23.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ağustos 1, 2022
Ana SayfaOtomobil RehberiOff-Road Araçların Özellikleri

Off-Road Araçların Özellikleri

Off-Road Araçların Özellikleri

Off-Road tutkunlarının her geçen gün artması beraberinde off-road araçlarına olan ilginin de artmasına neden oldu. Bu yüzden de off-road araçları hakkında merak ettiğiniz tüm teknik özellikleri siz değerli okurlarımıza buradan açıklamak istiyoruz.

Günümüzde üretimi yapılan 4×4 arazi araçları yani off-road araçlarının diğer araçlardan ayrılan belli başlı özelliklerinin bulunduğunu biliyoruz. Ancak hangi konularda farklılıklar bulunmaktadır, ”off-road araçlarının 4×2 araçlardan ne gibi farklılıkları bulunmaktadır?” ve buna benzer soruların cevaplarını bu makalemizde detaylı bir şekilde ele almak istiyoruz.

Dört Çeker Araçların Avantajları ve Dezavantajları


Off-Road Aracın Farklılıkları

Off-Road araçlarının en temel farkının arazi şartlarına uygun bir şekilde tasarlanmış araç olmasıdır. Yani arazi yapısına uygun olarak tasarlanan bu araçların binek araçlardan ve diğer araçlardan en temel farkının ilave bir arazi şanzımanına sahip olmasıdır. Off-Road araçlarında bulunan çift diferansiyel sistemi bu aracın en temel özellikleri arasında yer almaktadır.

İkinci olarak diğer araçlardan farklılığının ise bu araçlarda alt yüksekliğin diğer araçlardan çok fazla olmasıdır. Tamamen arazi koşulları göz önüne alınarak tasarlanan bu aracın tekerlerinin yerleştirilme şeklinin de geometrik olarak diğer araçlardan farklı olduğunu belirtelim.

Özelikle bir de Off-Road araçlarında yer alan süspansiyon sisteminin farklı olduğunu belirtmek istiyoruz. Aynı zamanda off-road araçlarının performans olarak da çok ciddi bir yanı bulunmaktadır.


Off-Road Araçlarında Bulunan Özellikler

Diferansiyel Kilidi

Off-Road araçlarını diğer araçlardan ayıran en önemli temel farkın bu kilit olduğunu belirtebiliriz. Özellikle arazi şartlarına uygun olarak üretimi yapılan bu araçların zorlu arazi şartlarında daha kolay bir şekilde hareket etmesini sağlamak için ön ve arka tekerler üzerinde yer alan diferansiyel kilidi Off-Road araçlarında bulunan özelliklerin başında gelmektedir.


Zemin Kısmından Yüksekliği

Off-Road araçlarının en temel farkları arasında altının zeminden oldukça yüksek olması da gelmektedir. Zaten off-road yarışlarını izlediğiniz zaman arazi şartlarının son derece zor olması bu durumun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Yani engebeli arazilerde araçların altının yere yakın olması bu araçların ciddi bir şekilde zarar görmesine neden olabilir.


Yaklaşma Açısı

Aracın ön teker düzeneğinin yere basmış olduğu bölüm ile en ön bölümünün yere olan açısının olduğu bölümdür.


Uzaklaşma Açısı

Bu bölümde aracın arka tekerlerinin bulunduğu bölümün aracın en arka kısmına olan açısıdır.


Karın Açısı

Araç için son derece önemli olan açıların başında gelmektedir. Ön tekerler ile arka tekerlerin yere temas etme açılarının oluşturduğu noktaya nedir. Bu iki teker arasında yer alan ve aracın ortasından geçen yerde karın açısı olarak adlandırılmaktadır.


İki Dingil Açıklığı

Off-Road araçlarında yer alan ön ve arka tekerler arasında yer alan diferansiyel sisteminin birbirine olan uzaklığı olarak adlandırılabilir.


Tırmanma Açısı

Bu açının ölçülmesinin oldukça zor olduğunu sizlere belirtmek istiyoruz. Özellikle aracın en zor şartlarda çıkabilmesi mümkün olarak hesaplanan eğimin adı olarak geçmektedir. Ancak bunun için net bir açı belirtmenin mümkün olmadığını açıklamak istiyoruz. Off-Road aracının en yüksek seviyeye çıkma durumuna tırmanma açısı denmektedir.


Süspansiyon Mesafesi

Off-Road araçlarının birbirinden ayrılmasını sağlayan en önemli özelliklerin başında gelmektedir. Off-Road araçlarında farklılık gösteren bu sistem her Off-Road aracında farklı olarak karşımıza çıkabilir. Bu mesafenin tanımını yapacak olduğumuz zaman ise aracın tekerleğinin en fazla sarktığı nokta ile kapandığı nokta olarak tanımlamak en doğru tanım olacaktır.


Motor Freni

Off-Road araçları için son derece önemli olan motor freninin özelikle aracın kontrolden çıkmaması için önemli olduğunu belirtelim. Arazi şartlarında yarışan Off-Road araçlarının özellikle de dik ve kaygan zeminlerde blokeli olarak kontrol edilebilmesini sağlayan bu motor freni Off-Road araçlarının özelikleri arasında yer almaktadır.


Traksiyon

Off-Road aracının bir diğer özellikleri arasında da traksiyon gelmektedir. Aracın lastiklerinin zemine daha sağlam bir şekilde tutunmasını sağlayan bir sistemdir. Motor gücü bu sistem sayesinde tamamen yere iletilmektedir.


Arazi Şanzımanı

Off-Road araçlarının diğer araçlardan ayrılmasına yarayan en önemli sistemin arazi şanzımanı olduğunu belirtelim. Özelikle de transfer kutusu olarak geçen bu sistem aracın vites kutusunun hemen yanında yer almaktadır. Arazi şartlarında aracınızın daha rahat bir şekilde hareket etmesini sağlamak için bu şanzıman sistemini devreye sokarak sizlerde off-road keyfini doyasıya yaşama şansını bulmuş olursunuz.

Arazi şanzımanı olarak geçen bu sistemin her off-road aracında farklı özelliklere sahip olduğunu da belirtmek istiyoruz. Bazı off-road araçlarında bu şanzıman 2 çekere bazılarında ise 4 çekere olarak bulunmaktadır.

B Sınıfı SUV Araçlar


Orta Diferansiyel Kilidi

Off-Road araçlarında yer alan yani 4 çeker araçlarda yer alan bu sistem 3. diferansiyel sistemi olarak da geçmektedir. Arazi şartlarında kilit sisteminin eşit olarak dağıtılmasına yarayacak olan bu sistem Off-Road araçlarının en temel özelliklerinden bir tanesi olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz 12 adet özelliğin Off-Road araçlarının özelliklerinden olduğunu ve diğer araçlarda bulunmadığını belirtmek istiyoruz.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -