlayacağınız gibi Nissan Micra’dan performans olarak çok şey beklemeyin. Aracın manuel vitesli modellerinde dik yokuşlarda sorun yaşayabilirsiniz. Fakat otomatik vitesli modellerinde şehir içlerinde bu performans hiçbir sorun yaratmayacaktır.


Nissan Micra Ne Kadar Yakıyor?

Aracın birkaç motor seçeneği bulunurken biz en çok tutulan motoru 1.2 üzerinden gideceğiz. Nissan Micra fabrika değerlerine göre şehir içinde 6.1 litre, şehirler arası uzun yollarda 4.3 litre ve ortalama olarakta 5.0 litre yakıt tüketiyor. Bu da ortalama olarak kilometrede 29 kuruş yakıt tüketiyor demek. Tabi bunları başta da belirttiğimiz gibi fabrika değerleri.

Şehir içindeki dur kalkları, hız değişimlerini ve birçok kriteri daha hesaba katarsak Nissan Micra’nın gerçek yakıt tüketim değeri ortalama olarak 8 litre yani kilometrede 47 kuruş yakıt tüketiyor.


Nissan Micra’nın İç ve Dış Donanımları Neler?

Street ve Match olmak üzere iki donanım paketi bulunan Nissan Micra’nın dış donanımlarına bakacak olursak araçta Tavan spoyleri, Elektrik kumandalı yan aynalar ve Krom çerçeveli sis farları göze çarpıyor. İç donanımına baktığımızda ise bir hayli küçük ama faydalı donanım sizi bekliyor. Aracın içinde arkada 1 adet önde 2 adet ve tüm kapılarda da bulunan İçecek gözleri, Çift bölmeli kullanışlı torpido gözü, Bagaj aydınlatması, Makyaj aynası ve olmazsa olmazlardan Yol bilgisayarı bulunuyor.

Araçta bulunan Aux ve Usb girişleri sürücü ve yolcular için önemli özelliklerden. Özellikle şehir içlerinde. Ve tabiki Bluetooth. Gecikmeli sönen ön far aydınlatma sistemi ise aracın teknolojik özelliklerinden sayılabilir. Yani öyle aşırı bir donanıma sahip değil Nissan Micra evet ama şehir içi temel ihtiyaçları görecek seviyede olduğunu içtenlikle söyleyebiliriz.

Ayrıca şunu belirtelim, Otomatik yanan farlar, Yağmur sensörlü ön silecekler ve Parlak siyah ön konsol olmak üzere bu üç özellikl aracın Match donanım paketinde ekstra olarak bulunuyor.


Nissan Micra’nın Yol Tutuşu, Konfor, Süspansiyonu ve Ses Yalıtımı Nasıl?

Şehir içindeki yol tutuşu hiçte fena sayılmayan Nissan Micra yüksek hızlarda girdiğiniz virajlarda sizi savurabilir. Bunun nedenlerinden biri de aracın hafif olması sayılabilir. Test sürüşlerimizde çokta yüksek hızlarla girmediğimiz keskin virajlarda bile kendimizi pekte rahat hissedemedik.

Konfor konusunda aracın standart donanımlarında manuel klima bulunuyor. Dolu paketlerinde ise bu otomatik klimaya dönüyor. Bunun haricinde konfor olarak araçta Yükseklik ayarlı direksiyon, Direksiyondan kumanda ünitesi, Kadınların çokça kullanacağı makyaj aynası, Yükseklik ayarlı koltuk ve Sürücü kol desteği konfor açısından sürücü ve yolcuların işini kolaylaştıran özelliklerden sayılabilir.

Nissan Micra ile sokak aralarında geçtiğiniz kasislerde veya engebeli yollarda ise kasisi aracın içinde biraz hissedebilirsiniz. Çokta yumuşak olmayan süspansiyonlar yine de aşırı bir rahatsızlık vermiyor.  Ses yalıtımı ise segmentinde ki diğer araçlar gibi ortalama seviyede diyebiliriz. Yani dışarıdaki yol ve lastik sesini içeriye ne az alıyor ne de çok alıyor.


Nissan Micra Güvenli mi ?

Nissan güvenlik konusunda Micra’ya birçok önlem almış gibi gözüküyor. Özellikle şehir içi için gayet kullanışlı ve yararlı önlemler bunlar. Bunlardan en önemlisi frene bastığınız an devreye girip tekerleklerin kilitlenmesini sağlayan ABS sistemi. Aracın yön dengesinin sağlandığı ESP ve buna ek olarak EBD‘de bu güvenlik önlemlerinin en önemli maddelerinden.

Ön, yan ve perde alanlarına olmak üzere toplamda 6 adet hava yastığı bulunan Nissan Micra Hız sabitleyici ve Hız snırlayıcı gibi gayet yararlı özelliklere de sahip. Bunların yanında ise Lastik basınç uyarı sistemi, Hıza duyarlı hidrolik direksiyon, immobilizer ve ISOFİX çocuk koltuğu sabitleme mekanizması da Micra’nın oldukça faydalı önlemlerinden birkaçı.

Kısacası Micra, şehir içinde almanız gereken tüm güvenlik önlemlerini sizin yerinize hallediyor.


Nissan Micra’nın Bagaj Hacmi, Yakıt Deposu, Araç Ağırlığı ve Boyutları Ne Kadar?

Bayanların çoklukla kullandığı Nissan Micra’nın tam bir şehir içi aracı olduğunu belirtmiştik. Bunu belirtmemizin nedeni biraz da aracın boyutlarından kaynaklanıyor. Öyle ki Nissan Micra’nın uzunluğu 3.8 metre iken genişliği 1.6 metre ve yüksekliği 1.5 metre olarak tasarlanmış. Şehir içinde ki dar yerler sizin için sorun olmaktan çıkacak.

Aracın ağırlığına baktığımızda ise Nissan Micra’nın boş ağırlığı sadece 945 kilogram. Aracın tamamı dolu olduğunda ise 1 buçuk tona yaklaşan bir ağırlığa sahip oluyor. Hatchback segmentinde yer alan Micra’nın yakıt deposu tam olarak 41 litre. Şuan ki benzin fiyatları ile Micra’nın deposu 240 TL civarı bir fiyata doluyor.

En çok merak edilen konuların başında gelen Nissan Micra’nın bagaj hacmi ise 265 litre. Arka koltuklar yatırıldığında ise 1130 litrelik bir bagaj alanına ulaşıyorsunuz. Aşırı küçük olmayan bagaj alanı tek kişi için gayet yeterli iken 2-3 kişilik kullanımlarda da ihtiyaç görecek düzeyde yeterli olabiliyor. Boyutlarının küçük olmasının avantajları olduğu gibi dezavantajları da var tabi bagaj hacmi gibi.


Nissan Micra’nın Kronik Sorunları Nelerdir?

Çoğu araçta olduğu gibi Nissan Micra’da da bazı kronik sorunlar mevcuttur. Nissan Micra’nın 2012 modellerinde görülen marş sorunu ve elektrikli direksiyon kilidi sorunu buna örnektir. Ayrıca 2003 model Micra’lar da yaşanan kontak anahtarı sorunu ve zamanlama zinciri başarısızlığı da bunlardan biridir.


Nissan Micra Hakkındaki Şikayetler Nelerdir?

Nissan Micra kullanıcıları tarafından araçları hakkında yapılan bazı şikayetler mevcut. Çoğunlukla yapılan şikayetlere baktığımızda Nissan Micra’nın Soyulan direksiyonu ve Sık yaşanan şanzıman arızaları en çok şikayet edilen konuların başında geliyor. Bunun dışında aracın boya atması da bir başka şikayet konusu olarak gözüküyor.


Nissan Micra’nın Yedek Parçası Pahalı mı?

Bir araç aldıktan sonra sizin için en fazla önem taşıyacak konuların başında o aracın yedek parça fiyatları gelir. Öyle ki çok avantajlı fiyata bir araba aldıktan sonra sık sık parça değiştirme ihtiyacı duyduğunuzda o aracın avantajlı olduğunu işte o zaman anlarsınız. Neyse biz geçelim Nissan Micra’nın yedek parça fiyatlarına.

Aracın yedek parçalarını Nissan yetkili servislerinde kolaylıkla bulabileceğiniz gibi yan sanayi ve çıkma parçalarda alabilirsiniz. Nissan Micra’nın çıkma far fiyatları 450 TL civarında, çıkma ön tampon fiyatları 300 TL civarlarında, çıkma torpido fiyatları ise 1500 TL civarlarında satılmaktadır.,

Yedek parça konusunda oldukça avantajlı olacağınız bir model Nissan Micra. Piyasada bolca bulunan Micra’nın tüm parçalarını kolaylıkla bulabilirsiniz.


Nissan Micra’nın Fiyatı Ne Kadar?

Nissan Micra’nın sıfır kilometre fiyatlarına baktığımızda fiyatların 85.000 TL civarlarında olduğunu görüyoruz. İkinci el fiyatlarına baktığımızda ise Nissan Micra’nın ikinci el fiyatları 14.000 TL ile 80.000 TL arasında değişik fiyatlar ile satılıyor. Temiz bir Nissan Micra almak istiyorsanız 50.000 TL civarlarına bulmanız mümkün olabilir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -