12.6 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaPratik BilgilerOtomatik Vites Arabaların Avantajları ve Dezavantajları

Otomatik Vites Arabaların Avantajları ve Dezavantajları

Otomatik Vites Arabaların Avantajları ve Dezavantajları – Detaylı Karşılaştırma – Tüm Detaylar Bu Yazıda!

 

Otomatik Vites Arabaların Avantajları ve Dezavantajları

Otomatik vites araçlar kimine göre çok avantajlı kimine göre çok gereksiz olarak nitelendiriliyor. Bazı insanlar otomatik vites haricinde araba kullanamazken bazı insanlar da manuel vitesten vazgeçemiyor. Bu yazıda otomatik vites arabaların avantajları ve dezavantajlarını detaylı olarak ele aldık.

Otomatik vites ülkemizde özellikle büyük şehirlerde çok fazla kullanılıyor. Bunun nedeni büyük şehirlerde oluşan fazla trafikte insanların daha rahat yolculuk etmek istemesidir. Zaten bu nedenle otomatik vites araçların çoğu İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi şehirlerde bulunuyor. Otomatik vites araçların bazı avantajları ve dezavantajları var. Fakat bunlar herkese göre değişebilir. Herkes kendi açısından değerlendirerek kararını verebilir.

Otomatik Vites Arabaların Avantajları 

Otomatik vites arabaların avantajları özellikle konfor üzerine kuruludur. Şehir içinde yaşayanlar için oldukça ideal olan otomatik vites arabalar özellikle trafik zamanlarında sürücüye çok kolaylık sağlar. Otomatik vites araçlar genellikle araba sürmeyi yeni öğrenen veya şehir içinde trafikte veya sokaklarda sıkıntı yaşamamak isteyenlerin tercihi olmuştur. İşte otomatik vites arabaların avantajları ;


 +  Otomatik vitesli arabaların kullanımı gerçekten rahattır. Özellikle kalabalık şehirlerde yaşayan kişiler için hayat kurtaran nitelikte bir özellik olarak sayılır ve sizi gerçekten yormaz.


 +  Özellikle arabayı yeni sürmeyi öğrenenler için rampalarda ve yokuşlarda araba geri kaymaz ve olası kazaları önler. 


 +  Şehir içi kullanımlarda manevralar ve sokak dönüşlerinde manuel vites sıkıntı yaşatabiliyor. Yada sıkıntı demeyelim de zorluk çıkarabiliyor. Fakat otomatik vites manevralar da sürücüye kolaylık sağlar.


 +  Vitesi değiştirerek ve debriyajla uğraşarak geçireceğiniz zamanı yola dikkatinizi verip geçirerek daha güvenli bir yolculuk sağlar. Sıkışık trafik zamanlarında veya ara sokaklarda hızınızın azalıp yükselmesi ile vites değiştirmeniz veya debriyaja basmanız gerekmeyecek. Böylelikle yollarda çok daha dikkatli olacaksınız.


 +  Uzun yolculuklarda fazla yormaz ve daha fazla dikkat etmenize etken olur. Ayrıca iki elinizde direksiyonda olacağı için sürücünün hakimiyeti çok daha fazladır.


 +  Yeni sürücüler için olmazsa olmazdır. Özellikle şehir içinde acemi sürücüler için rahatlık sağlar. Yokuşlarda, rampalarda, sıkışık trafiklerde ve dar sokaklarda acemi şoförlerin kurtarıcı olacaktır.


 +  Aracı satmak istediğinizde manuel arabalara göre daha hızlı satarsınız. İkinci el otomatik vitesler her zaman daha hızlı satılır.


 +  Park etmek daha kolaydır. Park ederken debriyajla uğraşmazsınız ve park etmeye odaklanırsınız. Böylelikle arabanızı çok daha kolay ve doğru park edebilirsiniz.


Otomatik Vites Arabaların Dezavantajları 

Otomatik vitesli arabaların avantajları olduğu gibi dezavantajları da mevcuttur. Kimine göre daha avantajlı kimine göre dezavantajlı sayılabilir. Araba sürmeyi hobi edinen ve araba sürmekten zevk alan sürücüler için otomatik vites pek fazla tercih edilmez.

Fakat keyfine düşkün sürücüler, acemi sürücüler, şehir içinde sıkıntı çekmek istemeyen sürücüler ve arabaları sadece ulaşım aracı olarak kullanan sürücüler için ise vazgeçilmezdir otomatik vitesli arabalar.


 +  Manuel vitese göre arabanın kontrolü daha da zorlaşır. Arabanın hızını siz ayarlayamazsınız. Nerede ne kadar hız yapacağınızı siz belirleyemezsiniz. Karlı ve buzlu yollarda kontrolü tamamen kaybedebilir maddi hasarlara yol açacak kazalar yapabilirsiniz.


 +  Aracınızın fren balataları daha hızlı yıpranır veya biter. Otomatik vites arabalarda sadece fren ve gaz olduğu için manuel araçlara göre frene daha fazla basılır. Özellikle sıkışık trafiklerde fren gaz – fren gaz yapa yapa fren balatalarını çabuk bitirirsiniz.


 +  Otomatik şanzıman hızı viteslere göre kendi ayarlar. Vitesler kendiliğinden atar ve hız kademe kademe artar. Bu nedenle aracın hızlanması daha geç olur. Hızlanmasının geç olması kimine göre önemli değildir kimine göre ise büyük bir dezavantajdır.


 +  Çoğu kişi için en önemli kriter olan yakıt tüketimi manuel vitesli araçlara göre daha fazla olur. Otomatik vitesli arabalar daha fazla yakıt tüketir. Özellikle şehir içinde otomatik vitesli araçlar çok yakar. Yakıt tüketimi sizin için de önemli bir kriterse siz en iyisi manuel bir araç alın.


 +  Manuel araçlara göre mekanik arızaları yani şanzıman arızaları daha sık yaşanır. Ve Otomatik vites araçların arızaları gerçekten çok masraflı olur. Özellikle şanzımanında yaşanabilecek bir arıza size büyük maliyetler çıkarabilir. 


 +  Otomatik vitesli arabalar satarken avantajlıdır evet ama haliyle alırkende dezavantajlıdır. Çünkü otomatik vitesli arabalar manuel arabalara kıyasla fiyatları daha yüksektir.


 +  Otomatik vitesli araçların bakımı çok daha maliyetlidir. Aracınızın bakım zamanı gelince bakım maliyetleri biraz fazla çıkabilir. Özellikle otomatik vitesli arabaların mekanik parçaları daha pahalıdır.


 +  Motor freni yapamazsınız. Arabayı yavaşlatmak için motor freni yapamazsınız. Sadece normal fren yapabilirsiniz. O da fren balatalarının çabuk bitmesine neden olur.


 +  İkinci el otomatik vites arabalar piyasada manuel arabalara görece daha az sayıdadır. Piyasada satılan ikinci el araçların çoğu manuel viteslidir. Bunun nedeni olarak ülkemizde manuel araçların sayısının otomatik vitesli araçlardan daha fazla olması sayılabilir.


 +  Araba sürmekten haz edemezsiniz. Yolculuk sırasında sıkıcı olabilir. Aracınızın hızını kontrol etmek sürücüye araba sürme hissini verdiği için otomatik vitesli arabalar araba sürmeyi seven insanlar için tercih edilmezler.


Otomatik vites arabaların avantajlarını ve dezavantajlarını tek tek detaylı olarak açıklamaya çalıştık. Sizinde gördüğünüz gibi otomatik vitesli araçların avantajı olduğu kadar dezavantajı da var. Otomatik vites seçiminde kişinin aracı ne için süreceği önemlidir. Şöyle ki ;

Aracı ulaşım aracı olarak kullanacaksanız, şehir içinde ve sokaklarda sıkıntı yaşamak istemiyorsanız ve trafikte yorulmak istemiyorsanız otomatik vites tam size göre denebilir. Fakat araba sürmeyi hobi haline getirmişseniz, bakım ve arıza maliyetleri ucuz olsun istiyorsanız, arabanızın hızını kendiniz belirlemek istiyorsanız ve yakıt tüketimini önemsiyorsanız otomatik vitesli arabalar kesinlikle size göre değil.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En Çok Okunanlar

Son Yorumlananlar

- Reklam -