19.3 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaAraba ArızalarıOksijen Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Oksijen Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Yakıt dengesi mevcut duruma göre sürekli düzenlenen günümüz araçlarında hayati öneme sahip oksijen sensörü arızalanması durumunda motorun çalışma dinamiklerini baştan sona etkileyecektir. Oksijen sensörü arızası nasıl anlaşılır sorusunun cevabı olarak şunları verebiliriz :

Yakıt Tüketimi : Oksijen sensörünün en çok karşılaşılan arıza belirtisidir. Sensörün arızalanmasıyla yanma verimi kontrol edilemeyeceği için gerekmeyen durumlarda enjektörün fazla yakıt göndermesi yakıt tüketiminde bariz artışa sebep olacaktır.

Çekişte Düşüş : Motorun yük altında çalıştığı durumlarda egzoz manifoldundan çıkan aşırı yüksek oksijen seviyesi tespit edilemeyecek, yakıtın yetersiz gönderildiği saptanamayacağı için yeterli güç üretilemeyecektir. Bununla birlikte enjektörlerin aşırı yakıt göndermesiyle hava yakıt karışımının aşırı zengin olması da yetersiz oksijen sebebiyle verimli yanma oluşamamasına dayısıyla çekişin düşmesine sebep olmaktadır.

Egzozdan Çıkan Siyah Duman : Yanma odasına olması gerekenden fazla oksijen gönderilmesi yakıtın tamamının yakılamamasına ve aşırı zengin karışımın egzozdan siyah duman olarak atılmasına sebep olmaktadır. Bu durum yakıt tüketimini arttırmakla beraber katalizör sistemine de zarar vermektedir.

Rölanti Dalgalanması : Oksijen sensörü verilerinin hatalı ve değişken olması ECU nun sürekli yeni denge oluşturmasına ve rölanti devrinin sürekli değişmesine sebep olmaktadır.


Oksijen Sensörü Nedir, Ne İşe Yarar ?

Oksijen sensörü aracın hava yakıt karışım oranını kontrol etmekle görevli ekipmandır. Günümüz araçlarında biri egzoz manifolduyla katalizör arasında, diğeri katalizör çıkışında olmak üzere iki adet oksijen sensörü bulunur.

Yanma işleminin verimini kontrol etmesi ve otomatik olarak müdahale yapılmasını sağlaması sebebiyle oldukça önemli bir sensördür. Arızalanması durumunda yanma dengesi tamamen değişecek ve verim düşecektir.


Oksijen Sensörü Nasıl Çalışır ?

Aracın hava yakıt oranını kontrol eden sensör egzoz manifoldunun çıkışında bulunan birinci sensördür. Tahliye edilen egzoz gazının içerisindeki oksijen miktarını elektrik yükleriyle ölçerek ECU ya bildirir. Egzoz gazında yüksek miktarda oksijen olması yakıtın yetersiz püskürtüldüğü ve yanmanın eksik olduğunu, çok az miktarda oksijen olması yakıtın fazla enjekte edildiğini göstermektedir.

ECU ya gönderilen oksijen miktarı ölçülür ve optimum karışım oranını yakalamak için enjektörden püskürtülecek yakıt, alınan verilere göre düzenlenir. Bahsi geçen veri, kontrol ve düzenleme işlemi saniyede beş kere tekrarlanarak  yanma odasına alınan yakıtın maksimum verimde yanması sağlanır.

Katalizör çıkışında bulunan ikinci oksijen sensörünün yanma dengesi ve verimle ilgisi bulunmamaktadır. Alınan veriler katalizörden önce konumlanan birinci sensörle kıyaslanır ve katalizörün çalışma doğruluğu kontrol edilir. İkinci sensördeki verilerin normal dışı olması durumunda herhangi bir düzenleme yapılmayıp yalnızca arıza kaydı alınarak gösterge paneline iletilir.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -